Vesilahustuvad vitamiinid

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Vesilahustuvad vitamiinid on koondnimetus vitamiinide rühmadesse kuuluvate vees lahustuvate ja vitamiinilaadset toimet omavate erinevate vitameeride ja derivaatide kohta.

Vesilahustuvad vitamiinid on enamasti temperatuuri-, õhu- ja valgustundlikud, väga erineva struktuuriga orgaanilised ained ning bioaktiivsed ühendid, mis on aktiivsed üksnes väga väikestes kogustes.

Vesilahustuvatel vitamiinidel on elusorganismides hulgaliselt biofunktsioone, nad osalevad enamikus bioloogilistes protsessides ning on vajalikud ka kui koensüümid. Paljudel neist on oluline roll ka mitmete haiguslike seisundite ennetamisel ja ravis. Vesilahustuvate vitamiinide täielik puudumine (ka bioaktiivsuse minetanuna) toidus või organismi kestev vitamiinivaegus võib põhjustada näiteks hüpovitaminoosi ja avitaminoosi.

Võrreldes rasvlahustuvate vitamiinidega on nende varud organismis suhteliselt väikesed, mistõttu peaks neid iga päev saama toiduga.

Vitamiini nimetus Triviaalnimetus
Vitamiin B1 tiamiin
Vitamiin B2 riboflaviin
Vitamiin B3 niatsiin, nikotiinhape, nikotiinamiid
Vitamiin B4 koliin
Vitamiin B5 pantoteenhape
Vitamiin B6 püridoksiin, püridoksamiin
Vitamiin B7 biotiin
Vitamiin B8 inositool
Vitamiin B9 foolhape
Vitamiin B10 foolhape
Vitamiin B12 kobalamiinid
Vitamiin B13 oroothape
Vitamiin B15 pangaamhape
C-vitamiin askorbiinhape
L-karnitiin (Vitamiin BT)
N-vitamiin lipoehape
PABA p-aminobensoehape
P-vitamiin bioflavonoidid
U-vitamiin S-metüülmetioniin
... ...

Algselt vitamiinide nomenklatuuri arvatud vesilahustuvatest vitamiinidest omavad osad B-rühma vitamiinid ning C-vitamiin rasvlahustuvaid derivaate, mida kasutatakse terapeutilistel eesmärkidel ja toidulisaainetena. [1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. David A. Bender, "Nutritional Biochemistry of the Vitamins", 2nd ed, Cambridge University Press, lk 2, 2003, ISBN:9780521803885, Veebiversioon (vaadatud 27.08.2013) (pdf)