Vesilahustuvad vitamiinid

Allikas: Vikipeedia

Vesilahustuvad vitamiinid on koondnimetus vitamiinide rühmadesse kuuluvate vees lahustuvate ja vitamiinilaadset toimet omavate erinevate vitameeride ja derivaatide kohta.

Vesilahustuvad vitamiinid on enamasti temperatuuri-, õhu- ja valgustundlikud, väga erineva struktuuriga orgaanilised ained ning bioaktiivsed ühendid, mis on aktiivsed üksnes väga väikestes kogustes.

Vesilahustuvatel vitamiinidel on elusorganismides hulgaliselt biofunktsioone, nad osalevad enamikus bioloogilistes protsessides ning on vajalikud ka kui koensüümid. Paljudel neist on oluline roll ka mitmete haiguslike seisundite ennetamisel ja ravis. Vesilahustuvate vitamiinide täielik puudumine (ka bioaktiivsuse minetanuna) toidus või organismi kestev vitamiinivaegus võib põhjustada näiteks hüpovitaminoosi ja avitaminoosi.

Võrreldes rasvlahustuvate vitamiinidega on nende varud organismis suhteliselt väikesed, mistõttu peaks neid iga päev saama toiduga.

Vitamiini nimetus Triviaalnimetus
B1-vitamiin tiamiin
B2-vitamiin riboflaviin
B3-vitamiin niatsiin, nikotiinhape, nikotiinamiid
B4-vitamiin koliin
B5-vitamiin pantoteenhape
B6-vitamiin püridoksiin, püridoksamiin
B7-vitamiin biotiin
B8-vitamiin inositool
B9-vitamiin foolhape
B10-vitamiin foolhape
B12-vitamiin kobalamiinid
B13-vitamiin oroothape
B15-vitamiin pangaamhape
C-vitamiin askorbiinhape
L-karnitiin (Vitamiin BT)
N-vitamiin lipoehape
PABA p-aminobensoehape
P-vitamiin bioflavonoidid
U-vitamiin S-metüülmetioniin
... ...

Algselt vitamiinide nomenklatuuri arvatud vesilahustuvatest vitamiinidest omavad osad B-rühma vitamiinid ja C-vitamiin rasvlahustuvaid derivaate, mida kasutatakse terapeutilistel eesmärkidel ja toidulisaainetena. [1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. David A. Bender, "Nutritional Biochemistry of the Vitamins", 2nd ed, Cambridge University Press, lk 2, 2003, ISBN:9780521803885, Veebiversioon (vaadatud 27.08.2013) (pdf)