Usāmah ibn Lādin

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Osama bin Laden)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Usāmah ibn Lādin (paremal) koos Pakistani ajakirjaniku Hamid Miriga (2001)

Usāmah ibn Lādin (أسامة بن محمد بن عوض بن لادن Usāmah ibn Muḩammad ibn ‘Awaḑ ibn Lādin; 10. märts 1957 Ar-Riyāḑ, Saudi Araabia2. mai 2011 Abbottabad, Pakistan), üldtuntud kui Osama bin Laden, oli Saudi Araabia mõjuvõimsa ibn Lādini perekonna liige ja terroriorganisatsiooni Al-Qā‘idah' asutaja.

Ta sai tuntuks seoses väidetava osalemisega 11. septembri terrorirünnakus Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktornidele New Yorgis, milles hukkus 2996 inimest. Alguses Usāmah eitas seotust terroriaktiga[1], kuid hiljem võttis süü enda peale. Usāmah ibn Lādin oli kantud Föderaalse Juurdlusbüroo kümne kõige tagaotsitavama põgeniku nimekirja kui üks maailma ohtlikumaid kurjategijaid. Tema tabamisele viiva informatsiooni eest oli välja pandud 50 miljoni dollari suurune pearaha.

Usāmah oli 1980. aastatel Nõukogude-Afganistani sõjas NSV Liidu vastaste võitlejate juht. Isegi kui ta tegi tollal koostööd CIA-ga, siis alates 1994. aastast oli ta rahvusvaheliselt tagaotsitav terrorist.

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Usāmah ibn Lādini surm

2. mail 2011 korraldasid USA eriväed Pakistani pealinna Islāmābādi lähedal Abbottabadi linnas operatsiooni, mille käigus toimunud tulistamises Usāmah ibn Lādin tapeti[2][3]. Usāmah polnud tapmishetkel relvastatud[4]. Tema majast konfiskeeritud arvutitest ilmnes, et Al-Qā‘idah'l oli plaanis 11. septembril 2011 saboteerida USA-s ronge[5]. Pole veel teada, kas tegemist võis olla n-ö sihilikult ettesöödetud võltsinformatsiooniga[5]. Usāmah ibn Lādin maeti Araabia merre, kuna USA-l oleks raske olnud leida riiki, kes oleks nõustunud teda matma oma territooriumile.[6] Mõned islamiõpetlased teatasid seepeale, et muslimi merre matmine on islamiseadustega vastuolus. Ühendriikide valitsusametnike kinnitusel viidi Usāmah ibn Lādini matusetalitus läbi islami tavade kohaselt, mis näevad ette surnukeha rituaalset pesemist, surilinasse mähkimist ja matmist 24 tunni jooksul pärast surma.[7]

Usāmah ibn Lādini tabamine läks kokku maksma 2 triljonit USA dollarit[8].

Pärast Usāmah ibn Lādini surma sai Al-Qaeda ajutiseks juhiks endine Egiptuse eriväelane Saif al-Adeli[9], keda teatakse ka Muhamad Ibrahim Makkawi nime all, kuid eeldavasti saab Al-Qaeda järgmiseks alaliseks juhiks ibn Lādini pikaaegne asemik, samuti egiptlane Ayman al-Zawahiri.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]