Mulgid

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib inimestest, mulgu kohta vaata artiklit Ava; anatoomia mõiste kohta vaata artiklit Mulk (anatoomia); eesti ajakirja kohta vaata Mulk (ajakiri)

Mulgi mees Mulgimaa lipuga.

Mulgid on Lõuna-Eestis asuva Mulgimaa (praegune Viljandi ja Valga maakond) põlised elanikud, keda võib pidada eestlaste allrahvuseks (subnatsioon). Mulkide identiteedi põhialuseks on mulgi murre.

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Mulkide nimetus, mis tuli kasutusele võib-olla juba 16. sajandil, kindlamalt aga alates talude päriseksostmise perioodist 19. sajandi II poolel, tuleb tõenäoliselt lätikeelsest sõnast muļķis, muļķe "narr", "loll". Nimetuse tekkimise viisi kohta on välja pakutud erinevaid versioone. Felix Oinas on arvanud, et lätlased sõimasid nii oma naabreid hilisemal Mulgimaal ja nende eeskujul hakkasid ka eestlased seda sõna kasutama. Friedrich Kuhlbarsi järgi oli mulk algselt Viljandimaa lõunaosa eesti-läti segaasustusega piirkonna lätlaste kohta käiv hüüdnimi, kuna läti mõisavalitsejad olevat pidevalt seda sõna kasutades eesti teomehi sõimanud. Max Vasmeri arvates on nimetus alguse saanud Lõuna-Viljandimaal levinud vastavast läti laensõnast, mille tähendus oli sama, mis laenuallikaks olnud lätikeelsel sõnalgi, ja mille järgi naaberalade eestlased hiljem sealseid elanikke kutsuma hakkasid.[1][2]

Läti päritolule on aga vastu vaielnud Eduard Vääri, kelle väitel läti keeles puudub vastav eestlaste kohta käiv nimekuju. Ise pakub ta alternatiivse etümoloogiana välja sõna mulk tähenduses "auk", mis olevat tähistanud sügavale Viljandimaale ulatunud lätlaste asuala sopistust. Veel on välja käidud variant, et esimesed talude ostjad Tartumaal olid pärit Mulgi talust, kas Abja või Uue-Kariste lähedalt, ja hiljem laienes see nimi kõigile sealtkandist tulnud talude ostjatele.[1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Pae, lk 179-180
  2. Eesti etümoloogiasõnaraamat, lk 286–287

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Metsmägi, Iris; Sedrik, Meeli; Soosaar, Sven-Erik. Eesti etümoloogiasõnaraamat. Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus, 2012.
  • Pae, Taavi; Remmel, Mari-Ann. Eesti etnonüümid, võrdnimed ja piirkonnanimed. Keel ja Kirjandus, 2006, nr 3, lk 177–190.