Arutelu:Heaoluriik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Heaoluriik ehk sotsiaalriik on kontseptsioon

Kas tõesti kõigest teoreetiline kontseptsioon? 2001:7D0:87FF:6480:5812:D1C1:3E0:8627 8. detsember 2016, kell 01:08 (EET)

Algus on ümber kirjutatud, sõnastus pole korrektne ja vikindus on kaduma läinud. Andres (arutelu) 26. juuli 2019, kell 15:32 (EEST)

Mis konkreetselt on sõnastusel viga? Artikkel oli äärmiselt hädine ja pealiskaudne ning tegi ka sotsiaaldemokraatlikku (tuleb olla poliitiliselt neutraalne) propagandat mimg suuresti asjatundmatu. Kasutasin olnud tekstist ära, mis oli kasutamiskõlblik ja sulatasin teksti. Millisest vikindusest on jutt ja nagu seda oleks enne rohke olnud?. Olgu Andres lahke ja vormistagu siis artikkel nii nagu arvate olevat õige. Selle asemel, et iriseda, hinnake tehtud tööd, mis tegi artiklist artikli. Tervitades AK720

Palun vabandust, ma ei ole heade täienduste kohta halba sõna öelnud, kritiseerisin ainult algust. Kahjuks on minu jaks ja aeg piiratud, ma ei jõua kõike ümber teha, millega ma rahul pole. Kui ma selle siia kirja panen, siis võib-olla keegi (võib-olla ka mina ise) kunagi teeb ümber. Andres (arutelu) 27. juuli 2019, kell 12:42 (EEST)

Palun loe see uuesti üle, kas tõesti esimene lause on normaalne? Definitsiooni siin pole. Mina ei oska seda parandada. Andres (arutelu) 27. juuli 2019, kell 12:45 (EEST)

Varem oli nii:

Heaoluriik ehk sotsiaalriik on riik, mis garanteerib kodanikele poliitilised ja sotsiaalsed õigused. Riik otseselt ei sekku turumajandusse, kuid vähendab ühiskonna liikmete vahelist sotsiaal-majanduslikku ebavõrdsust maksu-, majandus- ja sotsiaalpoliitikaga, st ühendab turumajanduse sotsiaalse õiglusega. Samuti tagab ta inimestele nende loomupärastele eeldustele ja rahakoti paksusele vaatamata võrdse võimaluse osa võtta ühiskonna üldisest heaolust. Esimene tuntud heaoluriik oli Suurbritannia (Beveridge'i plaan 1945. aastal). Heaoluriigi tekkega on kaasnenud ka üldise elatustaseme tõus ning suurenenud ühiskonnas keskklass.

Üldised heaoluriiki iseloomustavad tunnused on:

 • vaesuse leevendamine
 • sotsiaalse tõrjutuse vähendamine
 • aktiivne kodanikuühiskond
 • ametiühingute rolli tähtsustamine palga- ja töötingimuste läbirääkimistel
 • igale indiiviidile tasuta võimetekohase hariduse tagamine
 • inimestevahelise sallivuse ideaal ja inimõiguste kaitse
 • inimestevahelise koostöö ideaal hea ja inimväärse elu nimel
 • sotsiaalpoliitikas hoolivuse põhimõte, aidata ühiskonnas nõrgemaid järgi
 • heaoluriigi õigused on posiitivsed õigused, sest need suurendavad kodaniku võimet iseendaga toime tulla
 • progressiivne tulumaks võrdsete võimaluste tekke eelduseks ja heaoluriigi finantseerimiseks
 • sotsiaalsete probleemide lahendamine lähtudes võrdsuse ideaalist

Heaoluriigi poliitikat edendavad sotsiaaldemokraatlikud parteid. Põhiline poliitiline filosoofia on sotsiaalliberalism, kolmas tee ehk modernne sotsiaaldemokraatia.

Eesti Vabariigi põhiseaduse §-s 10 osundab sotsiaalriiklusele viide õigustele, mis on põhiseadusega kooskõlas ja vastavad sotsiaalse õigusriigi põhimõttele.

Ma ei oska öelda, kas see on kallutatud. Vormistus on korras. Andres (arutelu) 27. juuli 2019, kell 12:52 (EEST)