Valgepea-merikotkas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Valgepea-merikotkas
Weisskopfseeadler Tierpark Berlin.jpg
Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik Loomad Animalia
Hõimkond Keelikloomad Chordata
Klass Linnud Aves
Selts Pistrikulised Falconiformes
Sugukond Haugaslased Accipitridae
Perekond Merikotkas Haliaeetus
Liik Valgepea-merikotkas
Binaarne nimetus
Haliaeetus leucocephalus
(Linnaeus, 1766)

Valgepea-merikotka levila ██ Aastaringsed pesitsusalad ██ Pesitsusalad (suvel) ██ Talvekülaline ██ Ainult läbirändaja Asterisk: eksikülalisena
Valgepea-merikotka levila

██ Aastaringsed pesitsusalad
██ Pesitsusalad (suvel)
██ Talvekülaline
██ Ainult läbirändaja
Asterisk: eksikülalisena

Valgepea-merikotkas (Haliaeetus leucocephalus) on pistrikuliste seltsi haugaslaste sugukonda merikotka perekonda kuuluv Põhja-Ameerikas elav röövlind. Tema levila hõlmab suurem osa Kanadast ja Alaskast, kogu Ameerika Ühendriikide mandriosa ja Põhja-Mehhiko.

Valgepea-merikotka kehapikkus on 70–102 cm ja tiibade siruulatus keskmiselt umbes 2,44 m. Emased on isastest umbes 25% suuremad. Täiskasvanud emane kaalub 5,8 kg, isane 4,1 kg. Täiskasvanud linnu keha on pruunikas, pea ja saba valge. Tal on suurte küünistega kollakad jalad ja kongus kollane nokk.

Noorematel lindudel on kuni viie aasta vanuseks saamiseni tiibadel tavaliselt valged tähnid. Isendite suurus sõltub elupaigast. Väiksemad isendid elavad Floridas, kus täiskasvanud isane kaalub vaid umbes 2,3 kg. Suurimad isendid elavad Alaskal, kus emaste kaal võib ulatuda 7,5 kilogrammini.

Valgepea-merikotkas on lähedalt suguluses kaljukotkaga (H. albicilla), kuid valgepea-merikotkas erineb kaljukotkast välimuse poolest. Valgepea-merikotkal on suurem nokk ja suled ei kata tema jalgu täielikult.

Valgepea-merikotkad häälitsevad nõrgalt säutsudes ja vilistades. Nooremad linnud vilistavad võrreldes täiskasvanutega kiledamalt.

Valgepea-merikotka eluiga on looduses umbes 20 aastat, vanimad linnud elavad kuni 30-aastaseks. Vangistuses võivad nad elada veelgi kauem.

Valgepea-merikotkas elutseb merede, jõgede, suurte järvede, ookeanide ja teiste kalarohkete veekogude lähedal.

Valgepea-merikotkas vajab elamiseks ja pesa ehitamiseks kõva puiduga vanu puid. Nad eelistavad urgudega puid, mis on kiskjate eest kaitstud. Puu kõrgus ei ole nii oluline kui kaugus veekogust. Valgepea-merikotkad vajavad oma elutegevuseks veekogu lähedust. Nad ei ela inimeste läheduses.

Valgepea-merikotkas lendab väga kiiresti. Lauglennul lendab ta tavaliselt 56–70 km/h, kuid tema sööstukiirus on 120–160 km/h. Valgepea-merikotkas on tavaliselt rändlind. Kui veekogu, mille ääres ta elab, talvel jäätub, rändab ta toitu otsides lõunasse või rannikule.

Valgepea-merikotkas sööb peamiselt kala. Vaikse ookeaniga piirneval USA loodeosas ja Kanadas on valgepea-merikotka põhitoit forelli ja lõhe kude. Eriti talvel toitub valgepea-merikotkas loomakorjustest.

Valgepea-merikotkas ehitab Põhja-Ameerika lindudest kõige suurema pesa ja kõikidest loomadest kõige suurema puul asetseva pesa – pesa sügavus võib ulatuda 4 meetrini, laius 2,5 meetrini ja kaal ühe tonnini. Suurim teadaolev pesa avastati Guinnessi rekordite raamatu järgi 1963. aastal Florida osariigist ning see oli 2,9 meetrit lai, 6 meetrit sügav ja kaalus hinnanguliselt kaks tonni.[2]

Valgepea-merikotkas on Ameerika Ühendriikide rahvuslind. Teda on kujutatud ka Ameerika Ühendriikide pitsatil.

20. sajandi teisel poolel oli valgepea-merikotkas Ameerika Ühendriikide mandriosas peaaegu väljasuremise äärel. Tema arvukus on nüüdseks taastunud ning ohustatud liikide seast arvati ta lõpuks välja 2007. aastal.[3]

Alamliigid[muuda | muuda lähteteksti]

Valgepea-merikotkal on kaks alamliiki:

Alamliigid
Haliaeetus leucocephalus leucocephalus
(Linnaeus, 1766)
Levinud Lõuna-USA-s ja Baja Californias


Haliaeetus leucocephalus washingtoniensis
(Audubon, 1827)
Lõunas elavas alamliigist suurem. Levinud Põhja-USA-s, Kanadas ja Alaskal. Sarnaneb Euraasias elava merikotkaga. Mõlemal liigil on sama suur valge peaosa, kuigi valgepea-merikotka suled on rohkem kahvatumat värvi.


Viited[muuda | muuda lähteteksti]