Paavo Nõgene

Allikas: Vikipeedia
Paavo Nõgene (2014)

Paavo Nõgene (sündinud 13. märtsil 1980) on Eesti riigiametnik ja tippjuht, endine Vanemuise teatrijuht ja produtsent.

Haridustee[muuda | muuda lähteteksti]

Paavo Nõgene on õppinud Tallinna 21. Keskkoolis (1987–1992) ja Tartu Karlova Gümnaasiumis, mille lõpetas 1998. Ta on õppinud lastemuusikakoolis mitmeid instrumente, sh viiulit ja löökpille.

2012. aastal kaitses ta Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni erialal bakalaureusetöö "Vanemuise teatri sisekommunikatsioon etendust ettevalmistavas ja teenindavas osakonnas"[1].

Teenistuskäik[muuda | muuda lähteteksti]

Paavo Nõgene asus 1995. aastal kooliõpilasena tööle Vanemuise teatris valgustusala abitöölisena. Aastaks 1998 sai temast valgustusala juht ja valguskujundaja. 2004. aastast oli ta Vanemuise teatri peaprodutsent, aastast 2006 ka teatrijuhi kohusetäitja. Aastatel 2007–2012 oli Paavo Nõgene Vanemuise teatrijuht.

2013. aastast on ta Kultuuriministeeriumi kantsler.

Paavo Nõgene on sihtasutuste Eesti Kunstimuuseum, Eesti Kontsert, Eesti Filmi Instituudi, Eesti Draamateater ja Teater Vanemuine nõukogu esimees. Ta on ka Rahvusooper Estonia ning Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu liige. Varem on ta olnud nõukogu liige sihtasutustes Kultuurileht, Tartu Loomemajanduskeskus (ka nõukogu esimees) ja Tartu Kultuurkapital.

Alates jaanuarist 2013 on ta Hasartmängumaksu Nõukogu liige.

Eraettevõtlus[muuda | muuda lähteteksti]

2000. aastal lõi Nõgene üritusturundusettevõtted PN Management ja hiljem PNG OÜ PNG Events. Firma korraldada on olnud nii spordiüritusi nagu Tallinn International Horse Show, aga ka mitmeid muusika- ja meelelahutussündmusi (sh Tartu Raimond Valgre muusikafestival, kontserditurneed ja mitmete ooperite ja muusikalide suurettekanded. Viimaste seas on olnud suuremad Tartu raekoja platsil etendunud Puccini "Tosca" (2001), Webberi "Evita" (2002) ning Elton Johni "Aida" Tartu lauluväljakul (2003), aga ka Webberi "Jesus Christ Superstar" (2004) ning Ulvaeusi ja Anderssoni "Mamma Mia!" originaalproduktsiooni etendused Saku Suurhallis (2005). Ta oli muuhulgas Tallinna lauluväljakul toimunud maailma suurima Andrew Lloyd Webber gala produtsent (juuli 2006) ning on Andrew Lloyd Webber kompanii Really Useful Group Ltd ametlik koostööpartner Eestis. Hiljem Vanemuise teatrijuhina oli ta rokkooperi "Ruja" ja Lotte-muusikalide idee autor ja produtsent ning Kreisiraadio kontserditurneede produtsent.

PNG OÜ PNG Events oli 2004. aasta tulemuste põhjal ajalehe "Äripäev" turunduse TOP 100 edetabelis kahe edukama üritusturunduse ettevõtte seas.

Nõgene müüs osaluse ettevõttes PNG OÜ PNG Events 2006. aastal, et pühenduda teatritööle.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

  • Eesti Politsei Lõuna Prefektuuri teenetemärk koostöö edendamise eest kultuurivallas
  • Soome Vabariigi Presidendi, Poola Vabariigi Presidendi ja Norra Kuningriigi teenetemärgid kultuurikoostöö edendamise eest
  • Tartu linna kultuurikandja auhinna laureaat produtsendi kategoorias (2010)
  • Ettevõtlike Noorte Koja auhind Silmapaistev Noor Eestlane 2012
  • 2013 Kaarel Saha preemia

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Paavo Nõgene on dirigent Endel Nõgene ja muusikapedagoog Eve Nõgene poeg. Tema vend Eero Nõgene on ettevõtja, heategevusfondi Aitan lapsi asutaja ja nõukogu liige.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Persona grata Paavo Nõgene" Teater. Muusika. Kino, 2011/3

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Paavo Nõgene kaitses diplomitööd" Tartu Postimees, 7. juuni 2012

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]