Suvepealinn

Allikas: Vikipeedia

Suvepealinn on linn, mida valiti ametlikult või mitteametlikult riigipea suveresidentsiks.

Varem oli trooplilistes maades kuuma ja niiske suvega suvepealinnaks seda linda, kus on kliima jahedam ja kuivam. Tavaliselt see linn asub kõrgem üle merepinda või põhjapoolsem ekvaatori suhtes. Aastatel 1910-1975. oli Filipiinide suvepealinn Baguio (miiteametlikult see on suvepealiin ka praegu), aastatel 1912-1947. oli India suvepealinn Shimla. India osariigis Jammu ja Kashmir on suvepealinn Srinagar tänapäeval. Hiina mitteametlik suvepealinn on Xining.

Kuuma ja kuiva kliimaga riikides ka on oma suvepealinnad, kus on kliimatingimused soodsamad. Näiteks on suvepealinnad Saudi Araabias Ta’if ja Omaanis Salalah.

Mõnedes Euroopa riikides valiti suvepealinnaks mereäärseid kuroorte, mis muutuvad mitteametlikult riigi presidendi suveresidentsiks.

Eestis on aastast 1996. suvepealinn Pärnu, Lätis - Jūrmala, Leedus - Palanga, Poolas - Sopot. Kõik need linnad asuvad Läänemere rannikul.

Musta mere rannikul on ka mitu suvepealinda - Ukrainas on suvepealinn Jalta, Venemaal - Sotši, Bulgaarias - Varna.

Teistes Euroopa riikides on ka suvepealinnad kuroordilinnad. Hispaanias on suvepealinn San Sebastián, Prantsusmaal - Deauville, Türgis - Antalya. Kogu Euroopa suvepealinnaks arvatatakse Baden-Baden.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]