Post hardcore

Allikas: Vikipeedia
Post Hardcore
Stilistiline päritolu Hardcore punk, Emo, Screamo, Eksperimentaalne muusika
Kultuuriline päritolu 1980ndate teine pool, USA
Instrumendid Vokaal, elektikitarr, basskitarr, trummikomplekt
Tuletised Emo, Screamo, Math rock
Vaata lisaks Post hardcore bändide nimekiri, Fashioncore, DIY, Hardcore dancing

Post hardcore (tihtipeale ka post-hardcore või harvemini lühendatud ka kui phxc või phXc) on muusikastiil, mis on enda põhilised mõjutused võtnud hardcore pungist, emocore'st ja screamost.

Post-hardcore on enamasti ära tuntav enda mitmekesise vokaali poolest. Näiteks võib laulja ühel hetkel sosistada ja järgmisel hetkel karjuda. Taustaks on enamasti pidev ja ilma suurema vahelduseta tempokas trummitagumine. Stiilil võib iseloomustada ka sellega, et enamasti tundub nende muusikal olevat omapärane püüe korraga saavutada nii kaootilist, dissonantset, effekti kui ka meloodiat ning korrapära. Pinge tõusud ja langused võivad vahelduda väga lühiajaliste vahedega ning vahel toimivad peaaegu, et korraga.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Post-hardcore algusaja paika panemisel on esinenud käsitluslikke vastuolusid. Üks seisukoht on, et muusikastiil sai alguse 70ndate lõpul ja 80ndate alguses. Võib arvata, et siis umbes sellel ajajärgul võeti kasutusele termin post-hardcore, mis kirjeldas kõiki hardcore pungi edasiarendusi. Tänapäevaks on aga välja kujunenud eraldiseisev post-hardcore muusikastiil.

Teine arvamus on see, et post-hardcore kujunes välja kõrvuti emoga Dischord Recordsi suure kaasabiga 80ndate lõpul ja 90ndate alguses. Kuna emo ja post-hardcore alged asuvad samas kohas, vaid arengusuunad on erinevad, (ja seda ka mitte oluliselt) siis tihtipeale ei tehta žanritel vahet. See ei tule alati vaid ebaproffesionaalsuset žanri määramisel, vaid ajaolust, et ajas tagasi minnes saabki post-hardcore ja emo eraldada vaid mingi maani. Selleks punktiks, kus žanrite erinevusest on liiga raske aru saada, et neil vahet teha võib pidada 90ndate algusaastaid. Ei tasu aga arvata nagu oleks žanrid siis sündinud, sest mõlemad terminid eksisteerisid juba eelnevalt. Näiteks 90ndate alguses palju populaarsust kogunud bänd Fugazi, mis avaldas väga laia mõju mõlemale žanrile, on siiamaani diskusiooni allikaks, kuigi teda peetakse siiski rohkem post-hardcore žanrisse kuuluvaks on siiski väga toekaid argumente, mis räägivad emocore kasuks.

Kuigi post-hardcore austajad tihtipeale väidavad, et antud muusikastiil on tihedalt seotud DIY põhimõtetega, siis peale sajandivahetust on antud muusikastiili populaarsus kasvanud hüppeliselt ning enamik tänapäeval laiemalt tuntud post-hardcore bände on liitunud kommerts plaadifirmadega ja terminit fashioncore kasutatakse žanriliselt kõige rohkem just post-hardcore bändide kohta. Neid bände peetakse rohkem silmapaistvaks enda soengute, kui muusika poolest.