Afganistani Islami Emiraat

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Afganistani Islami Emiraat loodi 1996. aastal kui Taliban kehtestas Afganistanis oma võimu ning lõppes koos Talibani režiimi langemisega 2001. aastal. Oma võimu kõrghetkel kontrollis Taliban umbes 90% Afganistani territooriumist, ülejäänud 10% riigi kirdeosas oli Põhja Alliansi kontrolli all.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Talibani võim kerkis Nõukogude-Afganistani sõjale (1979–1988) järgnenud kaosest. See algas kui Islami fundamentalistlik poliitilis-religioosne liikumine Helmandi ja Kandahari provintside üliõpilaste seas. Ülekaalukalt puštu etnilisse gruppi kuuluvatest liikmetest koosnev Taliban ühendas Pashtunwali hõimukoodeksi Deobandi islami õpetustega. Selle tulemusel tekkis lääne kultuuri ja modernismi vastane ning äärmiselt piirangute rohke Islami fundamentalistlik ideoloogia.[1]

Kandaharist levima hakanud liikumine haaras 1996. aasta lõpuks võimu ka pealinnas Kabulis. 2000. aastal oli Taliban oma kontrolli alla saanud 90% riigi territooriumist. Opositsiooniline Põhja Allians hoidis enda valduses mõningaid territooriume, millest enamik asus Afganistani kirdeosas Badakhshani provintsis. Talibani režiimi eesmärgiks oli kehtestada riigis šariaadi islamiseaduste süsteem. Taliban toetas samuti mujahideeni ning võimaldas oma territooriumil tegutseda Al-Qaeda võrgustikul.

Islami Emiraadi viie aasta pikkune valitsemine tõi Afganistani elanikele kaasa mitmete vabaduste piiramise ning samuti laialt levinud inimõiguste rikkumised. Naistel keelati tööl käimine, tütarlastel koolis ning ülikoolis käimine. Toimus süstemaatiline teisitimõtlejate represseerimine. Vargusi ja muud kuritegevust karistati jäsemeta amputeerimisega. Samal ajal suutis Taliban aastaks 2001 peaaegu täielikult likvideerida kogu Afganistani oopiumikaubanduse.[2]

Välissuhted[muuda | muuda lähteteksti]

Afganistani Islami Emiraati tunnustasid ametlikult Pakistani, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatide valitsused.[3] ÜRO Talibani poolt juhitud riiki ei tunnustanud. Türkmenistani valitsus aga teadaolevalt pidas Talibaniga ametlikke kohtumisi ning sõlmis Talibani valitsuse ministritega ka kokkuleppeid.

Afganistani Shia vähemuse represseerimise tulemusel asus Iraan aktiivsemalt toetama Põhja Alliansi. 1998. aastal hõivasid Talibani väed Iraani konsulaadi Mazari Sharifis ning hukkasid Iraani diplomaadid. Intsidendi tulemusena oli Iraan väga lähedal Talibani vastu sõtta astumisele, kuid ÜRO Julgeolekunõukogu ning USA sekkumine peatas planeeritud inavsiooni.

Taliban toetas ka Islami militaristlike organisatsioone piirkondades nagu Tšetšeenia, Kašmir ning Xinjiang, asudes niimoodi vaenujalale Venemaa, India ning Hiina Rahvavabariigiga.

Sanktsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

1999. aastal rakendas ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioonid al-Qaida, Talibani või Osama bin Ladeniga seotud isikutele ja organisatsioonidele. 2010. aastal eemaldas ÜRO viis endist Talibani valitsuse liiget sanktsioonide nimekirjast:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]