Windows 8

Allikas: Vikipeedia

Windows 8 on uusim operatsioonisüsteem Microsoftilt, mille eelkäija Microsoft Windowsi reas on Windows 7 ja on mõeldud kasutamiseks PC-del kui ka tahvelarvutitel. Windows 8 Kasutajaliides näeb välja nagu Windows PhoneMetro disain. Suured otseülekande sisuga kastikesed, kirkad värvid, Helvetica kirjastiil jpm. Rakendused avanevad täisekraanil ning ekraaniäärne ala on puutetundlik.

Milestone lekked[muuda | redigeeri lähteteksti]

32-bitine Milestone 1 ehitusega 7850, ehituse kuupäevaga 22. september 2010, lekkis BetaArchive’i, mis varsti levis edasi P2P/torrenti jagamise võrgustikku 12. aprillil 2011. Milestone 1 sisaldab Windows Exploreri jaoks ribaliidest, PDF-lugejat nimega Modern Reader, uuendatud tegumihaldurit nimega Modern Task Manager ja ISO-failide monteerimisvõimalust.
32-bitine Milestone 2 ehitusega 7927, lekkis The Pirate Baysse 29. augustil 2011 kohe pärast piltide levimist BetaArchive'i. Funktsioonid on peaaegu samasugused nagu 7955 ehitusega Milestone 2-l.
32-bitine Milestone 2 ehitusega 7955, lekkis BetaArchive'i 25. aprillil 2011. Selle ehituse funktsioonid sisaldavad uue kujundusega sisselogimist ja uut failisüsteemi nimega Protogon.
64-bitine Milestone 3 ehitusega 7959, lekkis BetaArchive'i 1. mail 2011. See ehitus on üpris märkimisväärne, kuna ta oli esimene avalikustatud väljalase Windows Server 8 ehitusest, ühtlasi ka esimene väljastatud 64-bitine versioon.
Milestone 3 ehitusega 7971, lasti välja ainult lähedastele Microsofti partneritele 29. märtsil 2011 ja hoiti ülimas saladuses, kuid sellegipoolest mõned ekraanipildid levisid. Windows 7 Basic teema kasutab nüüd sarnaseid meetrikaid nagu Aero stiil, kuid säilitab oma mitte-riistvara kiirendatud kujundust ja toetab ka tegumiriba lõikepilte. Kaustadelt on eemaldatud „sulge, maksimeeri, minimeeri“ nupud, jäetud on ainult märgid.
64-bitine Milestone 3 ehitusega 7989, lekkis Win7/Vistasse 18. juunil 2011, päev pärast ekraanipiltide levimist internetti. Selles ehituses ilmus SMS-i funktsioon, uus virtuaalne klaviatuur, uus buutimisekraan, läbipaistvus põhiteemas, geograafilise asukoha teenus, Hyper-V 3.0 ja PowerShell 3.0.

Uued omadused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 8 sisaldab mitmeid uusi võimalusi, sealhulgas USB 3.0 toetust, Live ID ühendamist, Windows App Store, võimalust käivitada operatsioonisüsteemi USB mälupulgalt ning kergemaid süsteemi taastamisvõimalusi.

Windows 8 töötab nii X86 kui ka ARM arhitektuuril[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 8 ei ole loodud toimimaks ainult laua- ja sülearvutites, vaid ka tahvelarvutites. Varasemate Windowsi operatsioonisüsteemidega ei oleks see võimalik olnud, kuna need olid optimeeritud töötama ainult Inteli x86 arhitektuuril, kuid 90% mobiilsetest seadmetest nagu nutitelefonid, tahvelarvutid või pihuarvutid, töötavad aga ARM arhitektuuril. ARM arhitektuur lubab luua kompaktseid seadmeid vähese voolutarbimise ja seda ilma ventilaatoriteta, samuti muudab ARM-protsessorite kasutamine võimalikuks õhukesed ja energiasäästlikud seadmed. „Metro“ disain muudab puutetundliku ekraani kasutamise mugavaks, samas aga ei tasu karta, et järgmise Windowsiga surutakse kõigile peale „Metro“ kastikesed, kuna kasutajad saavad vabalt kasutada ka traditsioonilist tegumiribaga avakuva ja selle siis ühe klõpsuga puutetundlikuks kasutamiseks sõbralikuma „Metro“ keskkonna vastu vahetada.

Piltsalasõna[muuda | redigeeri lähteteksti]

Uus autentimise meetod võimaldab kasutajatel sisselogimisel parooli asemel visandada pildil kolm punkti.

USB 3.0[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 8-l saab olema sisseehitatud USB 3.0 tugi, et paremini reguleerida võimsust ja pikendada aku eluiga.

Windows Store[muuda | redigeeri lähteteksti]

Snap feature: Xbox Music app, along Photos app snapped into a sidebar to the right side of the screen

Microsoft on veendumusel, et sissejuhatus Windows Store'i Windows 8-s, sarnaselt Mac App Store'iga, võimaldab arendajatel avalikustada nende „Metro“ stiilis rakendusi Windows 8 seadmetele. Windows Store võib samuti arendajatel ka võimaldada avalikustada nende Win32 või „traditsioonilise lauaarvuti“ rakendusi, kuigi Store võimaldab anda ainult viiteid rakenduste veebilehtedele. Ted Dworkin (Program Management Partner Director) rõhutas, et Windows Store võib olla ainus põhjus jaotamaks „Metro“ stiilis rakendusi kasutajatele, võimaldamaks Microsoftil skaneerida rakendusi turvaaukude ja pahavara leidmiseks. Siiani ei ole veel litsentsimine ja tulu jaotamine läbi Windows Store'i kinnitatud.

Windows To Go[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 8-l on tulemas uus funktsioon nimega Windows To Go. Windows To Go võimaldab Windows 8 käima panna ka USB-mälupulgalt. See töötab mõlema, nii USB 2.0 kui ka USB 3.0-ga. Lisaks sellele süsteem külmutatakse, kui USB-mälupulk eemaldatakse, kuid jätkab tööd, kui USB-mälupulk sisestatakse 60 sekundi jooksul uuesti.

Tegumiriba[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 8 hoolitseb konfigureeritava tegumiriba eest traditsionaalses Windowsi töölaual, mis hõlmab mitut kuvarit. Mitme kuvari tegumiriba on kasutusel, et kuvada minimeeritud aknaid ning seda saab nii sisse kui ka välja lülitada. Windows 8 võimaldab kasutajal kuvada erinevaid taustapilte erinevatel kuvaritel või siis sama taustapilti, mis on venitatud üle mitme monitori.

Uus lihtsam taastamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Developer Preview's on saadaval kaks taastefunktsiooni – värskendamine ja lähtestamine; mõlemad taastavad lihtsamini kui uuesti installimine. Vormija hoiab kõik kasutajasätted ja failid puutumatuna ning tühistab ainult kõik Windows failide muudatused uute originaalsete vastu, samal ajal kui eemaldab kõik installitud programmid ja rakendused. Viimane kustutab kõik failid ja installib efektiivselt Windowsi uuesti, aga teeb seda enamasti ilma kasutajat tülitamata – näiteks pole kasutajal vaja uuesti nõustuda litsentsilepinguga. Pärast nullistamise lõppu küsitakse kasutaja käest tootekoodi, misjärel jätkub arvutikasutaja identiteedi loomine.

Windows Live ID integratsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Üheks suureks muutuseks võib nimetada ka seda, et kasutajakontod ei pea enam olema ainult kohalikud (või Active Directori domeenist), vaid võivad olla seotud Windows Live ID kaudu. Selle eeliseks on, et kasutajad ei kaota oma sätteid ja faile, kui nad liiguvad oma koduarvutist tööarvutisse või mõnda teise arvutisse, kus on operatsioonisüsteemiks Windows 8.

Tegumihaldur[muuda | redigeeri lähteteksti]

Varasema Windowsi tegumihalduri (Task Manager) asemel on uus (kuigi vana versioon on alles). On tehtud järgnevad muudatused:

  • Vahekaart on vaikimisi peidetud. Selline vaade näitab ainult rakendusi.
  • Allikate kasutamine protsessi aknas on näidatud erinevate kollaste varjunditega, tumedamad värvid esindavad suuremat kasutust.
  • Jõudluse aken on jagatud CPU, mälu, ketta, kohtvõrgu ja juhtmeta võrgustiku (kui kasutatav) sektsioonideks. Seal on üleüldine graafika kõigi jaoks ning ühe peale klikkides toob esile selle allika üksikasjad.
  • CPU aken ei too enam vaikimisi esile individuaalset graafikat iga loogilise protsessori kohta süsteemis. See näitab nüüd NUMA sõlme andmeid.
  • CPU aken näitab nüüd lihtsaid protsente soojust kaardistavate paanidega, et kuvada süsteemi kasutamist paljude (64 või rohkem, kuni 640-i) loogiliste protsessoritega. Kasutatav värv selle jaoks on sinine, tumedamad värvid tähendavad taaskord suuremat kasutust.
  • Kursori viimine üle igasuguse loogilise protsessori andmestiku näitab nüüd selle protsessori NUMA sõlme ja tema ID-d.
  • Lisatud on uus käivitusaken, kus on loetletud käivitamise rakendusi.
  • Protsesside aken loetleb nüüd rakenduste nimesid, rakenduste staatusi ning üleüldist andmestiku kasutamist CPU, mälu, ketta ning võrgustiku allikate kohta iga protsessi jaoks.
  • Uus tegumihaldur tunneb ära WinRT rakenduse „kahtlase” staatuse.
  • Vanas tegumihalduris asuv normaalse protsessi informatsioon on leitav nüüd uues detailide aknas.

Aktiveerimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mike Angiulo oli veendunud Computex 2011-l, et Windows 8 võib kasutada OEM Activation 2.1 (kasutati Windows 7-s) asemel kasutada OEM Activation 3.0, mis arvatavasti muudab Windows 8 raskemini kräkitavaks.

Virtualiseerimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 8 sisaldab ka Microsofti Hyper-V virtualiseerimistarkvara. Varem on seda pakutud ainult Windows Serveris, kuid nüüd on Hyper-V saadaval esimest korda ka Windowsi klientversioonis. Süsteemi tingimused Hyper-V kohta on 64-bit protsessor, 64-bit versioon Windows 8-st ja minimaalselt 4 GB muutmälu. Hyper-V nõuab veel 64-bit süsteemi, millel on SLAT (tunnus, mis tõhustab mälu haldamist). Paljud Inteli ja AMD praegustest protsessoritest toetavad seda tunnust, sisaldades palju Inteli I-Seeria protsessoreid ja AMD 10h family protsessoreid.

Kiiremini käivitumine[muuda | redigeeri lähteteksti]

8. septembril 2011 avaldas Microsoft, et Windows 8 käivitub kiiremini tänu Kerneli mälu talletamisele kõvakettale väljalülitamisel ning laeb selle uuesti arvuti käivitamisel (sarnane olemasolevale talveune võimalusele).

Buutimise turvalisus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 8 toetab UEFI buutimise turvalisust. See võimaldab uutel asutustel neutraalset lähenemist programmide ning püsivara kaitsele. See põhineb Public Key Infrastructure (PKI) protsessil, mis kinnitab püsivara kujundeid, enne kui on nende talitlemine lubatud. Kaitstud buutimine aitab vähendada buutimise laadimisel tekkivate ründamiste riske.

Protogoni failisüsteem[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 8 arvatavasti toetab uut failisüsteemi koodnimega Protogon. Sellest failisüsteemist pole väga palju avalikustatud. Kindlad Windows 8 ehitused lubavad arvatavasti kasutajatel partitatsioone vormindada Protogoni failisüsteemiga.

„Metro“ disain[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 8 üheks iseloomulikuks tunnuseks on ulatuslikult uuesti disainitud „Metro“ stiilis kasutajaliides, optimeeritud puuteekraanile, nagu ka hiir ja klaviatuur. Uus avaekraan, sarnane Windows Phone ühele avaekraanile, sisaldab rakenduste otseülekande paane. Avaekraan asendab Start menüüd, mis käivitatakse Start nupu või Windows võtme kaudu ja on ka esimene ekraan, mis käivitamisel avaneb. Kasutaja saab minna regulaarsele töölauale kui valib “töölaua” paani või traditsioonilise töölauale põhineva rakenduse. Avaekraan näitab ka kasutajanime ning pilti.

[[Windows 8] uueks tunnuseks on ka uus sisselogimise/lukustuse ekraan, mis näitab kuupäeva ja aega ning teateid koos kohandatud taustaga.

Riistvaralised nõuded[muuda | redigeeri lähteteksti]

Süsteeminõuded Windows Developer Previewl (Windows 8 prooviversioon) on sarnased Windows 7 omadega.

Minimaalsed riistava tingimused Windows Developer Preview'l
Arhitektuur 32-bit 64-bit
Protsessor 1 GHz x86-64 1 GHz x64
RAM 1 GB 2 GB
Graafikakaart DirectX 9 graafikaprotsessor (Aero jaoks vajalik ka WDDM draiveri mudeliga 1.0)
HDD vaba ruumi 16 GB vaba ruumi 20 GB vaba ruumi


Windows 8 toetab ka puuteekraani. „Metro“ rakenduste jaoks on nõutav ekraani resolutsioon 1024x768 või suurem.

Microsoft võib nõuda ka, et uutel arvutitel oleks UEFI turvalise buutimise funktsioon vaikimisi lubatud, et saada Windows 8 sertifikaati. Sellega on väga palju tegeldud. Tootjal on voli valida, millised tunnusmärgid on aktsepteeritavad funktsioonide poolt ja pakkuda võimalust selle turvalise buutimise funktsiooni väljalülitamist. Microsoft on adresseerinud selle probleemi oma blogis.

Microsoft avalikustas maksimaalselt toetatud riistvara spetsifikatsioone Windows Server 8 kohta BUILD konverentsil.

Kasutatud materjal[muuda | redigeeri lähteteksti]