Veebisait

Allikas: Vikipeedia
Veebisaidi wikipedia.org koduleht

Veebisait, ka lihtsalt sait (toorlaen inglise keelest web site[1], website, site[2]) on kogum veebilehti, mis sisaldavad teksti, pilte, videoid või helifaile. Veebisait on majutatud vähemalt ühes veebiserveris, millele pääseb ligi võrgu (näiteks Interneti või privaatse kohtvõrgu) internetiaadressi (URL) abil. Kõik avalikult ligipääsetavad veebisaidid moodustavad veebi (World Wide Web).

Veebileht on dokument, mis on tavaliselt kirjutatud tavalises kirjas ning vormindatud HTML või XHTML reeglite järgi. Veebileht võib sisaldada elemente teistelt veebisaitidelt.

Veebilehtedele pääseb ligi hüperteksti edastusprotokolli (Hypertext Transfer ProtocolHTTP) kaudu, mis võib olla krüpteeritud (HTTP SecureHTTPS), pakkumaks suuremat turvalisust ja privaatsust veebilehtede kuvamisel.

Veebisaidi lehtedele pääseb tavaliselt ligi lihtsa internetiaadressi kaudu. Internetiaadressid moodustavad veebilehtedest hierarhia ning hüperlingid aitavad kasutajal saidil navigeerida.

Mõned veebisaidid nõuavad sisu kindlatele elementidele ligipääsemiseks registreerimist. Selliste veebisaitide hulka kuuluvad paljud ärisaidid, failijagamissaidid ja sotsiaalvõrgustikud.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Veeb sai alguse 1990. aastal CERNi füüsiku Tim Berners-Lee käe läbi[3]. Seda kasutati teadusdokumentide lihtsaks ja mugavaks navigeerimiseks hüperteksti abil. Sellega hakati siduma teisigi dokumente ning moodustus ülemaailmne infomaterjalide võrk. Veebi laialdasem levik leidis aga aset 1993. aastal, kui hüpertekst integreeriti Windowsi keskkonda. Kui algselt toetas veeb vaid teksti, siis nüüdsest sai dokumentidele lisada pilte ja fotosid ning oluliselt täiendati kasutajaliidest. Windows tõi turule ka oma esimese veebibrauseri Mosaic, mis saavutas suure populaarsuse, kuid jäi sellegipoolest alla Netscape Navigatorile. Alles 1997. aastal, peale suuri investeeringuid, tuli Microsoft välja Internet Exploreriga, mis sai vastu Netscape’i populaarsusele. Samal aastal tehti avalikuks Netscape Navigatori lähtekood, millele järgnes arvukate konkureerivate veebilehitsejate (sealhulgas Mozilla Firefox, Opera, Konqueror, Galeon ja teised) teke.

1991. aastal tühistati Interneti ärikeeld ning peale seda muutus veeb märksa kommertslikumaks, kujutades endast olulist äri- ja reklaamikanalit. Paraku kaasnes sellega ka rämpsreklaami (spämmi) laialdane levik.

Enne HTML ja HTTP esile kerkimist kasutati individuaalsete failide kättesaamiseks serverist teisi protokolle, nagu näiteks FTP ja Gopheri protokoll. Need protokollid lubavad lihtsa kataloogistruktuuri kaudu kaustade vahel navigeerida ja valida, milliseid faile alla laadida. Dokumendid olid enamasti tavakirjas, ilma vormistuseta tekstifailid.

Ülevaade[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jaotatuna eesmärgi järgi, võib veebisait olla:

  • isiklik veebisait
  • kommertsveebisait
  • valitsuse veebisait
  • mittetulundusühingu veebisait.

Veebisait võib olla ühe isiku, äri või muu organisatsiooni töö ning on tavaliselt pühendatud kindlale teemale või eesmärgile. Iga veebisait võib sisaldada hüperlinke teistele saitidele, nii et erinevate saitide eristamine võib kasutaja jaoks olla raske.

Veebisaite kirjutatakse või konverteeritakse dünaamiliselt HTML-i. Neid saab vaadata erinevate arvutil põhinevate internetiühendusega seadmete, sealhulgas lauaarvuti, sülearvuti, tahvelarvuti ja mobiiltelefoni abil.

Veebisait on majutatud arvutisüsteemis, mida nimetatakse veebiserveriks või HTTP serveriks. Need terminid võivad ka tähendada tarkvara, mis jooksutab neid süsteeme ning otsib välja ja esitab veebilehti vastavalt kasutajate päringutele. Apache on kõige enamlevinud veebiserveri tarkvara (Netcrafti statistika järgi), aga laialdaselt on kasutusel ka Microsofti Internet Information Services (IIS).

Staatiline veebisait[muuda | redigeeri lähteteksti]

Staatiline veebisait on sait, mille veebilehed on serveris salvestatud samas formaadis, mis saadetakse kliendi veebibrauserisse. See on põhiliselt kirjutatud HTML koodis. Veebisaitide lihtsamad vormid või turundusnäidised on tihti staatilised, sest nad esitavad kasutajale ettekirjutatud staatilist informatsiooni. See võib olla informatsioon firma ja selle toodete ja teenuste kohta, mida esitatakse teksti, piltide, fotode, animatsioonide, audio/video ja interaktiivsete menüüde ja navigatsiooni vahendusel. Sellist tüüpi veebisait kuvab tavaliselt samasugust informatsiooni kõikidele külastajatele. Sarnaselt prinditud brošüüride jagamisega klientidele või külastajatele, pakub ka staatiline veebisait ühtlast ja kindlat informatsiooni pikema ajaperioodi vältel. Kuigi saidi omanik võib pidevalt uuendusi teha, on teksti, fotode ja muu sisu muutmine manuaalne protsess ning võib nõuda veebisaitide kujundamise põhioskusi ning –tarkvara. Kokkuvõtvalt, külalised ei saa valida, millist informatsiooni nad staatiliselt veebisaidilt saavad ning peavad leppima selle sisuga, mida veebisaidi omanik on otsustanud tol hetkel pakkuda. Staatilisi veebisaite redigeeritakse nelja eri tüüpi tarkvaraga:

  • Tekstitöötlusprogrammid nagu Notepad või TextEdit, kus sisu ja HTML koodi muudetakse otse programmi sees.
  • WYSIWYG offline redaktorid nagu Microsoft FrontPage ja Adobe Dreamweaver (endise nimega Macromedia Dreamweaver), mille abil saiti muudetakse graafilise kasutajaliidese abil ning lõpliku HTML koodi genereerib tarkvara ise
  • WYSIWYG online redaktor, mida kasutatakse näiteks blogides, aga ka teistel veebilehtedel
  • Mallipõhised redaktorid, näiteks RapidWeaver ja iWeb, mis lubavad kasutajatel kiirelt luua ja üles laadida veebilehti veebiserverisse ilma põhjalikumate teadmisteta HTML-i alal, sest sobiva ülesehituse saab valida ettepakutavate hulgast, lisada teksti ja pilte lihtsa kasutajaliidese abil ning puudub otsene HTML koodi muutmine.

Dünaamiline veebisait[muuda | redigeeri lähteteksti]

Dünaamiline veebisait muudab või kohandab end pidevalt ja automaatselt kindla reeglistiku järgi.

Dünaamilistel veebisaitidel võib olla kahte tüüpi dünaamilist protsessi – koodi ja sisu. Dünaamiline kood on kasutajale nähtamatu, samas kui dünaamiline sisu kuvatakse täielikult.

Dünaamiline kood[muuda | redigeeri lähteteksti]

Esimene tüüp on dünaamilise koodiga veebisait. Sedasorti kood luuakse jooksvalt, kasutades staatilise HTML-i asemel aktiivset programmeerimiskeelt.

Dünaamilise koodiga veebisait osutab selle ehitusele, täpsemalt koodile, mida on kasutatud ühe veebilehe loomiseks. Dünaamiline veebisait genereeritakse jooksvalt, sobitades kokku kindlaid koodiplokke ja protseduure. Dünaamiliselt genereeritud veebileht võtab erinevat infot andmebaasist ning paneb need kokku ettekirjutatud formaadis ja esitab need lugejale ühtse tervikuna. See suhtleb kasutajaga erinevatel viisidel, sealhulgas küpsiste lugemise, eelnevalt külastatud veebilehtede tuvastamise jms abil, aga ka otseselt (vormielemendid, hiire liikumine).

Dünaamiline sisu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Teine tüüp on dünaamilise sisuga veebisait. Muutuv sisu kuvatakse dünaamiliselt jooksvalt teatud tingimuste järgi, tavaliselt omandades sisu andmebaasist.

Dünaamilise sisuga veebisait viitab sellele, kuidas ta sõnumid, tekst, pildid ja muu informatsioon on veebilehel kuvatud, täpsemalt, kuidas sisu muutub iga hetkega. Veebilehe sisu sõltub teatud tingimustest, kas ettekirjutatud reeglitest või kasutaja otsustest. Näiteks võib võib veebisait, milles on andmebaas uudiseartiklitega, kasutada ettekirjutatud reeglit käesoleva kuupäevaga artiklite kuvamiseks. Seda tüüpi dünaamiline veebisait näitab automaatselt kõige aktuaalsemaid artikleid igal kuupäeval. Teine näide dünaamilisest sisust on sait, mis võimaldab kasutajal otsida teda huvitavat infot ning andmebaasist omandatud vasted kuvatakse veebilehel, muutes lehe väljanägemist hetkega.

Dünaamiliste veebisaitide eesmärk[muuda | redigeeri lähteteksti]

Dünaamiliste veebisaitide põhiline eesmärk on automatiseerimine. Dünaamiline sait töötab palju efektiivsemalt, selle koostamine on tõhusam ning seda on kergem hooldada, uuendada ja täiendada. Palju lihtsam on konstrueerida raamistik ja andmebaas kui kirjutada sadu või tuhandeid individuaalseid staatilisi HTML veebilehti.

Tarkvarasüsteemid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Dünaamiliste veebisüsteemide ja saitide loomiseks on lai valik tarkvarasüsteeme, näiteks ANSI C servlets, JavaServer Pages (JSP), PHP, Perl, Python, Ruby programmeerimiskeeled, ASP.NET, Active Server Pages (ASP), YUMA ja ColdFusion (CFML). Saitidel võib leiduda ka sisu, mis on omandatud ühest või enamast andmebaasist või kasutades XML-il põhinevaid tehnoloogiaid nagu RSS.

Pistikprogrammid täiendavad veebibrauserite võimalusi aktiivse sisu kuvamiseks või erinevate veebirakenduste loomiseks. Selliste pistikprogrammide hulka kuuluvad Microsoft Silverlight, Adobe Flash ja Adobe Shockwave. Ka dünaamiline HTML võimaldab suhtlust kasutajaga ja veebilehtede elementide reaalajas uuendamist (näiteks ei pea veebilehti mõningate muudatuste täideviimiseks uuesti laadima). Seda tehakse kasutades dokumendi objektimudelit või JavaScripti, mille jaoks on tugi enamikesse veebibrauseritesse sisse ehitatud.

Veebisaidi sissetulekuallikaks muutmine on veebiarendajate ning veebisaitide omanike hulgas levinud praktika. Veebisaidi äriks kujundamiseks on mitu meetodit, mis jagunevad peamiselt kahte rühma, nagu allpool kirjeldatud.

Sisul põhinevad veebisaidid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mõned veebisaidid teenivad raha, müües oma saidil reklaampinda, kas otse või reklaamivõrgustike kaudu.

Toodetel või teenustel põhinevad veebisaidid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mõned veebisaidid teenivad raha, pakkudes müügiks tooteid või teenuseid. Internetipoodide puhul saab tooteid või teenuseid osta otse veebisaidilt, sisestades krediitkaardi või muu makseviisi informatsiooni maksevormi. Kuigi enamik selliseid saite on füüsiliselt eksisteerivate poodide üks ligipääsuvõimalusi, on üha sagedamaks nähtuseks muutunud saidid, mille kaudu müüdavad tooted on kättesaadavad vaid internetis.

Veebisaidid võivad tulu teenida ka eelnevat kahte viisi kombineerides. Näiteks võib veebioksjonisait küsida raha toote müümiseks, samal ajal kolmandate isikute reklaame kuvades, suurendades sissetulekut veelgi.

Veebisaitide tüübid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Veebisaite saab jagada kahte laia kategooriasse: staatilisteks ning interaktiivseteks. Interaktiivsed saidid on osa Web 2.0 saitide kommuunist ning võimaldavad suhtlust saidi omaniku ja külastajate vahel. Staatilised saidid esitavad infot, kuid kasutajatega ei suhelda otseselt.

Veebisaitide variatsioone on palju, millest igaüks on fokusseeritud kindlat tüüpi sisule või otstarbele, ning neid saab mitmeti klassifitseerida. Mõned sellised klassid on:

Veebisaidi tüüp Kirjeldus
Annetussaidid Veebisaidid, mille abil saab külastaja vaid mõne nupuvajutusega heategevusorganisatsioonidele raha annetada
Arhiivsaidid Kasutatakse väärtusliku elektroonilise materjali, mis muidu läheks kaduma, salvestamiseks
Blogid Veebisaidid, mida üldiselt kasutatakse päevikute pidamiseks ja jagamiseks. Tihti kasutatakse blogisid oma arvamuse avaldamiseks poliitika, religiooni, videomängude või laia valiku muude teemade üle. Mõned blogijad on professionaalsed blogijad ning neile makstakse mingil kindlal teemal kirjutamise eest
E-posti saidid Saidid, millel saab saata ja lugeda e-kirju
Foorumid Saidid millel toimuvad diskussioonid erinevate teemade üle
Hindamissaidid Saidid, millel külastajad kiidavad või laidavad pakutavat sisu
Huumorisaidid Šaržide, paroodiate või muu sisuga täidetud veebisaidid, mille ainus eesmärk on külastajate lõbustamine
Informatsioonisaidid Veebientsüklopeediad, sõnastikud või muud saidid, mis pakuvad informatsiooni
Isiklikud saidid Ühe isiku või väiksema grupi (näiteks perekonna) kohta informatsiooni sisaldav veebisait
Kohtingusaidid Veebisaidid, millel külastajad saavad otsida teisi vallalisi inimesi suhte või sõbra leidmise eesmärgil
Koolisaidid Veebisaidid, millel kooliõpetajad, õpilased või administraatorid saavad jagada informatsiooni kooli puudutavate sündmuste ja teemade kohta
Kuulsuste veebisaidid Veebisaidid, mille sisu puudutab kindlat kuulsat inimest. Selline sait võib olla ametlik (kuulsuse enda poolt heaks kiidetud) või fännide poolt loodud
Küsimuste ja vastuste saidid Veebisait, millel inimesed saavad küsida ja leida vastuseid neid huvitavatele küsimustele
Meediajagamissaidid Veebisaidid, mis lubavad kasutajatel üles laadida ja vaadata pilte, videosid või muusikat
Mängu- ja mängurlussaidid Veebisaidid, millel kasutajad saavad mängida erinevaid mänge. Mõnel neist toimub mängimine raha peale
Otsingumootorid Veebisaidid, mille kaudu kasutajad saavad päringute kaudu otsida nendele huvi pakkuvaid veebisaite
Poliitilised saidid Erinevate poliitiliste vaadete või parteide üle arutamiseks loodud veebisaidid
Pornosaidid Täiskasvanutele suunatud veebisaidid, millel leidub erootilist materjali
Religioossed saidid Erinevate uskumuste kohta informatsiooni jagamiseks ja diskuteerimiseks loodud veebisaidid
Sotsiaalvõrgustikud Veebisaidid, millel inimesed saavad üksteisega suhelda, jagada pilte, videosid, muusikat jms ning mõnel juhul mängida mänge
Torrentisaidid Veebisaidid, millel kasutajad saavad otsida ja lehtitseda torrentifaile
Uudistesaidid Kohalike või rahvusvaheliste uudiste jagamiseks loodud veebisaidid
Valitsuste saidid Riigi poolt juhitud veebisait, mis pakub antud riigi kohta informatsiooni, tihti turismi toetamiseks
Veebipoed Veebisaidid, mis lubavad kasutajatel osta interneti teel kaupu, tooteid või teenuseid
Veebiportaalid Veebisaidid, mis on alguspunktiks või väravaks teistele veebilehtedele navigeerimiseks
Ärisaidid Äri, organisatsiooni või teenuse kohta informatsiooni jagamiseks mõeldud veebisaidid

Mõni veebisait võib kuuluda ühte või enamasse nendest kategooriatest. Näiteks võib ärisait reklaamida firma tooteid ning samal ajal pakkuda kasutajatele informatiivseid dokumente. Ülalnimetatutele lisandub palju alamkategooriaid. Näiteks võib pornosait olla üks veebipoe liik, pakkudes müügiks ligipääsu kogu veebisaidi sisule. Teise näitena on fännisait üks kuulsuste saitide alamliike.

Veebisaitidele seavad piiranguid ehituslikud limiidid (näiteks veebisaidile pühendatud arvutusjõud). Väga suured veebisaidid nagu Google, Facebook, Yahoo! ja Microsoft kasutavad suurt hulka servereid ja ka koormuse balanseerimise vahendeid, mis jaotavad kasutajate koormuse erinevate arvutite vahel erinevates asukohtades. 2011. aasta alguse seisuga kasutas Facebook üheksat andmekeskust kokku umbes 63 000 serveriga.

2009. aasta veebruaris avaldas Netcraft, 1995. aastast saati veebi kasvu jälginud interneti uurimisega tegelev firma, et eksisteerib 215 675 903 veebisaiti, millel on domeeninimi ja sisu. 1995. aasta augustis oli vastav näit 18 000 veebisaiti.

Auhinnad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Maailma parimate veebisaitide tunnustamisega tegelevad mitmed prominentsed organisatsioonid, nagu näiteks The Webby Awards, Favourite Website Awards, Interactive Media Awards ja WebAwards.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]