TÜ raamatukogu kalender

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

TÜ raamatukogu kalenderalbum on igal aastal ilmuv, kujunduslikult sarja moodustav seinakalender-reproalbum, mille väljaandjaks on Tartu Ülikooli Raamatukogu.

Esimene kalender ilmus 2001. aastal[1]. Kalendri tegemise mõtte algatas toonane käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja Mare Rand[2]. Kavandatud sarja üheks eesmärgiks oli populaarses vormis tutvustada laiemale avalikkusele TÜ raamatukogu fondides asuvaid ajaloolise ja kultuuriloolise väärtusega käsikirju, trükiseid ja esemeid. Mare Rand on olnud mitmel aastal ka kalendri koostaja[3]. Kavandatav kalendrisari pidi kandma nime Rara 'haruldused', sellest mõttest terve sarja nimena loobuti, aga sõna Rara on olnud siiski mõne kalendri pealkirjas. Alates aastast 2009 on TÜ raamatukogu kalenderalbum olnud ainuke TÜ raamatukogu välja antud pabertrükis.

Ülesehitusest ja koostamisest[muuda | muuda lähteteksti]

Kalender koosneb eessõnast, mis avab kalendri teema, aasta kalendaariumist 12 lehel ja järgneva aasta kalendrist ühel lehel. Kalendri koostaja valib illustratsioonid, kirjutab eessõna ning annotatsioonid illustratsioonide kohta. Traditsiooniliselt on iga kalendrikuu juures suur reproduktsioon või foto kunstiteosest või trükisest, vahel ka selle detailist. Pildist allapoole jääval lehepoolel on kuu kalendriosa. Lehekülje pöördel on eesti ja inglise keeles kunstiteose või trükise kohaviit ja muud koguga seotud andmed, täispealkiri, tehnika ning mõõtmed, neile järgneb lühem või pikem objekti tutvustus. Kalendri koostajad on valdavalt olnud TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna töötajad, aga kaasatud on ka teadlasi, kirjanikke või tõlkijaid väljastpoolt TÜ raamatukogu. Kalendri kujundaja on traditsiooniliselt TÜ raamatukogu kunstnik – 2003–2005 oli kujundajaks Martin Nurm, 2006 Marika Tang, 2006–2017 Eve Valper, alates 2018. aastast Lilian Mengel.

Kalenderalbumid 2001–2018[muuda | muuda lähteteksti]

2001[muuda | muuda lähteteksti]

TÜ raamatukogu graafikakogu. Kalender 2002

Kalenderalbum keskendub TÜ raamatukogu graafikakogus leiduvale 17.–18. sajandi graafikale, valikus on omaaegsete kuulsate isikute vaselõikes portreed ja poolfiguurid.

Koostanud Tiina Nurk, toimetanud Mare Rand ja Rein Saukas.

2002[muuda | muuda lähteteksti]

Rara bibliothecae. Kalender 2003

Kalendri illustratsioonidel on valik objekte TÜ raamatukogu erinevatest kogudest – käsikirjakogust, fotokogust, graafikakogust, haruldaste trükiste hulgast ja esemeid Morgensterni memoriaalkogust.

Koostanud Mare Rand, toimetanud Andrus Allikvee ja Sulo Lembinen. Malev Toome ja Meelis Lokki fotod.

2003[muuda | muuda lähteteksti]

Rara: köiteharuldused. Kalender 2004

Kalendri illustratsioonidel on fotod TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute kogus leiduvatest 15.–19. sajandi köidetest. Kalender on varustatud eessõnaga ja objektide andmetega, köiteid tutvustavad üksikasjalikumad annotatsioonid puuduvad.
Koostanud Kadri Tammur, toimetanud Mare Rand. Andres Tennuse fotod.

2004[muuda | muuda lähteteksti]

Rara italica. Kalender 2005

Kalenderalbumit läbiv Itaalia-teema on valitud pühenduseks Francesco Petrarca 700. sünniaastapäevale[4] ja selle illustratsioonidel on graafikat, autograafe, fotosid, käsikirju ning trükiseid Itaalia teemal.

Koostanud Mare Rand, Kadri Tammur ja Moonika Teemus, toimetanud Andrus Allikvee ja Marika Liivamägi. Malev Toome ja Meelis Lokki fotod.

2005[muuda | muuda lähteteksti]

Maalilised reisid. Kalender 2006

Kalender keskendub uurimis- ja vaatereiside teemale 18.–19. sajandil, illustratsioonideks on valik Euroopas ja teistel mandritel asuvate reisisihtkohtade vaateid TÜ raamatukogu graafikakogust ning 19. sajandi reisiraamatutest.

Koostanud Moonika Teemus, toimetanud Mare Rand ja Helen Valdma. Andres Tennuse fotod.

2006[muuda | muuda lähteteksti]

Johann Wilhelm Krause 250. Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2007

Kalender on pühendatud J.W. Krause 250. sünniaastapäevale ning esitleb illustratsioonidel valikut Krause joonistustest, mille seas on Liivimaa vaateid, raamatuillustratsioone ning arhitektuurivisandeid.

Koostanud Moonika Teemus, toimetanud Mare Rand.

2007[muuda | muuda lähteteksti]

Universitati ad honorem. Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2008

Kalendri illustratsioonidel on valik TÜ raamatukogule kingitud käsitsi kujundatud auaadresse, fotodel on lähivaated auaadresside kalligraafilisest kujundusest ning luksuslikest kaantest.

Koostanud Kadri Tammur, toimetanud Malle Ermel.

2008[muuda | muuda lähteteksti]

E. V. Tartu ülikool 90. Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2009

Kalenderalbum on pühendatud eestikeelse Tartu Ülikooli 90. juubelile. Eessõna avab eestikeelse ülikooli asutamislugu ning illustratsioonidel on valik eestikeelse ülikooliga seotud fotosid, käsikirju ja esemeid, mis pärit ajavahemikust 1919.–1936.

Koostanud Malle Ermel, Mare Rand ja Kadri Tammur, toimetanud Mare Rand. Malev Toome fotod.

2009[muuda | muuda lähteteksti]

Manu scripta et illuminata. Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2010

Kalender tutvustab kümmet TÜ raamatukogus käsikirjakogus asuvat käsitsi kirjutatud ja illumineeritud pärgamentraamatut, mille ostis Tartu Ülikoolile 19. sajandi lõpul toonane klassikalise filoloogia professor Franz Rühl, oletatavasti kavandatud paleograafia kursuse jaoks. Eessõnas on tutvustatud peale kogu saamisloo ka käsikirjalise raamatu omapärasid ja valmimisprotsessi.

Koostanud Marju Lepajõe, toimetanud Mare Rand ja Kaspar Kolk. Malev Toome fotod[5].

2010[muuda | muuda lähteteksti]

Karl August Senff 1770–1838. Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2011

Kalendri illustratsioonidel on valik K. A. Senffi TÜ raamatukogu kunstikogus asuvat graafikat, mille hulgas on vaselõikes portreesid, arhitektuurijooniseid ning Tartu Ülikooli joonistuskooli õppematerjalina kasutatud etüüde lilledest ja puuviljadest.

Koostanud Kristiina Tiideberg, toimetanud Mare Rand ja Malle Ermel. Jaan Sokki fotod.

2011[muuda | muuda lähteteksti]

Olid ajad, olid moed. Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2012

Kalendri illustratsioonidel näeb 18.–19. sajandi moetahvleid ajakirjast "Journal des Luxus und der Moden", moeteemalisi karikatuure, 19.–20. sajandi moodi kajastavaid vanu fotosid ja ajaleheväljalõikeid.

Koostanud Mare Rand ja Kristiina Tiideberg, toimetanud Mare Rand ja Eve Valper.

2012[muuda | muuda lähteteksti]

Rara chartographica: kaardiaarded. Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2013

Kalender keskendub TÜ raamatukogu kaardikogu vanemale osale ja tutvustab piltidel rariteetseid kaarte 16.–18. sajandist.

Koostanud Kadri Tammur ja Tiiu Täpsi, toimetanud Kaspar Kolk.

2013[muuda | muuda lähteteksti]

Ilus raamat. Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2014

Kalendri illustratsioonidel on lehekülgi TÜ raamatukogus leiduvatest 16.–17. sajandil trükitud raamatutest, mida kaunistavad maalitud initsiaalid ning mustvalged või käsitsi koloreeritud puulõikes illustratsioonid.

Koostanud Malle Ermel, toimetanud Kaspar Kolk. Fotod Andres Tennus.

2014[muuda | muuda lähteteksti]

Tartu 1860. Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2015

Kalender esitleb Tartu vaateid Louis Höflingeri Tartu vaadete albumist "Album von Dorpat", eelkõige 19. sajandi keskpaiga Tartu kesklinnast.

Koostanud Moonika Teemus, toimetanud Malle Ermel ja Janika Päll.

2015[muuda | muuda lähteteksti]

Icones stirpium. Konrad Gessner 500. Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2016

Kalender on pühendatud šveitsi humanisti Konrad Gessneri 500. sünniaastapäevale ning esitleb valikut Tartu ülikooli raamatukogu 1804. aastal ostetud ajalooliste taimejoonistuste kogust, millest üks osa on kuulunud Gessneri enda taimejoonistuste kogusse. Illustratsioonide valikus on eelkõige Gessneri omakäeliselt täiendatud või tema märkustega varustatud taimepildid[6].

Koostanud Mare Rand ja Eve Valper, toimetanud Malle Ermel ja Rein Saukas.

2016[muuda | muuda lähteteksti]

Maria Meriani "Metamorfoosid".Tartu Ülikooli Raamatukogu kalender 2017

Kalender esitleb käsitsi koloreeritud jooniseid 17.–18. sajandi vahetusel elanud looduseuurija ja illustraatori, maailma üheks esimeseks ökoloogiks nimetatud Maria Sibylla Meriani raamatust "Metamorphosis insectorum Surinamensium" (Amsterdam, 1705), mille esmatrükk leidub TÜ raamatukogu haruldaste raamatute kogus. Annotatsioonide osaks on katkendid Meriani tekstist, mis ilmuvad Vahur Aabramsi tõlkes esmakordselt eesti keeles[7]. Eessõnas on lühidalt tutvustatud Maria Sibylla Meriani elulugu ja TÜ raamatukogus asuvat tema raamatu eksemplari.

Koostanud Moonika Teemus ja Eve Valper, konsultant Andro Truuverk, toimetanud Janika Päll ja Malle Ermel.

2017[muuda | muuda lähteteksti]

J. W. von Goethe "Rooma karneval". Tartu Ülikooli raamatukogu kalender 2018

Kalendri illustratsioonid pärinevad raamatukogus leiduvast J. W. von Goethe "Rooma karnevali" esmatrükist aastast 1789, mis muutus harulduseks juba ilmumise ajal. Pildid kujutavad Rooma tänavatel kohatud erinevaid maskikandjaid, Johann Georg Schützi joonistused söövitas vaske Weimari kunstikooli direktor Georg Melchior Kraus. Kalenderalbumi eessõna on kirjutanud Ilmar Vene, samuti tõlkinud esmakordselt eesti keeles ilmuvad katkendid Goethe tekstist[8].

Koostanud Moonika Teemus, toimetanud Rein Saukas ja Malle Ermel.

2018[muuda | muuda lähteteksti]

François Levaillant. "Papagoide looduslugu". Tartu Ülikooli raamatukogu kalender 2019

Kalender on pühendatud TÜ raamatukogu haruldaste raamatute kogus asuvale François Levaillanti teosele "Histoire naturelle des perroquets", mis ilmus Pariisis ja Strasbourgis aastatel 1801–1805. Illustratsioonid on valitud 145 värvitrükis tahvli seast, mis kujutavad papagoi- ja kakaduuliike. Eeskujujoonistuste autor on Jacques Barraband, pildid graveeriti ja trükiti Lois Bouquet' trükikojas. Iga pildi juures on lühike info liigi kohta, kalendri eessõnas tutvustatakse teost põhjalikumalt.

Koostanud, tõlkinud ja eessõna kirjutanud Ave Teesalu, toimetanud Malle Ermel, konsultant Margus Ots. Fotod Moonika Teemus.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Allan Keian. Teaduse suurkujud sattusid graafikakalendrisse postimees.ee, 10. detsember 2001.
  2. Nimeta Leht, 31. jaanuar 2008
  3. Nimeta Leht, 20. detsember 2011
  4. Teated postimees.ee, 8. detsember 2004.
  5. http://dspace.ut.ee/handle/10062/51638
  6. Ilmunud on raamatukogu 2016. aasta kalenderalbum "Icones stirpium. Konrad Gessner 500" utlib.ut.ee, 13. oktoober 2015.
  7. Valminud on TÜ raamatukogu 2017. aasta unikaalne kalenderalbum utlib.ut.ee, 2. november 2016.
  8. Ilmus Tartu ülikooli raamatukogu 2018. aasta kalenderalbum utlib.ut.ee, 13. november 2017.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

TÜ raamatukogu vlogi 8. osa: Raamatukogu kalendri lugu