Oskar Brackmann

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Oskar Brackmann

Oskar Alexander Brackmann (10. oktoober (22. oktoober) 1841 Mihhailovskoje, Tula kubermang10. veebruar 1927 Pärnu) oli baltisakslasest[viide?] (teisal Venemaa sakslane)[viide?] omavalitsustegelane. Ta oli Pärnu raehärra, sündik, bürgermeister ja linnapea aastatel 18791915 ja 1918.[1]

Ta õppis Pärnu Kõrgemas Kreiskoolis ja jätkas õpinguid Tartu Ülikoolis meditsiini ja õigusteaduse alal. Töötas raesekretäri abina Jelgavas ja alates 1868. aastast töötas Pärnus.

Brackmann pani aluse Pärnu kuurordi plaanipärasele arendamisele. Tema eestvõttel rajati rannapark, muda- ja kümblusravila ning Waldhofi tselluloosivabrik. Brackmanni linnapeaks oleku ajal sai Pärnu raudteeühenduse Valga ja Tallinnaga, esimese linnana tolleaegsel Tsaari-Venemaal võeti kasutusele elektrivalgustus.

Oskar Brackmann oli Jochmanni elementaarkoolis ning Moskva ja Peterburi konservatooriumis õppiva Mihkel Lüdigi toetamise komitee esimees ja toetas Lüdigit ka isiklikult[2].

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta oli abielus Johanna Brackmanniga, kes suri 18. jaanuaril 1936 89-aastasena.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Oskar Brackmanni büst Pärnus (skulptor Mati Karmin, 1989)

1991. aastal avati Pärnus Oscar Brackmanni mälestusmärk, mis asub samanimelises Brackmanni pargis. Büsti autor on skulptor Mati Karmin.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Pärnu linnaveeb: Pärnu linnapead läbi aegade
  2. Mihkel Lüdig. Mälestused. Tallinn, Eesti Raamat, 1969, lk. 19, 21, 36.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]