Mine sisu juurde

Billy Talent

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib ansamblist; albumi kohta vaata artiklit Billy Talent (album)

Billy Talent
2007. aasta MuchMusic Video auhindade jagamisel.
2007. aasta MuchMusic Video auhindade jagamisel.
Päritolu Streetsville, Ontario, Kanada
Stiilid Punk rock, alternatiivrokk, post-hardcore, pop-punk
Tegev 1993–
Plaadifirma Atlantic Records
Warner Music Canada
Seotud esitajad Pezz
Veebileht http://www.billytalent.com/
Koosseis
Benjamin Kowalewicz
Ian D'Sa
Jonathan Gallant
Aaron Solowoniuk

Billy Talent on Kanada rokkansambel, mis alustas tegevust 1993. aastal Ontario provintsis Mississaugas.

Bändis on neli liiget : Benjamin Kowalewicz (laul), Ian D'Sa (kitarr/laul), Jonathan Gallant (basskitarr/laul) ja Aaron Solowoniuk (trummid).

Kuigi nende muusikat kirjeldatakse kui punkrokki, ütlevad bändi liikmed, et nemad ei ole üheltki bändilt inspiratsiooni saanud ning et nende muusika stiil on originaalne ja ainulaadne. Nende praegune helipilt on hoopis midagi muud kui ansambli algusaegadel.

Benjamin Kowalewicz
Meie muusika oleneb igast meie bändi liikmest, ning individuaalselt oleme me kõik oma parimad küljed esile toonud selle bändi kontekstis, meie koostöö sujub. Aastaid üritasime oma häält muusikas leida, kuid kõik hakkas alles siis sujuma, kui me leppisime sellega, kes me tegelikult olime. Kui sa leiad oma hääle muusikas, hakkab kõik tasapisi tulema.Benjamin Kowalewicz

Bänd eksisteeris koos peaaegu kümme aastat, enne kui nad olid suutelised tegema oma suure läbimurde muusikaäris. Bändi liikmed kohtusid ja mängisid kuni aastani 2001 koos ülikoolis ansamblina Pezz. Bänd muutis oma nime ära, kuna nad sattusid nime pärast pahuksisse. Tuli välja, et Ameerikas oli sellenimeline bänd juba olemas, ja tolle bändi liikmed kaebasid Pezzi kohtusse ja sundisid nime vahetama. Bändi uueks nimeks sai Billy Talent. Pärast seda õnnestus Benjamin Kowalewiczil sõlmida plaadifirmaga leping, mis lõpuks aitas neil teha muusikamaailmas läbimurde. Billy Talent on teinud kaks plaati, mis mõlemad on Kanadas saanud plaatinaplaadiks ning jätkavad oma edu ja saavutusi laias maailmas.

Bändi ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1993–1998[muuda | muuda lähteteksti]

1993. aastal olid Benjamin Kowalewicz ja Jonathan Gallant bändis „To Each His Own”, kus Gallant mängis bassi ja Benjamin trumme. Hiljem hakkas Benjamin laulma, ning tema asemele kutsuti Aaron Solowoniuk trumme mängima. Ian D'Saga kohtuti bändide võistlusel lava taga. Ian mängis selle ajal oma bändis "Dragonflower". Benjamin kutsus Ianit looma uut bändi koos Gallanti ja Solowoniukiga ning Ian nõustus. Bändi nimeks sai Pezz.

Pezz hakkas laule kirjutama, nendega esinema ja kogus tasapisi populaarsust. Algul küll ainult oma koolkonnas, kuid hiljem terves Toronto indie-muusikas. Nende esimene plaat oli odav nelja lauluga demo. See lindistati Ian D'Sa keldris juulis 1994 ja nimeks sai see Demoluca. Aastal 1995 klappisid nad kogu oma vaba raha uue demolaulu väljaandmiseks, mis oleks parema kvaliteediga. Nad tegid veel neli uut lugu ja avaldasid selle demoplaadi alles neli aastat hiljem. Nad jätkasid esinemisi ja kogusid populaarsust juurde.

Pärast ülikooli lõpetamist pidid poisid hakkama tähelepanu pöörama teistele asjadele. D'sa õppis animatsioonikunsti ja töötas veidi aega animaatorina. Jonathan Gallant sai kraadi ärijuhtimises. Kowalewiczil oli mitu töökohta, näiteks töötas ta videolaenutuses ja autopesijana. Solowoniuk töötas autotöökojas. Kuid ka siis, kui nad töötasid täiskohaga kuskil mujal, leidsid nad aja, jõu ja raha, et anda välja oma täispikk stuudioalbum "Watoosh". Plaat oli nende jaoks edukas oma maakonnas, kuid suuremat tähelepanu nad ei pälvinud.

Album "Billy Talent" ja läbimurre 1999–2004[muuda | muuda lähteteksti]

Nagu mainitud, sai ansambli nimeks Billy Talent. Sellega oli ka segadust, kuna tihti arvati, et hoopis Benjamin Kowalewicz on Billy Talent. (Billy Talenti nimi tuleneb raamatust „Hard core logo”, mille autor on Michael Turner.)

Nüüd, kus neid tunti nimega Billy Talent, hakkas nende muusika muutuma agressiivsemaks, ning liikus punk/roki suunas. Jen Hirst oli Benjamini kaastööline raadiojaamas ning Benjamin kutsus ta kuulama nende bändi. Jenile meeldis, mida nad tegid. Hiljem sai Jen tööd Kanada muusikaprodutsentidelt ning ta soovitas Billy Talentit Gawin Brownile, kellest saigi nende produtsent.

2002. aastal kohtus bänd plaadifirmaga Atlantic Records, ning nendega sõlmiti ka plaaditehing. 2003 saadigi Gavin Browni ning Atlantic Recordsi abiga välja oma teine plaat, mille nimeks oli "Billy Talent". Plaat võeti Kanadas hästi vastu ning seda müüdi üpris palju ning mängiti raadiotes. "Try honesty" oli esimene edukas singel ja peatselt järgnesid ka teised: The Ex, Nothing To Lose, River Below. Bänd mängis väljamüüdud kontsertidel Kanadas, neid saatis edu ka USA-s. Bänd võitis Juno auhinna ning ka MuchMusic auhinna ning terve 2004. ja 2005. aasta reisisid nad mööda maailma ja andsid kontserte. Nende plaat sai Kanadas kolmekordseks plaatinaplaadiks.

Lugu "This is how it goes" on lugu Benjamini sõbrast, kellel on hulgiskleroos. 17. märtsil 2006 avaldas Aaron Solowoniuk, et tema ongi see isik, kellest see laul on kirjutatud. Seda rääkis ta oma kirjas, mille ta avalikustas bändi kodulehel. Tal on see haigus tuvastatud, kuid see ei takistada teda mängimast edasi bändis, kuna tal on ravimid, mis hoiavad selle haiguse sümptomid tagasi.

Album "Billy Talent II" 2005–2008[muuda | muuda lähteteksti]

2006
2007
Ruisrock

Billy Talenti teine album lindistati The Warehouse stuudios Vancouveris, tootjaks jälle Gavin Brown. Seekord sai Ian D'Sa ka ise proovida plaadi tootmist. 2005. aasta sügisel andis bänd välja mõned demolood, mis ilmusid nende uuel albumil, kuid keegi sai ka nende ülejäänud lauludele näpud taha, ning ka need lekitati internetti. Nii et ammu enne kui plaati välja pidi tulema, olid laulud juba kõigil olemas.

Billy Talent II ilmus poelettidele 27. juunil 2006. Selle müük läks esimesel nädalal Kanadas väga hästi ning sai esimese koha Kanadas. Samuti tunnustati ka albumit Saksamaal, kus seda saatis võrdlemisi suur edu, ning kus see oli plaadiedetabelis esikümnes. Albumit on müüdud üle maailma umbes 800 000 eksemplari (millest 215 000 Kanadas). Kuigi millegipärast USA-s ei saatnud seda nii suur edu kui kahes eelmises suurriigis. Kuid bändi see ei heidutanud ning nad ütlesid, et nad on veel võrdlemisi noor bänd ning nad pigem keskenduvad Euroopas ja Kanadas läbilöömisele.

Teisel albumil on vähem karjumist ja kindlasti on tunda rahulikumat poolt ning vähem viha. Seda sellepärast, et nad olid täiskasvanulikumaks saanud nii meestena kui ka muusikutena. Enamik laule räägivad usaldusest ja igapäevaelu probleemidest ning see võeti kriitikute poolt hästi vastu.

Me tahtsime teha midagi erinevat eelnevast, sest me olime suure hüppe teinud muusikas ning inimestena ja me olime palju õppinud oma suhetest. Kõik bändi liikmed on palju läbi elanud ning tegelevad nende probleemidega, mis elus on. Enamasti on plaadi teemaks mahajätmine ja lahkuminek ning usaldus. Need teemad tundusid käivitavat seda plaati.Jonathan Gallant

Kui plaat valmis sai, suundus Billy Talent oma uut plaati maailmale tutvustama. Esimene peatuspaik Euroopas oli Suurbritannia, kus nad andsid rohkem kontserte, kui nad kunagi eales varem andnud olid. Samuti lasti välja ka bändi ainukene kontsert-CD, mida oli saadaval piiratud kogustes. Suurbritannia turnee ajal suri ootamatult ühe bändiliikme lähedane inimene, mistõttu oli ta sunnitud tagasi Kanadasse minema. Sama tegid ka ülejäänud bändi liikmed, kuid nad tulid tagasi kuu aega hiljem, et seal uuesti mängida.

Oma esimese Kanada turnee tegid nad koos Rise againsti, Anti-Flagi, Moneeniga, ning nad esinesid Briti Columbia, Alberta, Manitoba, Quebeci ja lõpuks ka Ontario provintsis. Kui Kanadas kontsertide andmine oli lõppenud, hakkasid nad kohe Ameerika turneega peale.

Samuti andsid nad järjekordselt uusi kontserte Euroopas, kuid pidid korraks tagasi pöörduma, et anda kontsert MuchMusicu video auhindadel, mis toimus Torontos. Pärast seda nad jätkasid turneetamist ja esinesid ka Austraalias MTV auhinnagalal. Pärast 16 kuud kestnud ringireisi võtsid nad pikema puhkuse, kuid on andnud välja ka DVD "666". Benjamin Kowalewicz on esile tõusnud uuel Cancer Batsi albumil "Hail Destroyer". Benjamin laulis sellel albumil loos "Smiling Politely". Samuti on ta kaasa teinud Anti-Flagi albumil "Bright lights of America", kus ta oli kaasatud laulu "Wake up the town".

Kolmas album pidi jõudma avalikkuse ette veebruaris/märtsis 2009. Uue albumi materjalist tutvustati kõigepealt lugu "Turn Your Back".

Muusikastiil[muuda | muuda lähteteksti]

Albumil "Watoosh!" võis kuulda mitmeid stiile ska-punkist kuni hiphopini. Kuid lõppkokkuvõttes ühinesid need muusika liigid, ning see kõik arenes välja nende teisel albumil "Billy Talent". Kuigi bänd ise on öelnud, et nad ei ole tahtlikult üheltki bändilt inspiratsiooni ammutanud, võib ikkagi leida sarnasusi bändidega Refused, Rage Against the Machine ja Fugazi. Need on bändid, mille vastu neil on olnud suur austus. On öeldud, et Billy Talent on kokku pandud kolmes heast bändist. Kergemat sorti post hardcore, mis sarnaneb Refusedi muusikaga. Ning viha ja energia, mis on ammutatud bändist Rage Against the Machine, ja ka punk-roki stiil. Kiirete ja lakkamatute kitarri/bassi ja trummi helide pärast, on muusikakriitikud nende muusika liigitanud punk/rokiks. Kuigi sarnasused võivad jääda märkamatuks, on kõik need asjaolud muutnud nende muusika tänapäevasel muusikamaastikul ainulaadseks.

Bändis esinevad tugevad ja toored tugilauluhääled, mis ühinevad solisti partiiga ning seda tehes luuakse harmoonilised kõlad. Samuti on nende muusikas suured ja järsud tempomuutused. Kwoalewiczi hääl on tunnistatud Kanada kõige haruldasemaks. Oma teisel plaadil "Billy Talent II" muutsid nad jälle oma muusikalist kõlapilti. Seekord olid lood rohkem läbi mõeldud, rohkem kooskõlastatud ning rahulikumad ja tasasema tempoga kui nende esimesel albumil. Kuigi see oli rahulikum album kui esimene, oli ikkagi tunda punk/roki tunnet lauludes, kuid vähema karjumise ning rohkem laulmisega. Kuna nad on kogunud kuulsust juurde suurel määral ning muutunud rohkem mainstream-roki bändiks on neid hakatud liigitama emoks. Seda selle pärast, et nad kannavad igal kontserdil musti riideid, ning laulupartiid on tugevad ja valjud. Kuid seda pole kunagi tõsiselt võetud. Bänd ise on öelnud sellise liigitamise kohta, et see on rumal ja naeruväärne ning nende bändil pole mitte mingit pistmist tüüpilise emo muusikaga ega stiiliga.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid (Pezz)[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid (Billy Talent)[muuda | muuda lähteteksti]

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Sündmus Võit (kategooria) Kandidaat (kategooria)
2004 Juno Awards Parim, uus aasta grupp parim aasta rokkalbum (Billy Talent), aasta singel ("Try Honesty")
MuchMusic Video Awards Parim rokiloo video ("Try Honesty") Inimeste valik: lemmik Kanada grupp, Parim video ("Try Honesty"), parim video esitlus ("Try Honesty"), Parim plaadi esitlus ("Try Honesty"), Parim direktsioon ("Try Honesty")
Casby Awards Uus lemmik laul ("River Below"), Lemmik uus album (Billy Talent)
2005 Juno Awards Aasta grupp, parim aasta album (Billy Talent)
"River Below"
MuchMusic Video Awards Parim video ("River Below"), Parim rokiloo video ("River Below") Parim Video ("Nothing to Lose"), Parim rokiloo video ("Nothing to Lose"), parim videoesitlus ("Nothing to Lose"), parim Direktsioon ("River Below", "Nothing to Lose"), Inimeste valik: Parim Kanada Gupp
2006 MuchMusic Video Awards parim Video, parim Director (Sean Michael Turrell), parim video esitlus, Parim rokiloo video (all for "Devil in a Midnight Mass")
2007 Juno Awards Aasta grupp, Parim rokkalbum (Billy Talent II) Aasta video ("Devil in a Midnight Mass"), Aasta singel ("Devil in a Midnight Mass"), Aasta album (Billy Talent II)
ECHO Awards Parim rahvusvaheline uustulnuk
MuchMusic Video Awards parim video ("Fallen Leaves") , MuchLoud parim rokivideo ("Fallen Leaves"), Inimest valik: parim Kanada ansambel ("Devil In A Midnight Mass")
Parim Director ("Red Flag"), Parim video esitlus ("Red Flag")

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]