Wolfenbüttel

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Wolfenbüttel

saksa Wolfenbüttel

Wolfenbütteli vapp
Wolfenbütteli vapp
Pindala: 78,5 km²
Elanikke: 53 400 (2010)

Koordinaadid: 52° 10′ N, 10° 32′ E

Koduleht: https://www.wolfenbuettel.de/
Wolfenbütteli loss

Wolfenbüttel on linn Saksamaal Alam-Saksimaal, Wolfenbütteli kreisi halduskeskus.

Linna on esmamainitud 1118. aastal nimega Wulferisbutle. Tõenäoliselt rajati esimene asula linna läbiva Okeri jõe saarele.

1432. aastast asus linnas Braunschweig-Lüneburgi hertsogite residents. Linnast kujunes kultuurikeskus, kus tegutsesid teiste seas Michael Praetorius, Gottfried Leibniz ja Gotthold Ephraim Lessing. Lessing juhatas hertsogi raamatukogu ja muutis selle üheks esimestest valgustusaegsetest raamatukogudest, mis teoseid ka koju laenutas. 1753. aastast resideerus hertsog taas Braunschweigis ja Wolfenbüttel hakkas oma tähtsust kaotama.

Enne Kolmekümneaastast sõda oli Wolfenbüttel üks Põhja-Saksamaa kõige tugevamini kindlustatud linnu, kuni 1641. aastal võitis Rootsi Wolfenbütteli lahingus Carl Gustaf Wrangeli ja Hans Christoff von Königsmarcki juhtimisel Austria ertshertsog Leopold Wilhelmi vägesid. Rootslased tõstsid Okerile ehitatud tammiga vee linnas nii kõrgele, et linna kaitsnud Taani ja Hollandi väed olid sunnitud alistuma.

Linna barokne loss muudeti 1866 tütarlastekooliks. Tänapäeval asuvad lossis keskkool ja muuseum

Teises maailmasõjas ei pommitatud linna kuigi palju. Sellepärast on Wolfenbüttelis säilinud hulgaliselt pooleldi puust ehitisi, neist mõned mitusada aastat vanad. Linnakeskus näeb välja üsna vanaaegne.

Pärast maailmasõda asus linnas Briti sõjaväebaas.

1974 liideti linnaga 10 linnalähedast valda.

Elanike arv oli 31. detsembri 2008 seisuga 53 797.[1]

Wolfenbüttel on Saksamaa Evangeelse Kiriku Braunschweigi maakiriku (piiskopkonna) keskus.

Linnas asuv Herzog August Bibliothek on asutatud 1572. See on üks suurimaid vanaraamatu kogusid maailmas. Seal on palju piibleid, inkunaableid, reformatsiooniajastu raamatuid ja umbes 10 000 käsikirja. Raamatukogus on ka Heinrich Lõvile kuulunud 1170. aastast pärit piibel. 1723 valmis uus raamatukoguhoone, mis meenutas Rooma Panteoni. Praegune raamatukoguhoone valmis 1886.

Linnas toodetakse ürdilikööri Jägermeister. Linnas asub ka vastava ettevõtte peakorter.

Wolfenbüttelil on neli sõpruslinna: Kamienna Góra (Poola), Kenosha (USA), Satu Mare (Rumeenia) ja Sèvres (Prantsusmaa). Iga sõpruslinna järgi on Wolfenbüttelis nimetatud sild.

2009. aasta maikuus toimusid Wolfenbüttelis Saksamaa lahtised meistrivõistlused bussivedamises, kus viieliikmelised võistkonnad pidid 16-tonnist bussi 30 meetrit vedama.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://wolfenbuettel.exsudo.de/

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]