Afganistani Islamiemiraat (1996–2001)

Allikas: Vikipeedia

Afganistani Islamiemiraat loodi 1996. aastal, kui Taliban kehtestas Afganistanis oma võimu, ning lõppes koos Talibani režiimi langemisega 2001. aastal. Oma võimu kõrghetkel hoidis Taliban kontrolli all umbes 90% Afganistani territooriumist, ülejäänud 10% riigi kirdeosas oli Põhja Alliansi kontrolli all. Režiim kukutati 2001. aastal; 2021. aasta augustis taastas Taliban oma võimu.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Talibani võim kerkis Nõukogude-Afganistani sõjale (1979–1988) järgnenud kaosest. See algas islami fundamentalistliku poliitilis-religioosse liikumisena Helmandi ja Kandahari provintsi üliõpilaste seas. Ülekaalukalt puštu etnilisse rühma kuuluvatest liikmetest koosnev Taliban ühendas Pashtunwali hõimukoodeksi Deobandi islami õpetustega. Selle tulemusel tekkis lääne kultuuri ja modernismi vastane ning äärmiselt piiranguterohke islami fundamentalistlik ideoloogia.[1]

Kandaharist levima hakanud liikumine haaras 1996. aasta lõpuks võimu ka pealinnas Kabulis. 2000. aastal oli Taliban oma kontrolli alla saanud 90% riigi territooriumist. Opositsiooniline Põhja Allianss hoidis enda valduses mõningaid territooriume, millest enamik asus Afganistani kirdeosas Badakhshani provintsis. Talibani režiimi eesmärgiks oli kehtestada riigis šariaadi islamiseaduste süsteem. Taliban toetas ka mudžahiide ning võimaldas oma territooriumil tegutseda Al-Qaeda võrgustikul.

Islami Emiraadi viie aasta pikkune valitsemine tõi Afganistani elanikele kaasa vabaduste piiramise ja inimõiguste rikkumise. Naistel keelati tööl käimine, tütarlastel koolis ja ülikoolis käimine. Toimus süstemaatiline teisitimõtlejate represseerimine. Vargusi ja muud kuritegevust karistati jäsemete amputeerimisega. Samal ajal suutis Taliban aastaks 2001 peaaegu täielikult likvideerida Afganistanis oopiumikaubanduse.[2]

Välissuhted[muuda | muuda lähteteksti]

Afganistani Islami Emiraati tunnustasid ametlikult Pakistani, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatide valitsused.[3] Talibani juhitud riiki ei tunnustanud Türkmenistani valitsus, kuid teadaolevalt pidas Talibaniga ametlikke kohtumisi ning sõlmis Talibani valitsuse ministritega ka kokkuleppeid.

Afganistani šiiitliku vähemuse represseerimise tulemusel asus Iraan aktiivsemalt toetama Põhja Allianssi. 1998. aastal hõivasid Talibani väed Iraani konsulaadi Mazari Sharifis ning hukkasid Iraani diplomaadid. Intsidendi tulemusena oli Iraan väga lähedal Talibani vastu sõtta astumisele, kuid ÜRO Julgeolekunõukogu ja Ameerika Ühendriikide sekkumine peatas kavandatud invasiooni.

Taliban toetas ka islami militaristlikke organisatsioone Tšetšeenias, Kašmiris ja Xinjiangis, asudes niimoodi vaenujalale Venemaa, India ja Hiinaga.

Sanktsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

1999. aastal rakendas ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioonid al-Qaida, Talibani ja Osama bin Ladeniga seotud isikutele ja organisatsioonidele. 2010. aastal eemaldas ÜRO viis endist Talibani valitsuse liiget sanktsioonide nimekirjast:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Rashid, Taliban (2000)
  2. "Afghanistan, Opium and the Taliban". Originaali arhiivikoopia seisuga 8. november 2001. Vaadatud 5. märtsil 2012.
  3. http://books.google.com/books?id=diJSFBiOMjUC&pg=PA55&dq=islamic+emirate+of+afghanistan+recognition&hl=es&ei=oXykTcSmIojprQe4uqDfCQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CDoQ6AEwAw#v=onepage&q=islamic%20emirate%20of%20afghanistan%20recognition&f=false
  4. ""U.N. Reconciles itself to Five Members of Mulla Omar's Cabinet"". Originaali arhiivikoopia seisuga 29. oktoober 2019. Vaadatud 5. märtsil 2012.