Power metal

Allikas: Vikipeedia

Power metal on üks heavy metali alamliikidest. Selle eesmärk on kuulajas tekitada eepilist kogemust. Power metal sisaldab peamiselt traditsioonilise metali ja trash metali tunnusjooni, tihti sümfoonilises kontekstis. Power metali mõiste üle on vaidlusi, kuna see võib viidata kahele erinevale, kuid omavahel seotud stiilile. Üks nendest sai alguse ja on põhiliselt levinud Ameerika Ühendriikides, ning teine pigem Euroopas - Saksamaal, Itaalias ja Skandinaavias. Tänapäevases keelekasutuses tähendab see üldiselt Euroopa stiili. Ameerika bändid Kamelot ja Iced Earth on peamised erandid.

Euroopa power metal[muuda | redigeeri lähteteksti]

1980. aastate keskpaigas hakkasid Euroopa ansamblid nagu Helloween (Saksamaa) ja Europe (Rootsi) pöörama enam tähelepanu laulude meloodilisele küljele. Kuigi ansambel Europe hakkas hiljem viljelema raskemat rocki, olid nende varasemad albumid power metali arengus tähtsad, ning nende mõjutusi võtsid paljud uute power metali ansamblid omaks. Helloween segas kiireid speed metali riffe meloodilistega ja lisas Iron Maideni stiilis jõulised vokaalid, mis omakorda lisasid heli puhtusele. Nende albumeid Keeper of the Seven Keys, Part 1 (1987) ja Keeper of the Seven Keys, Part 2 (1988) arvestatakse üldiselt tähtsateks stiili arengu verstapostideks. Selle tulemusena valgus Euroopa stiilis "lõbus metal" üle terve kontinendi (eriti Soomes) ja üle terve maailma, kuigi see on Ameerika Ühendriikides, Suurbritannias ja teistes inglise keelt kõnelevates riikides jäänud suhteliselt ebapopulaarseks. Hiljuti on mitmed power metali ansamblid jätnud oma eelkäijate "lõbusa metali" kõla maha, ning on võtnud omaks power metaliga kombineeritud eepilisema kõla. Ansamblid nagu Blind Guardian on kombineerinud klassikalise power metali kõla orkestrilise taustaga, nagu on ka teinud Heavenly, Dragonland, Rhapsody of Fire ja Angra.

Ameerika power metal[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ameerika power metal, nagu ka Euroopa power metal, on mõjutatud ansamblitest Queen, Rainbow, Iron Maiden, Judas Priest, Savatage ja Queensrÿche. Selle stiili eelkäijateks peetakse ansambleid Iced Earth, Nevermore ja Symphony X. Samas väidetakse, et see stiil on asendumas tuntumate stiilidega, nagu thrash metal ja Euroopa power metal. 80. aastatel esindasid Ameerika power metalit ühelt poolt ansamblid nagu Lizzy Borden ja Savage Grace, kuid teisalt ka Crimson Glory, Liege Lord ja Jag Panzer. Tänu uutele esile kerkivatele power metali bändidele kohtadest nagu New Yorgist (sealt pärinevad ka Manowar ja Virgin Steele) ja New Jerseyst (Symphony X). Floridast pärinev Kamelot on hiljuti muutunud antud stiili eeskäijaks oma uute albumite Epica ja Black Haloga. Samas tuleb märkida, et Kameloti stiil sarnaneb pigem Euroopa power metaliga. Lisaks Kamelotile allkirjastas Nebraskast pärit power metali bänd lepingu tuntud Ameerika Ühendriikide plaadifirmaga Metal Blade Records, kuid ka nende stiil meenutab Euroopa power metalit.

Muusikaline iseloomustus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tänapäevase mõistena rõhutab power metal eepilisele kõlale, suurtele kiirustele ja kaashaaravatele meloodiatele. Samas kui enamik rocki laulusõnasid keskenduvad reaalsetele sündmustele nagu isiklikud kogemused, ajaloolised sündmused, sotsiaalsed märkused, jne, siis power metal tegeleb pigem eepiliste, kosmoloogiliste või metafüüsiliste teemadega. Paljud power metali laulud saavad inspiratsiooni religioonist või mütaloogiast ja teadusulmest, ning fantaasiast, ning need on tavaliselt oma meeltülendavate ja võimsate kooridega positiivsema tooniga kui enamik teiste metaliliikide laulusõnu.

Power metali vokaalid on üldiselt "puhtad", vastupidiselt death metalit iseloomustavatele urisevatele vokaalidele, ning neid esitab tavaliselt treenitud vokalist. Jätkates Bruce Dickinsoni ja Rob Halfordi eeskuju, laulavad enamik power metali vokalistid kõrgemas registris. Suurem osa selle stiili vokaliste on tenorid (erandina endine Iced Earth esilaulja Matt Barlow ja Sabatoni esilaulja Joakim Broden, kes laulavad baritoni või bassi). Mitmed lauljad nagu Hansi Kürsch Blind Guardianist ja Matt Smith Theocracyist salvestavad mitmekihilise vokaale, meenutades Queeni. Tänu vokaalide esmatähtsusele power metali stiilis on lauljatel esmatähtsus bändi edus, ning seetõttu vokalistid üldiselt pille ei mängi.

Power metali kitarristid ja bassistid mängivad tavaliselt kiireid noodijadasid, kuid muudavad akorde suhteliselt aeglaselt harmoonilise tempoga kord sammu jooksul, või aeglasemalt. Kiired ja rasked kitarrisoolod on peaaegu kindlustatud.

Power metali trummarid mängivad tavaliselt korraga kahe bassitrummiga, et saavutada kõrgemaid kiirusi, mängides tihti järjestikusi 16-noodilisi jadasid (kuueteistkümnendiknoote) koos rõhkudega rütmides. Mõned ansamblid eiravad seda valemit, kuid sellegipoolest on see levinud.

Samuti mängitakse paljudes ansamblites süntesaatorit, kuid seda üldiselt ei rõhutata. Mõned ansamblid, nagu Itaalia Rhapsody of Fire on salvestusi läbi viinud veel enamate sümfooniliste elementidega. Rhapsody kutsub enda muusikat "Hollywoodi metaliks", rõhutades oma sarnasust tänapäevaste filmipaladega.

See stiil on kõige enam levinud Euroopas, Jaapanis ja mitmetes Lõuna Ameerika riikides (sealhulgas Brasiilias, Venetsueelas, Argentiinas ja Tšiilis) ja omab kasvavat populaarsust mitmetes Põhja-Ameerika osades, eriti Québecis, Kanadas, kus on väga tugev austajaskond. Power metali populaarsust on märkimisväärselt tõstnud Briti bänd Dragonforce.

Heavy metal | Metali stiilid
Alternative metal - Black metal - Death metal - Doom metal - Folk metal - Glam metal - Gothic metal - Grindcore - Industrial metal - Metalcore - Nu metal - Power metal - Progressive metal - Speed metal - Symphonic metal - Thrash metal - Viking metal