Võrdsus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on sotsiaalsete suhete mõiste kohta; matemaatika mõiste kohta vaata artiklit võrdus.

Võrdsus või sotsiaalne võrdsus on sotsiaalne seisukord, kus kõikidel inimestel teatud ühiskonnas või teatud eraldatud kogukonnas on ühine staatus ja lugupidavus, et kõik inimesed on samaväärsed.

Kõige vähem ulatuslik arusaam võrdsusest on, et kõikidel inimestel on võrdsed õigused vastavalt seadustele, näiteks turvalisus (kaitse ohtude, kuritegevuse ja vigastuste eest), hääleõigus, sõnavabadus ja õigus kogunemisvabadusele, õigus vara omamisele, õigus saada osa ühiskonna sotsiaalhoolekandest ja peale palju muu ka ühiselt toodetud heaoluteenistusest. Seetõttu hõlmab võrdsus ka majanduslikku võrdsust, mis tähendab ühist juurdepääsu näiteks haridusele, tervishoiule ja sotsiaalkindlustusele. Võrdsus tähendab ka võrdseid võimalusi ja kohustusi, mis omakorda hõlmavad ühiskonna tervikuna.

Seadused[muuda | muuda lähteteksti]

Võrdsus tähendab, et kõik inimesed peavad olema seaduste ees võrdsed ja omama samu õigusi, vaatamata nende rahvusele, uskumustele, välimusele, seksuaalsele sättumusele, sotsiaalsesse klassi kuuluvusele ja staatusele, vaadetele, puuetele, soole jne. Kiusamine ja diskrimineerimine erinevuste tõttu on seetõttu mitteaktsepteeritav ja enamasti karistatav. Võrdsus seaduse ees tähendab, et kõik seadused kehtivad kõikidele kodanikele. Kõik peavad olema võrdsed seaduste eeskirjade ees, mis kehtivad indiviidi tegevustele eri olukordades ja indiviidi õigustele jne. Võrdsus vastavalt liberaalsele pärimusele on niisiis indiviidipõhine ning tingiv ja võrdsus vastavalt sotsialistlikule pärimusele on kollektiivne ning ja kehtib ideaalselt kõikidele ühiskonnas. Võrdsust võib ka mõista majandusliku võrdsusena, mis tähendab sama töö eest võrdset palka ja sarnaseid töötingimusi. Eeskirjad, mis annavad järjekindlusi üksikisikutele, peavad olema seadustes selgesti mõistetavad ning neil peavad olema põhjendatavad ja erapooletud alused.

Võrdsuse ja võrdõiguslikkuse definitsioonide sarnasus[muuda | muuda lähteteksti]

Võrdsuse ja võrdõiguslikkuse vahel on sarnasusi. Vastavalt ühele definitsioonile käib võrdõiguslikkus sugudevahelise võrdsuse kohta, samas võrdsuse all võib mõelda ükskõik milliseid kogukondi või indiviide. Alternatiivne definitsioon näitab, et võrdsus on indiviidipõhine, samas kui võrdõiguslikkus tähendab võrdsust erinevate kollektiivide vahel. Nimetatud definitsiooni alusel saab rääkida võrdõiguslikkusest näiteks erinevate rahvuste vahel, mitte ainult sugude vahel.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]