Paavo Nõgene

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Paavo Nõgene (2014)

Paavo Nõgene (sündinud 13. märtsil 1980) on Eesti riigiametnik ja tippjuht. Ta on endine Vanemuise teatrijuht, produtsent ja Kultuuriministeeriumi kantsler, alates maist 2018 kuni 2021[1] Tallinki juhatuse esimees.

Hariduskäik[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on õppinud Tallinna 21. Keskkoolis (1987–1992) ja Tartu Karlova Gümnaasiumis, mille lõpetas 1998. Ta on õppinud lastemuusikakoolis mitut instrumenti, sh viiulit ja löökpille.

2012. aastal kaitses ta Tartu Ülikooli sotsiaal- ja haridusteaduskonna ajakirjanduse ja kommunikatsiooni erialal bakalaureusetöö "Vanemuise teatri sisekommunikatsioon etendust ettevalmistavas ja teenindavas osakonnas".[2]

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Ta asus 1995. aastal kooliõpilasena tööle Vanemuise teatris valgustusala abitöölisena. Aastal 1998 sai temast valgustusala juht ja valguskujundaja. 2004. aastast oli ta Vanemuise teatri peaprodutsent, aastast 2006 ka teatri juhi kohusetäitja. Aastatel 2007–2012 oli ta Vanemuise teatri juht.

Aastatel 2013–2018 oli ta Kultuuriministeeriumi kantsler. Alates 1. maist 2018 suundus ta juhtima börsiettevõtet AS Tallink Grupp.

Ta on mitme kultuuriorganisatsiooni ja sihtasutuse nõukogu liige. Praegu on ta Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu liige.

Varem on ta olnud nõukogu liige sihtasutustes Teater Vanemuine, Rahvusooper Estonia, Eesti Kontsert, Eesti Rahvusringhääling, Eesti Draamateater, Eesti Filmi Instituut, Kultuurileht, Tartu Loomemajanduskeskus (ka nõukogu esimees) ja Tartu Kultuurkapital.

Jaanuarist 2013 kuni aprillini 2018 oli ta Hasartmängumaksu Nõukogu liige.

23. märtsil 2018 teatas ta, et lahkub Kultuuriministeeriumist ja avalikust teenistusest ning asub tööle AS Tallink Grupi juhatuse esimehena.

Eraettevõtlus[muuda | muuda lähteteksti]

2000. aastal lõi ta üritusturundusettevõtted PN Management ja hiljem PNG OÜ PNG Events. Firma korraldada on olnud nii spordiüritusi (Tallinn International Horse Show) kui ka muusika- ja meelelahutusüritusi (sh Tartu Raimond Valgre muusikafestival, kontserditurneed ning mitme ooperi ja muusikali suurettekanded). Viimaste seas on olnud suuremad Tartu Raekoja platsil etendunud Puccini "Tosca" (2001), Webberi "Evita" (2002) ning Elton Johni "Aida" Tartu lauluväljakul (2003), aga ka Webberi "Jesus Christ Superstar" (2004) ning Ulvaeusi ja Anderssoni "Mamma Mia!" originaalproduktsiooni etendused Saku Suurhallis (2005). Ta oli muuhulgas Tallinna lauluväljakul toimunud maailma suurima Andrew Lloyd Webberi gala produtsent (juuli 2006) ning on Andrew Lloyd Webberi ettevõtte Really Useful Group Ltd ametlik koostööpartner Eestis. Hiljem Vanemuise teatrijuhina oli ta rokkooperi "Ruja" ja "Lotte" muusikali idee autor ja produtsent ning Kreisiraadio kontserditurneede produtsent.

PNG OÜ PNG Events oli 2004. aasta tulemuste põhjal ajalehe Äripäev turunduse TOP 100 edetabelis kahe edukama üritusturunduse ettevõtte seas.

Ta müüs osaluse ettevõttes PNG OÜ PNG Events 2006. aastal, et pühenduda teatritööle.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Eesti Politsei Lõuna Prefektuuri teenetemärk koostöö edendamise eest kultuurivallas
  • Soome Vabariigi Presidendi, Poola Vabariigi Presidendi ja Norra Kuningriigi teenetemärgid kultuurikoostöö edendamise eest
  • 2002 – Tartu Kultuurikandja aunimetus (muusikali "Evita" produtsent)
  • 2009 – Tartu Kultuurikandja aunimetus (produtsent)
  • 2010 – Tartu linna kultuurikandja auhinna laureaat produtsendi kategoorias
  • 2012 – Ettevõtlike Noorte Koja auhind Silmapaistev Noor Eestlane
  • 2013 – Kaarel Saha preemia

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema vanemad on dirigent Endel Nõgene ja muusikapedagoog Eve Nõgene. Tema vend Eero Nõgene on ettevõtja, heategevusfondi Aitan Lapsi asutaja ja nõukogu liige.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Persona grata Paavo Nõgene". Teater. Muusika. Kino, 2011/3

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]