Philippa Foot

Allikas: Vikipeedia

Philippa Ruth Foot (s. Bosanquet; 3. oktoober 19203. oktoober 2010) oli Briti filosoof, üks tänapäevase vooruseetika rajajaid.

Footi hilisemad teosed erinesid vaadetelt tema 1950.-60. aastate töödest. Neis võib näha katset moderniseerida Aristotelese eetikateooriat ning näidata, et seda saab kohandada tänapäevase maailmavaatega. Nii võib aristotellik eetika võistelda moodsa deontoloogilise ja utilitaristliku eetikaga. Footi tööl, eriti konsekventsialistlike moraaliteooriate kriitikal oli otsustav roll selles, et normatiivne eetika analüütilises filosoofias taas esile kerkis. Tuntud näide on Footi nn rongiprobleem (trolley problem).

Footi filosoofilisi seisukohti mõjutasid Wittgensteini hilised teosed, ehkki Foot ise Wittgensteini töid harva otsesõnu käsitles.

Foot alustas oma filosoofiaõpinguid Oxfordi ülikooli Somerville'i kolledžis. Seal veenis G. E. M. Anscombe teda mittekognitivismi alusetuses. Pikka aega oli Foot Los Angeleses California Ülikoolis Los Angeleses Griffini filosoofiaprofessor.

Foot oli vaesusevastase rahvusvahelise organisatsiooni Oxfam International üks asutajaid.

Philippa Foot oli abielus ajaloolase M. R. D. Footiga. Tema vanaisa oli USA president Grover Cleveland ja ema esimene tegevale presidendile Valges Majas sündinud laps Esther Cleveland.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]