Aarne Saluveer

Allikas: Vikipeedia
Aarne Saluveer Tallinna päeval 15. mail 2010

Aarne Saluveer (sündinud 28. juulil 1959 Tartus) on eesti koorijuht ja muusikapedagoog.

1977. aastal lõpetas ta Carl Robert Jakobsoni nimelise Viljandi 1. Keskkooli.[1] Õppis Viljandi Muusikakoolis klaverit ja löökpille.[2]

1982. aastal lõpetas ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi koorijuhtimise ja muusikapedagoogika eriala Ants Söödi juhendamisel. Ta on täiendanud ennast mitmetel rahvusvahelistel kursustel, sh Mozarteumis Salzburgis. Saluveer on aktiivsemaid ja rahvusvaheliselt tuntud muusikahariduse ja koorimuusika arendajaid, dirigent ja koolitaja. Alates 2006. aastast Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli direktor.

Alates 1993. aastast on ta olnud tegev laulupidude liigijuhi ja dirigendina, 2007. aasta X noorte laulupeo ILMAPUU kunstiline juht. Laulupidu tutvustav projekt „World Tree” võitis esimese auhinna Euroopa Muusikanõukogu konkursil „Many Musics in Europe 2005” .

Ühiskondlik tegevus: Eesti Muusikaõpetajate Liidu asutajaliige ja esimene esimees, Eesti Kooriühingu esimees 2000–2012, Europa Cantat juhatuse liige ja muusikanõunik, Eesti Muusikanõukogu ja Maailma Koorimängude ning Koorimuusika Föderatsiooni (IFCM) juhatuse liige.

1990. aastal asutatud, Saluveeri muusikalisel juhtimisel ETV juures tegutsenud laulustuudiost on välja arenenud 3 rahvusvaheliselt kõrge renomeega kõrgetasemelist koori: ETV tütarlastekoor, lastekoor ja mudilaskoor. Kooride muusikaline tegevus on stiililiselt avar klassikalistest vokaalsümfoonilistest suurvormidest  ja muusikalide ettekannetest jazzi, folgi ja kaasaegse muusika esiettekanneteni. Saluveeri muusikaline tegevus on seotud ka Viimsi Keskkooli, Tallinna Ülikooli kammerkoori, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia Kammerkoori ja Maaeluministeeriumi laulukooriga. Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia mittekoosseisulise õppejõuna on ta juhendanud Orff-muusikaõpetuse kursust, Jaan Kreuksi nimelise Noorsoo Kultuuripalee ringijuht.

Tööalane tegevus: Eesti NSV Riikliku Filharmoonia estraadistuudio vokaalpedagoog-kontsertmeister, 1982–1990 Viimsi Keskkooli muusikaõpetaja, 1990–2000 Eesti Televisiooni muusikatoimetaja (sh. "Kaks takti ette" ansamblite hooaja saatejuht), 2000–2006 Rocca al Mare Kooli Kaunite Kunstide õppetooli juhataja, 1990–2004 Lasteekraani Muusikastuudio muusikajuht ja peadirigent.

Auhinnad eesti ja rahvusvahelistel tippkonkurssidel: ETV tütarlastekoor – Euroopa Koorimuusika Suure auhinna finalist/Arezzo; 5 esimest kohta ja publikupreemia/Gorizia, I koht Euroopa Ringhäälingute Liidu live-raadiokonkurss Let The Peoples Sing/Köln 2005, Tallinna Ülikooli Kammekoor – Grand Prix Eesti Kammerkooride konkursil jne.

Aarne Saluveer on olnud kuninganna Elizabeth II ja Jaapani keisripaari auks korraldatud kontsertide kunstiline juht ning Eesti Vabariigi 89. aastapäeva muusikaprogrammi kunstiline juht. Ta on osalenud instrumentalisti, vokalisti, helilooja ja arranžeerijana tuntud popansamblites ja projektides (Tahukas, Elektra, Karavan, Surprise Reggae Sunshine Band, Kontakt, Margo Kõlari ansambel, Tartu muusikapäevad, Totu Cool), Eurovisiooni lauluvõistlusel ja rahvusvahelistes telesaadetes.

Ettekanded rahvusvahelistel konverentsidel: World Music Forum Los Angeles 2005, Koorijuhtide Assotsiatsioonide Assamblee Buenos Aires 2006, World of Children’s Choirs 2001 Vancouver, Europa Cantati peaassamblee Mainz ja Lyon. Ta on avaldanud artikleid International Choral Bulletine’is ja Europa Cantat Magazine’is, töötanud koorikonkursside žüriides (EBU “Let The Peoples Sing”, Hongkong, Neerpelt, Singapore Youth Festival, Maasmechelen, Gorizia, Tour, Debrecen, Derry, Maailma Koorimängud jpt).

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]