Mine sisu juurde

Petrogradi Tööliste ja Soldatite Saadikute Nõukogu

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Petrogradi Nõukogu)
Petrogradi Tööliste ja Soldatite Saadikute Nõukogu
Asutatud 1917
Asukoht Petrograd
Tegevuspiirkond Petrogradi kubermang
Juhtkond Petrogradi Tööliste ja Soldatite Saadikute Nõukogu Täitevkomitee

Petrogradi Tööliste ja Soldatite Saadikute Nõukogu, ka Petrogradi Nõukogu (lühend Petrogradi TSN või TSSN; vene keeles Петроградский совет рабочих и солдатских депутатов, Петросовет), oli Venemaa Keisririigi pealinnas Petrogradis 27. veebruaril (vkj)/12. märtsil 1917 moodustatud nõukogude esindusorgan.

Algselt 1917. aastal moodustati Petrogradi Tööliste ja Soldatite Saadikute Nõukogu sotsiaaldemokraatlike parteide VSDTP (menševikud, bolševikud), Sotsialistide-Revolutsionääride Partei (parem ja vasakesseerid) jt. esindajatest.

27. veebruari (vkj)/12. märtsi õhtul Tauria palees peetud istungil valiti ka nõukogu täidesaatev võimuorgan, nõukogude täitevkomitee, mille esimeheks valiti VSDTP menševike fraktsiooni esimees Nikolai Tšheidze, asetäitjateks ehk seltsimeesteks aga esseeride esindaja Aleksandr Kerenski ja menševik M. Skobelev. Täitevkomiteesse kuulus 15 liiget, sh ainult kaks bolševike esindajat Aleksandr Šljapnikov ja Pjotr Zalutski.

14. märtsil 1917 valiti täitevkomiteesse lisaks kümme soldatite ja madruste esindajat, kelle seas oli samuti ainult kaks bolševike esindajat A. Paderin ja A. Sadovski.

Nõukogu tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Kommunistide võimuhaaramine[muuda | muuda lähteteksti]

22. märtsil (9. märtsil vkj) 1917 moodustasid VSDT(b)P liikmed Petrogradi TSN-i bolševike fraktsiooni (40 inimest) ja alustasid agitatsiooni uute liikmete valimiste korraldamiseks, et saavutada Nõukogus ülekaalu. Muudatuste tulemusena said juunikuuks 1917. bolševikud juba ligi 400 kohta ning suurem läbimurre võimu haaramisel tuli bolševikel pärast Kornilovi mässu tõkestamist koostöös Aleksandr Kerenski valitsusega.

8. oktoobril (25. september vkj) 1917 toimusid Petrogradi TSN presiidiumi valimised, milles enamuse said bolševikud, kes edaspidi dikteerisid Petrogradi Tööliste ja Saadikute Nõukogu tegevust võimuhaaramisel.

25. oktoobril (12. oktoober vkj) 1917 võttis Petrogradi TSN vastu otsuse Petrogradi Sõja-Revolutsioonikomitee loomiseks, mille eesmärk oli relvastatud riigipöörde korraldamine.

7. novembril (25. oktoober vkj) 1917 Smolnõis aset leidnud Petrogradi TSN-i erakorralisel istungjärgul kuulutas Vladimir Uljanov riigipöörde toimumisest ajaloolise lausega:

„Seltsimehed! Tööliste ja talupoegade revolutsioon, mille vajalikkusest on kogu aeg rääkinud bolševikud, on toimunud."
"Товарищи! Рабочая и крестьянская революция, о необходимости которой все время говорили большевики, совершилась.“

Vladimir Uljanov[1]

10. detsembril (27. november vkj) 1917 Petrogradi TSN pleenumil valitud uue täitevkomitee koosseisus oli 34 bolševikku ja 10 vasakesseeri.

1918. aasta aprillis nimetati esindusorgan Petrogradi Tööliste ja Punaarmeelaste Saadikute Nõukoguks ning 1920. aasta augustis Petrogradi Tööliste, Talupoegade ja Punaarmeelaste Saadikute Nõukoguks.

Petrogradi Nõukogu juhid[muuda | muuda lähteteksti]

Petrogradi Tööliste ja Soldatite Saadikute Nõukogu ja Leningradi (1924) linna Saadikute Nõukogu juhid

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. В. И. Ленин. Полн. собр. соч., 5 изд., т.35, с. 2