Peterburi ülikool

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Peterburi Riiklik Ülikool)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Peterburi Riiklik Ülikool
Санкт-Петербургский государственный университет
University of St Petersburg emblem.png
Deviis Hic tuta perennat
Asutatud 1724 (1819)
Tüüp riiklik ülikool
Rektor Nikolai Kropašev
President Ljudmila Verbitskaja
Üliõpilasi üle 30 000[1]
Asukoht Peterburi,
Universitetskaja nab. 7–9

Peterburi ülikool (ka Peterburi Riiklik Ülikool, vene keeles Санкт-Петербургский государственный университет) on Venemaa üks vanemaid, suuremaid ja olulisemaid ülikoole, mis asub Peterburis. Ülikoolis on 24 teaduskonda, 13 uurimisinstituuti, Kanada Kolledž, sõjaväelise õppe osakond ja spordi õppetool. 2004. aasta seisuga oli ülikoolis 4055 õppejõudu. Ülikoolil on kaks peamist linnakut: Vassili saarel ja Peterhofis.

Nõukogude ajal kandis ülikool Leningradi Riikliku Ülikooli nime ja seal õppisid näiteks india keeleteadlane ja polüglott Mahapandit Rahul Sankrityayan, matemaatikud Vladimir Ivanovitš Smirnov, Juri Linnik ja Aleksandr Aleksandrov, füüsik Vladimir Fok, astrofüüsik Viktor Hambardzumjan, botaanikud Vladimir Komarov ja Vladimir Sukatšev, ajaloolased Jevgeni Tarle ja Boriss Grekov, filoloogid Lev Štšerba, Vladimir Propp ja Viktor Žirmunski, orientalistid Vassili Struve, Jossif Orbeli ja Boriss Piotrovski, sotsiaalpsühholoog Boriss Parõgin.

Ülikooli lõpetanute seas on kaheksa Nobeli auhinna laureaati: Ivan Pavlov (füsioloogia ja meditsiin, 1904), Ilja Metšnikov (füsioloogia ja meditsiin, 1908), Nikolai Semjonov (keemia, 1956), Lev Landau (füüsika, 1962), Aleksandr Prohhorov (füüsika, 1964), Wassili Leontief (majandus, 1973), Leonid Kantorovich (majandus, 1975) ja Jossif Brodski (kirjandus, 1987). Ükski neist ei töötanud auhinna saamise ajal selles ülikoolis ega olnud ka oma auhinnaväärset uurimistööd teinud.

1989. aastal avati seal sotsioloogiateaduskond. 1991. aastal nimetati kool tagasi Peterburi Riiklikuks Ülikooliks. 1993. aastal avati juhtimise teaduskond, 1994. aastal rahvusvaheliste suhete teaduskond ja 1995. aastal meditsiiniteaduskond.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Admission. St Petersburg University, vaadatud 15.03.2020.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]