Opus Dei

Allikas: Vikipeedia
Opus Dei sümbol

Opus Dei, täpsemalt Püha Risti ja Opus Dei prelatuur (ladina keeles Opus Dei tähendab 'Jumala töö') on katoliku kiriku organisatsioon, mille tegevuse aluseks on katoliiklik õpetus, et iga inimene saab oma igapäevase elu ja tööga taotleda ja teostada pühadust, ning töö-, perekonna- ja vaimuliku elu lõimimist.

Prelatuuri asutas 1928. aastal Hispaania preester Josemaría Escrivá ning seda tunnustas 1950. aastal paavst Pius XII. 1982. aastal muudeti see personaalprelatuuriks, st kogu organisatsioon allub ühele prelaadile (alates 2017 Fernando Ocáriz Braña), kuigi tavalistes, usuelu puudutavates küsimustes, kuuluvad organisatsiooni liikmed oma piiskopi jurisdiktsiooni alla. 2002 kuulutas paavst Johannes Paulus II Josemaría Escrivá pühakuks. Paavst Benedictus XVI on samuti näidanud oma poolehoidu Opus Dei vaimsusele. Prelatuuri kuulub umbes 87 000 liiget 80 riigist.

Opus Dei on tekitanud palju poleemikat – seda on nimetatud salaseltsiks, repressiivseks sektiks ja "kristlikuks vabamüürluseks". Kriitika osaliseks on saanud ka Opus Dei lihasuretamine ehk religioosselt motiveeritud vabatahtlik enesest loobumine, sealhulgas tahtlike valude tekitamine. Escrivád on süüdistatud Franco ja Pinocheti režiimi toetamises. Suure avalikkuse tähelepanu alla sattus organisatsioon pärast Dan Browni põnevusromaani "Da Vinci kood" ilmumist.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Liikmeid on erinevaid, vastavalt isiklikule valikule ja sõltuvalt kohustustest perekonna, ühiskonna vm ees, kuid vaatamata liikmete erisusele on kõigi eesmärgiks elada igapäevaelu pühaduses.

Supernumeraarid, keda on 70%, moodustavad liikmetest enamuse. Tavaliselt on supernumeraarid abielus mehed ja naised, kes töötavad vastavalt oma ametile. Nad pühendavad osa oma päevast palvele, Missal osalemisele ning lisaks osalevad üritustel katoliku kiriku õpetuse ja Opus Dei vaimsuse kohta ning rekollektsioonidel, mil võetakse rohkem aega, et süveneda kristliku õpetuse rakendamisse oma elus. Võrreldes teiste liikmetega on supernumeraarid prelatuuri jaoks vähemal määral kättesaadavamad, kuid ka nemad toetavad Opus Deid majanduslikult ja aitavad vastavalt sellele, kuidas nende olukord seda võimaldab.

Numeraarid moodustavad umbes 20% prelatuuri liikmetest. Numeraarid on liikmed, kes elavad tsölibaadis Opus Dei keskustes. Nii mehed kui naised võivad saada numeraariks, kuid vastavalt numeraaride vabalt valitud vallalisusele elavad mehed ja naised eraldi. Numeraarid harilikult töötavad ning pühendavad suurema osa oma sissetulekust prelatuuri heaks.

Abinumeraarid ei abiellu ja on tsölibaadis elavad naised. Nad elavad ning töötavad Opus Dei keskuses. Abinumeraaride professionaalne elu on seotud keskuse koduse majapidamise ja seal elavate inimeste vajaduste eest hoolitsemisega.

Assotsieerunud liikmed on tsölibaadis elavad liikmed, kelle elu on tihedalt seotud perekondlike või töökohustustega ja seetõttu, erinevalt numeraaridest ja abinumeraaridest, ei ela nad keskustes.

Opus Dei Prelatuuri vaimulikkond koosneb preestritest, kes kuuluvad prelaadi jurisdiktsiooni alla. Neid on Opus Deis vähemus, umbes 2% liikmetest. Tavaliselt on nad numeraarid või assotsieerunud liikmed, kes on pühitsetud preestriks.

Vastavalt katoliiklikule teoloogiale on Opus Dei liikmeks võimalik saada tänu kutsumusele. Opus Dei liige on Eesti Katoliku Kiriku apostellik administraator piiskop Philippe Jourdan. Aastast 1996 on Opus Deil Tallinnas kaks keskust – üks meestele ja üks naistele.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Müller, Beat. Ülevaade Opus Dei personaalprelatuurist. Tallinn : Rooma-Katoliku Kiriku Eesti Apostellik Administratuur, 2002
  • Steigleder, Klaus. Opus Dei - sisevaade: [ühingu tegevusest]. Pärnu: Chiron, 1995
  • Gondrand, François. Jumalaga ühel sammul: Opus Dei asutaja, püha Josemaría Escrivá biograafia. Tlk Eva Ingerpuu-Rümmel. Tallinn: Allikal, 2014

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]