Windows Server 2003

Allikas: Vikipeedia

Windows Server 2003 (nimetatud ka kui Win2K3) on serveritele mõeldud operatsioonisüsteem, mille andis välja Microsoft. See lasti välja 24. aprillil 2003 kui Windows 2000 Server järglane. 6. detsembril 2005 toodi turule selle uuem versioon Windows Server 2003 R2. Windows Server 2003 järglaseks on Windows Server 2008, mis anti välja 4. veebruaril 2008.

Töökindlus[muuda | muuda lähteteksti]

See Windowsi versioon on üks kõige töökindlam, mis Microsoft kunagi välja on andnud. Tema uptime ehk tõrgeteta töö aeg on keskeltläbi 99,99%.[viide?] See on vähem kui üks tund mittetöötamist ühe aasta jooksul. Windows Server 2003 on ka üks viimaseid Windowsi versioone (kerneleid) kus DOS rakendused töötavad enam vähem nende täisfunktsionaalsuses, kaasarvatud clipboard rakendused.

Täiendamine riistvaraliselt[muuda | muuda lähteteksti]

Mälu saab maksimaalselt lisada 32bit-sel süsteemil kuni 32 GB RAMi ja 64bit-el isegi kuni 1 TB RAMi. Sobiva riistvara installeerimise järgselt tuleb server taaskäivitada.

Turvalisus[muuda | muuda lähteteksti]

Windows Server 2003 Enterprise Edition koos Service Pack 1-ga on saanud Common Criteria 4. leveli sertifikaadi. Teenuste hulgast võiks esimesena ära mainida Active Directory Federation Services (ADFS) teenuse. Selle abil saab ühe ühe logimisega audentida ennast mitmes veebirakenduses. Failide krüpteerimiseks on olemas Encrypting File System (EFS). See kaitseb ka selle eest, et ketta varastamise korral ei ole võimalik ilma sobiva võtmeta sealt faile kasutada. Võrguliikluse turvamiseks on olemas aga Internet Protocol Security (IPsec).

Hallatavus[muuda | muuda lähteteksti]

Active Directory abil on saab määrata sobivad õigused kasutajatele. Windows System Resource Manager (WSRM) abil saab piirata kasutajatele eraldatavat serveriresurssi. Tähtsamate toimingute jaoks saab seda rohkem anda ja vähemtähtsate jaoks jällegi vähem. Automated Deployment Services (ADS) abil on võimalik hallata mitmeid servereid, mis asuvad erinevates kohtades. Terminal Services Session Directory on teenus, mis võimaldab kasutajal, näiteks peale voolukatkestust, hiljem uuesti sisselogides tööd jätkata sama koha pealt.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]