Tauria palee

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tauria palee, 1914
Tauria palee, 2012

Tauria palee (vene keeles Таврический дворец) on klassitsistlik palee Peterburis. Palee taga asub Tauria aed, mis rajati 17831800.

Palee lasi rajada Tauria vürst Grigori Potjomkin. Selle tiitli sai Potjomkin 1787 Krimmi ehk Tauria ühendamise eest Venemaaga. Selle tiitli järgi sai oma nime loss, samuti Peterburis olevad Tauria aed, Tauria tänav ja Tauria põik. Lossi ehitamisele ja sisustamisele kulutati umbes 400 000 kuldrubla. Hoone projekteeris vene arhitekt Ivan Starov ja seda ehitati aastail 17831789. Tänavast eraldab paleed madal piire, mis ehitati 17921793 ja mille arhitekt on Fjodor Volkov. Paleekompleksi kuulub ka 17931794 ehitatud aednikumaja (arhitekt Fjodor Volkov, aednik William Gould).

Palee välist lihtsust ja tagasihoidlikkust kompenseerib luksuslik sisemus, sealhulgas talveaed. Osaliselt on sisustus säilinud (mitmevärvilised seinad, kaminad, kaunistustega ahjud).

Potjomkini surma järel 1791. aastal omandas palee keisrinna Katariina II ja lasi Fjodor Volkovil selle oma suveresidentsiks kujundada. 1799. aastal andis keiser Paul I palee kasarmuna ratsaväerügemendi kasutusse ja käskis kogu sisustuse viia Mihhailovski lossi. 1801 võeti Tauria loss taas keisri residentsiks.

Esialgu kaevati Neevast palee juurde laevatatav kanal ja palee juurde kuulus väike sadam. Sadam likvideeriti siis, kui 18581863 rajati palee vastu veetorn ja teised linna veejuhtme rajatised.

19. sajandil kujundati palee arhitektide Carlo Rossi ja Vassili Stassovi juhtimisel ümber.

Aastail 19061917 tegutses Tauria palees Venemaa keisririigi Riigiduuma. Selleks vajalikud muudatused palee sisustuses tegi arhitekt Pjotr Šestov. Pärast Veebruarirevolutsiooni asusid lossis Riigiduma Ajutine Komitee ja seejärel Ajutine Valitsus. Juulist augustini 1917 asus hoones Petrogradi tööliste ja soldatite saadikute nõukogu, mis seejärel Smolnõisse kolis.

Ajutise Valitsuse välja antud 1000-rublase rahatähe reversil oli kujutatud Tauria aed. See oli 1917. aasta suurima nominaaliga rahatäht.

Nõukogude ajal kasutas hoonet NLKP KK juures asuv Kõrgem Parteikool.

Nüüdisajal asuvad seal SRÜ parlamentidevaheline assamblee ja rahvusvaheline teleraadioettevõte Mir.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]