Poola haldusjaotus

Allikas: Vikipeedia
Poola vojevoodkonnad
Poola haldusjaotus.

LEGEND:
tume joon – vojevoodkonna piir
punane joon – maakonna piir
roheline joon – valla piir

Poola praegune haldusjaotus kehtib alates 1. jaanuarist 1999. Selle järgi jaguneb Poola 16 vojevoodkonnaks (województwo), mis jagunevad omakorda maakondadeks (powiat), mis jagunevad veel valdadeks (gmina).

Riigihalduspiirkondadena on uued vojevoodkonnad käibel juba 1990. aastast; 1999. aastast on nad ka omavalitsusüksused.

Uued vojevoodkonnad asendasid 49 vojevoodkonda, mis kehtisid alates 1. juulist 1975. Ka sõdadevahelises Teises Poola Vabariigis (19181939) oli 16 vojevoodkonda.

Praegused vojevoodkonnad põhinevad laias laastus Poola ajaloolistel piirkondadel; eelmine haldusjaotus oli orienteeritud suurematele keskustele, mille järgi vojevoodkonnad ka nimetati. Uute vojevoodkondade pindalad ulatuvad alla 10 000 ruutkilomeetrist (Opole vojevoodkond) üle 35 000 ruutkilomeetrini (Masoovia vojevoodkond) ja elanike arv 1 miljonist (Lubuszi vojevoodkond) üle 5 miljonini (Masoovia vojevoodkond).

Haldusreformi eesmärk oli luua suuremad regioonid, mis saaksid pärast Euroopa Liitu astumist teiste regioonidega konkureerida. Endised vojevoodkonnad olid liiga väikesed, et raha tõhusalt kasutada.

Uue haldusjaotuse kehtestamisega kaasnesid arvukad arutelud. Mõned ettepanekud nägid ette väiksema arvu vojevoodkondade loomise (kõige sagedamini räägiti 12 uuest vojevoodkonnast. Vähem pooldajaid oli ettepanekutel luua 25 vojevoodkonda või säilitada 49 vojevoodkonda. Üksuste arvu suurendati paljude protestimeeleavalduste tõttu (näiteks Opoles ja Kielces). Lubuszi ja Kujawy-Pomorze vojevoodkonnas otsustati, et vojevood ja seimik jäävad eri linnadesse. Oli ettepanekuid täiendavate vojevoodkondade, näiteks Kesk-Pomorze vojevoodkonna moodustamiseks.

Vojevoodkonnad[muuda | muuda lähteteksti]