Avalik käimla

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Avalik tasuline käimla Tallinnas
Tasuline avalik käimla Pariisis, Prantsusmaal
Avalikud ajutised keemilised käimlad rock kontserdil

Avalikud käimlad on eraldi seisvad statsionaarsed ehitised või ajutiselt kohale toodud keemilised käimlad[viide?]. Avalikes käimlates peab saama üldiselt käsi pesta ja peavad olema varustatud tualettpaberiga[viide?]. Suuremate rahvaürituste korral võidakse teha eraldi naiste ja meeste tsoonid. Meeste tsoonis võib olla eraldi veel urineerimise ja roojamise alad.

Ajutised käimlad ei ole tavaliselt ühendatud kanalisatsioonisüsteemiga ja neid peab käima regulaarselt tühjendamas.

Soopõhine eristus[muuda | muuda lähteteksti]

Aastaks 1879. olid naiste avalikud käimlad olemas näiteks Pariisis ja Glasgow's, kuid viktoriaanlikus Londonis loodi neid vaid meestele, naiste jaoks ei peetud selliseid rajatis sündsaks. Esimene naiste käimla püstitati seal 1893. aastal ning kui 1900. aastal rajati naiste avalik käimla Park Streeti ja Camden High Streeti ristmikule, õhutati väidetavalt taksojuhte sellele otsa sõitma, et tõestada sellise hoone ohtlikkust liiklusele, see pidavat autojuhtide tähelepanu häirima.[1] Ka kirjanik George Bernard Shaw võttis sel teemal 1909. aastal avalikult sõna, leides, et naistele avalike käimlate kasutamise mitte võimaldamine on ebainimlik ja põhjendamatu kannatuste tekitamine. Naistele käimlate võimaldamine oli samuti sufražettide üks nõudmisi.[2]

Soopõhist eristust hakati 21. sajandi algul tagasi pöörama ja sooneutraalsete käimlate nõue on ka mõnede riikide seadusandluses määratletud.[3][4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Broad, Leah (5. juuni 2022). "Why toilets were a feminist issue". by Leah Broad. Vaadatud 20. veebruaril 2023.
  2. Penner, Barbara (2001). "A World of Unmentionable Suffering: Women's Public Conveniences in Victorian London". Journal of Design History. Vaadatud 20.02.2023.
  3. "Countries with Gender Neutral Bathrooms 2023". 2023 World Population by Country (Live). Vaadatud 20. veebruaril 2023.
  4. "Designing around Debate: The Gender-Neutral Bathroom". ArchDaily. 28. juuni 2022. Vaadatud 20. veebruaril 2023.