Nganassaanid: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
Resümee puudub
PResümee puudub
{{keeletoimeta}}
'''Nganassaanid''' (varem nimetatud '''tavgisamojeedideks''') on [[samojeedid|samojeedi rahvas]] [[Euraasia]] põhjapoolseimas piirkonnas [[Taimõri poolsaar]]el [[Krasnojarski krai]] [[Taimõri rajoon]]is.
 
[[2010]]. aasta rahvaloenduse andmetel elas [[Venemaa]]l 862 nganassaani.<ref>http://www.gks.ru/free_doc/new_site/perepis2010/perepis_itogi1612.htm</ref>
NganasaadineNganassaanide kohta käiv info on kogutud samojeedi rahvaid uurides. Uurimisobjektiks on olnud geograafiline jaotus ja samojeedi keele dialektid. Kirjalikke andmeid on vähe.
 
Alates 1930. Aastastaastast on nganasaasidnganassaanid kasutavad enda kohta väljendit nganasaan, mis tähendab inimene. Sõnatüvi ngana tähendab ehtsat, tõelist. Kahte väljendit kasutatakse ka koos ngano nganasaan, mis tähendab tõlkes ehtne mees (inimene). Lääne nganasaanid nimetavad ennast nyaa – vend, mees. Samuti on [[sölkupi ja neenetsi keeles]] nyaa nganasaan. Vadejevi murdes, mida räägitakse idapool, kutsuvad nganasaanid ennast as’a, mis tähendab vend. Nganasaane tuntkse tavgisamojeedi või lihtsalt tavgi nime all, mis neenetsi keeles tähendab avam-nganasaani, Taimõri läänosas elavad nganasaanid.
==Keel==
Nganasaanid räägivad uurali keelkonna põhja- samojeedi alamrühma kuuluvat keelt. Põhja-samojeedi keelkonda kuuluvad ka [[neeneetside]],[[ eenetside]] ja [[sölkupite]] keeled. Nganasaanid räägivad 3 murdes: lääne, vadejevi ja oko. Viimast räägivad dolaanidega kooselavad nganasaanid. Murded erinevad ainult häälduse poolest ja erinevat murret rääkivad inimesed mõistavad teineteist. Nganasaanide keeles on tunda mõjutanud dolgaanide ja evengide keelest. Esineb ka neenetide laensõnu. Rohkem on laene vene keelest, eriti poliitika, sotsiaalns elu, majanduse ja kultuuri vallas. Noored nganasaanid ei oska enam oma emakeeles suhelda kuna koolis, meedias, kinos ja avalikus teeninduses puututakse kokku vene keelega. Nganasaanidel puudub kirjakeel, kuid 1988 aastal koostati vene kirjatähtedega 41 tähega tähestik, kuid pole andmeid, kas seda reaalselt ka kasutati.
99 361

muudatust

Navigeerimismenüü