Urmas Tartes

Allikas: Vikipeedia
Urmas Tartes
Urmas Tartes 1.jpg
Sünniaeg 19. september 1963 (52-aastane)
Sünnikoht Tartu
Rahvus eestlane
Amet vabakutseline loodusfotograaf
Õppinud bioloog-zooloog
Tehnika Canon
Auhindu WPY 2009 kategooria võitja
Kodulehekülg kodulehekülg

Urmas Tartes (sündinud 19. septembril 1963 Tartus) on eesti bioloog ja loodusfotograaf.

Tartes on töötanud Zooloogia ja Botaanika Instituudi direktorina (1996–2004) ja professorina Eesti Maaülikoolis (2005–2010). Ta on Eesti Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjoni esimees.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Tartes sündis Tartus 19. septembril 1963.

Oma haridusteed alustas ta Nõo Keskkooli matemaatika ja füüsika eriklassis, mille lõpetas 1982. aastal kuldmedaliga.

Pärast kohustusliku armeeteenistuse läbimist (19831985) asus ta õppima Tartu Ülikooli bioloogia-zooloogia erialale. Tartes lõpetas ülikooli 1989. aastal cum laude.

1989. aastal asus ta insenerina tööle Zooloogia ja Botaanika Instituuti, kus jõudis ametis olla ka vanemlaborandi (alates 1991. aasta sügisest) ja haldusdirektorina (alates 1992. aasta aprillist).

1996. aasta jaanuarist kuni 2004. aasta lõpuni oli Tartes tööl Zooloogia ja Botaanika Instituudi direktorina. 2005–2010 töötas professorina Eesti Maaülikoolis.

Alates 2010. aasta jaanipäevast tegutseb vabakutselise loodusemehena.

Tartes ja fotograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Urmas Tartes
Urmas Tartes

Fotograafiaga puutus Tartes juba varakult kokku, kuna tema isa ja vend olid aktiivsed harrastusfotograafid. Esimese fotoaparaadi sai ta algklassides ja selleks oli "Smena Simbol". Kuna sellises vanuses oli filmide ilmutamine liiga keeruline, rauges aastate möödudes ka esimene fotograafiaalane huvi.

Huvi taasilmnes ülikooliõpingute ajal, kui teda hakkas huvitama entomoloogia ja tekkis vajadus putukakogu järele. Kuna soov kogu koostamiseks ei olnud nõnda tugev, et ta oleks olnud valmis selle jaoks putukaid nõela otsa ajama, leidis ta, et kollektsiooni võib kokku panna ka fotomaterjalidest. Esimeseks sihipäraselt tehtud putukapildiks oli 1985. aastal botaanika praktikumi käigus Saaremaal Smenaga tehtud foto haavalumikust.

Järgmiseks aparaadiks oli juba ZBI-st kasutada saadud Zenit TTL koos vaherõngaste ja objektiiviga "Helios". Siiski ei olnud ka selle aparaadiga võimalik veel väga heal tasemel putukapilte teha. Sellele järgnevalt tutvus Tartes juba põhjalikult kogu tolleaegse eraalakirjandusega, mida Tartust leida võis. Kolleegi Enno Merivee nõuannetest ajendatult jõudis ta suurendiobjektiivide kasutamiseni ning aja jooksul paranes tehtavate putukapiltide kvaliteet.

Tartes on aktiivne publitseerija. Aastast 2000 hakkasid tema sulest ilmuma looduse leheküljed SL Õhtulehes. Alates 2002. aastast tegutseb Tartes fotoõpetajana EestiFoto stuudios. On olnud lektoriks paljudel erinevatel fotokoolitustel. Ta esineb regulaarselt loodusettekannetega erinevatele auditooriumitele. On olnud mitmete fotokonkursside ja Matsalu filmifestivali žürii liige.

Ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Urmas Tartes kuulub Eesti Looduseuurijate Seltsi ning on Eesti Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjoni esimees.

Ta on kuulub Eesti Rooma Klubisse.

Näitused[muuda | muuda lähteteksti]

Harilik lottsuru (Hemaris tityus)

Raamatud[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Hooghänd (Allacma fusca) seenekübara all. See pilt tunnistati 2008. aastal Looduse Aasta Foto konkursil loomaportreede kategoorias teise koha vääriliseks.[1]

Fotograafia-alased tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1997 – ajakirja Eesti Loodus kaanepildikonkursi võitja.
  • 2002 – peapreemia loomapiltide arvestuses, Aasta Loodusfoto konkurss.
  • 2004 – parima metsapildi eripreemia, Aasta Loodusfoto konkurss.
  • 2008 – teine koht loomaportreede arvestuses, Looduse Aasta Foto konkurss.[1]
  • 2009 – esimene koht Looduse Aasta Foto konkursil kategoorias "Loomaportreed" ja äramärgitud töö kategoorias "Vormi mängud looduses".[2]
  • 2009 – esimene koht kategoorias "loomad oma elukeskkonnas" rahvusvahelisel loodusfotode võistlusel Veolia Environnement Wildlife Photographer of the Year 2009[3]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Urmas Tartes on abielus ja tal on kaks last.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Urmas Tartese artikleid