Schöppenstedt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vahvärkmaja Schöppenstedtis
Vapp
Schöppenstedti paiknemine Wolfenbütteli kreisis

Schöppenstedt on väikelinn Wolfenbütteli kreisis Alam-Saksimaal Saksamaal. Linna pindala on 39,65 km². 31. detsembril 2017 elas seal 5559 inimest.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Linn asub Elmi ja Asse mägedest edelas, umbes 17 km Wolfenbüttelist idas ja 21 km Braunschweigist kagus.

2007. aastast on Schöppenstedti jaam idapoolne lõpp-peatus Jerxheim–Helmstedti raudteeliinil.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Püha Stefanuse kirik

Asulat Sciphinstete Saksimaa Derlingau piirkonnas, mis paiknes kaubateel Braunschweigist Königspfalz Schöningeni, on esmakordselt mainitud 1051. aasta dokumendis. Kirik selles paigas oli tõenäoliselt olemas misjonipiiskopi Hildegrim Châlonsist päevadel enne 827. aastat; Schöppenstedtist sai hiljem Halberstadti peadiakoni asukoht. Aastast 1267/1269 omasid ümberkaudseid valdusi Welfidest Braunschweig-Wolfenbütteli hertsogid. 1542. aastal pöördusid kodanikud protestantlusse.

Peamine maamärk on Püha Stefanuse kirik koos oma kuulsa kaldu torniga 12. sajandist. Interjöör sisaldab märkimisväärseid kivipiilareid loomade ja inimpeade kujutistega, sealhulgas Odin ja tema kaarnad, hunt Fenrir, Jörmungandr ja puu Yggdrasil (must-valge illustratsioon). Need ehitud piilarid on ehitatud koos kristluse juurutamisega mälestuseks iidse usu jumalatest - kaunistused võivad pärineda Schöppenstedti esimesest dokumenteeritud mainimisest.

Schöppenstedtis on muuseum pühendatud keskaegsele petisele Till Eulenspiegelile, kes sündis naabruses Kneitlingenis umbes aastal 1300.

Tuntud inimesi[muuda | muuda lähteteksti]