Eksperimenta!

Allikas: Vikipeedia

Eksperimenta! (E!) on 2011. aastal alguse saanud rahvusvaheline koolinoorte kaasaegse kunsti triennaal, mis on mõeldud 14–19-aastastele noortele. Eksperimenta! annab noortele võimaluse kogeda loomeprotsessi ideearendusest ja eksperimenteerimisest teoste väljapanekuni ja tagasiside saamiseni rahvusvahelisel areenil kutselistelt kuraatoritelt ja kriitikutelt.

Eksperimenta![1] ühendab iga kolme aasta tagant toimuvat kunstinäituse, kogemuste vahetamise programmi IDEElaboratoorium[2] ning kunstikoolide ja -keskuste rahvusvahelist võrgustikku.

Eksperimenta! idee autor ja eestvedaja on Sally Stuudio direktor Annely Köster. Eksperimenta! kuulus programmi "Tallinn – Euroopa kultuuripealinn 2011".

Eksperimenta! 2011[muuda | muuda lähteteksti]

2011. aasta Eksperimenta! peateema oli "Ruum”, mis võimaldas esitleda noorte autorite mitmekülgseid ja eri tasandeid hõlmavaid tõlgendusi ruumist:

  • füüsiline ruum: avalik ruum vs. privaatne ruum; piirid ja territooriumid; ruumikitsikus ja piiratud ressursid;
  • vaimne ja virtuaalne ruum: nähtamatud kaardid, rajad ja võrgustikud; mälu; omaruum; psühhogeograafia.

Peateemast lähtuvalt valis ja arendas iga osalejamaa professionaalne kuraator koos kooliõpilastega just nende riigile ja kultuurile omase installatsiooni ehk näitusetöö.

Triennaal toimus Tallinna Lauluväljakul ja Maarjamäe lossis. Näitusel esitleti kaasaegset noorte kunsti 14 riigi autoritelt: Eestist, Soomest, Venemaalt, Lätist, Leedust, Saksamaalt, Sloveeniast, Bulgaariast, Portugalist, Iirimaalt, Islandilt, Türgist, Kanadast ja Lõuna-Koreast. Noorte kunstnike teoseid käis vaatamas üle 18 000 inimese.

Eksperimenta! 2014[muuda | muuda lähteteksti]

Eksperimenta! 2014 toimus Tallinna vanimas, Katariina kirikus ja keskaegses kaupmehemajas Hopneri majas. Teemaga "Kunst ja teadus" soovis Eksperimenta! eri maade õpilasi ja õpetajaid julgustada uurima maailma teadusprisma kaudu, kasutama teaduse meetodeid loovtöö alguspunktina ja interpreteerima tulemusi kunsti kaudu. Triennaal aitas kaasa 21. sajandi ellujäämisoskuse – loova ja teaduspõhise mõtlemise – teadvustamisele ja praktiseerimisele noorte seas.[viide?]

Eksperimental! 2014 osales noori kunstnikke kümnest riigist: Eesti, Läti, Soome, Venemaa, Saksamaa, Sloveenia, Portugal, Türgi, Kanada ja Brasiilia.

IDEElaboratoorium[muuda | muuda lähteteksti]

Eri riikides toimuvate IDEElaboratooriumite tegevus kulmineerub iga kolme aasta tagant Eksperimenta! triennaali avanädalal, mil toimuvad praktilised töötoad ja mõttetalgud. IDEElaboratooriumid toovad kokku kunstihariduse eksperdid, teadlased ning praktikud ja õpilased üle kogu maailma. IDEElaboratooriumi tegevused on suunatud paralleelselt kahele sihtrühmale: programm kunstihariduse valdkonna spetsialistidele ja programm 14–19-aastastele koolinoortele.

IDEElaboratooriumi üheks tegevuse sõlmpunktiks on virtuaalne keskkond www.eksperimenta.net, kuhu haridusvaldkonnas tegevad inimesed saavad sisestada oma parimate praktikate dokumentatsioone ning kus kõik huvilised saavad avatud foorumis arutleda kunstihariduse ja kaasaegse kunsti lõimumise teemadel.

Üks osa Eesti võrgustiku algatatud ja Sally Stuudio korraldatud IDEElaboratooriumi tegevustikust on eesti õpetajate täiendkoolitusprogrammid. Haridus- ja Teadusministeeriumi 2008. aastal kinnitatud: „Kaasaegse kunsti grammatika“ (suunatud haridusjuhtidele ja mittekunstiõpetajatele) ja „Modernismist postmodernismi ja tagasi“ (suunatud kunstiõpetajatele).

2014. aasta rahvusvaheline kunstihariduse konverents Eduko IDEElaboratoorium, keskendus kunsti ja teaduse lõimimisele hariduses.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Eksperimenta! veebisait www.eksperimenta.net (Vaadatud 2.06.2015)
  2. Eksperimenta!: IDEElaboratoorium www.eksperimenta.net (Vaadatud 2.06.2015)

Muud allikad[muuda | muuda lähteteksti]