Avalik tualett

Allikas: Vikipeedia
Avalikud tualetid Inglismaal Birminghami Messikeskuses
Avalik tualettruum Boeing 747 lennukis
Avalik tualett Poolas Gdański Główny rongijaamas

Avalikud tualetid (ühiskondlikud tualetid) on ruumid, mis on kõigile ühiselt kasutada. Need asuvad peamiselt ühiskondlike asutuste nagu lennujaamade, raudteejaamade, teatrite, kinode, metroojaamade, toitlustusasutuste, teenindusjaamade jne juures. Kuid need võivad olla ka eraldiseisvad objektid, mis on selleks kas ehitatud või ajutiselt kohale toodud. Avalikes tualettides peab saama käsi pesta ja kuivatada, ning need peavad olema varustatud tualettpaberiga. Üldiselt on avalikud tualetid tehtud nii naistele kui meestele eraldi, mis on märgistatud vastavate sooliste siltide või tähemärkidega N – Naistele, M – Meestele. Meeste tualetid on täiendavalt varustatud pissuaaridega. Avalikes tualettides võivad olla tualetid erivajadustega inimestele – inva WC-d –, mis on täiendavalt varustatud abivahenditega nagu käepidemed, nööriga abikellanupp, klosetipoti juurde saab sõita ratastooliga, ustel ei ole lävepakku jne.

Paljud lapsevanemad, kellel on vastassoost laps, on häiritud, kui tualetid on eristatud vastavalt soole. Siis ei saavat lapsevanem minna appi oma lapsele tualetti. Selleks, et lapsevanem saaks abistada oma last, on mindud vastassoo tualetti, mis on tekitanud piinlikke olukordasid. Samas mõnedes kohtades on kasutusel nn Unisex-tualetid, mille kasutamist ei piirata soolise erinevusega, vaid tualetis on potid eraldi ustega kabiinides.

Avalikud tualetid võivad asuda ka transpordivahendites - lennukites, laevades, rongides, pikamaaliini bussides. Kuid mitte kunagi ei ole tualetti linnaliini bussides, trammides ja metroorongides.