Hannoveri-Braunschweigi-Göttingeni-Wolfsburgi metropolipiirkond

Allikas: Vikipeedia
Hannover-Braunschweig-Göttingen-Wolfsburgi metropolipiirkond

Hannover-Braunschweig-Göttingen-Wolfsburgi metropolipiirkond (saksa: Metropolregion Hannover-Braunschweig-Göttingen-Wolfsburg) on majanduslik ja kultuuriline piirkond Põhja-Saksamaal. Metropolipiirkond koosneb ligikaudu 1/3 Alam-Saksi alast, kus elab peaaegu pool liidumaa elanikest. Umbes 3,9 miljonit inimest elab 20 kreisis ja maakonnas, kokku 431 omavalitsuses, ja Saksa Ministerkonferenz für Raumordnung (MKRO) on selle defineerinud keskmiselt linnastunud alaks Saksamaal. Piirkonna pindala on ligikaudu 18 600 km².

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Piirkondliku planeerimise eest vastutava Saksa Ministerkonferenz für Raumordnung (MKRO) tunnustamise taotlus Euroopa metropolipiirkonnaks tehti varakult. Tunnustamine pidi piirkonda rahvusvaheliselt aitama ning parandama linnade koostööd ja arengut. Kuigi piirkonna tähtsus ja Expo 2000 linnavõrgustikuga seotud arengud, oli see endiselt metropolipiirkondadest väikseim. 2005. aastal alustasid lõtva koostööd lähedalasuvad linnapiirkonnad Braunschweig ja Salzgitter ning kuni Göttingeni piirkonnani välja.

Ala kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Piirkonna linnade vahel on suured peamiselt põllumajanduslikud alad. Linnataristu võrgustik koosneb kiirteedest A2, A7 ja A39 ning kiiretest raudteeühendustest, eriti mõned kiirraudteed (nagu Hannover–Würzburgi kiirraudtee).

Piirkond põhineb peamiselt teenindussektoril ja tootmisel. Suurim grupp on Volkswagen AG peakorteriga Wolfsburgis. Piirkonna teadus- ja uurimismaastikul on 7 ülikooli (sealhulgas Göttingeni ülikool, Hannoveri ülikool ja Braunschweigi tehnikaülikool), 9 kolledžit, kunstikolledž, muusika- ja teatrikool ning ligikaudu 60 muud uurimisasutust (sealhulgas suur arv Max Plancki Ühingu instituute, Saksa Lennunduse ja Kosmosekeskus (DLR) Braunschweigis ja Göttingenis, Hertsog Augusti raamatukogu Wolfenbüttelis ja erinevad föderaalasutused nagu BBA, BGR, FAL, PTB).

Radioaktiivseid jäätmeid veetakse sageli Salzgitter linna piirkonda sügavasse geoloogilisse hoidlasse Schacht Konrad ja Schachtanlage Asse Wolfenbütteli kreisis ning Lindwedelis ja Höferis.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Saksamaa-metropolipiirkond 5

Hannover-Braunschweig-Göttingen-Wolfsburgi metropoliringkonna liikmed on

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]