Mine sisu juurde

Hertsog Augusti raamatukogu

Allikas: Vikipeedia
Hertsog Augusti raamatukogu (Herzog August Bibliothek) peahoone
Sissepääs raamatukokku
Hertsog August oma raamatukogus (1650) Conrad Buno järgi

Hertsog Augusti raamatukogu (saksa: Herzog August Bibliothek – HAB) Wolfenbüttelis Alam-Saksimaal, tuntud ka kui Bibliotheca Augusta, on rahvusvahelise tähtsusega raamatukogu, mille kogudes leidub teavikuid isegi keskaegsest ja varauusaegsest Euroopast. Raamatukogu allub Alam-Saksi teadus- ja kultuuriministeeriumile.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatukogu asutas Braunschweig-Wolfenbütteli hertsog Julius aastal 1572. 17. sajandil oli see suurim raamatukogu Alpidest põhja pool. Raamatukogu sai nime hertsog August I-lt (1579–1666). Ta kogus kollektsiooni, mida hoidis Wolfenbüttelis. Väed liikusid sajandite jooksul edasi-tagasi, kuid kollektsioon oli hästi kaitstud. See oli nii kõrgelt hinnatud, et kindralid panid raamatukogu erilise kaitse alla, ja raamatukogu on üks vanimaid maailmas, mis ei ole kunagi kaotanud oma kollektsiooni.

Aastal 2006 oli raamatukogus umbes 900 000 raamatut, millest 350 000 on trükitud 15.–18. sajandini. Nendest 3500 on inkunaablid, 75 000 on 16. sajandist, 150 000 on 17. sajandist ja 120 000 on 18. sajandist.

Tähtsad raamatukoguhoidjad on olnud:

Raamatukogu on kuulus uurimistööde poolest ja sadade rahvusvaheliste õpetlaste poolest, kes on raamatukogu töötajatega erinevate projektide kallal koostööd teinud. Selle teadusuuringute programme on kirjeldatud kui uurimusi rahvusvaheliste suhete ajaloost või kultuuriajaloost, ideede ja poliitika ning sotsiaalajaloost, religiooniajaloost, äri-, teadus- ja õigusajaloost, põhiseadusajaloost, ühiskonna- ning naiste ja sugude ajaloost keskajast varauusajani.

Märkimisväärsed käsikirjad[muuda | muuda lähteteksti]