Dan Brown

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Dan Brown

Dan Brown (sündinud 22. juunil 1964 Exeteri linnas Rockinghami maakonnas USA New Hampshire'i osariigis) on Ameerika põnevuskirjanik. Tema tuntuim teos on 2003. aastal ilmunud romaan "Da Vinci kood".

Brown on huvitatud krüptograafiast ja koodidest, mis tihti tema lugudes esinevad. Tema raamatuid on tõlgitud viiekümne nelja keelde[viide?].

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Brown oli pere kolmest lapsest vanim. Tema ema Constance oli muusik ja isa Richard G. Brown matemaatikaõpetaja. 1982. aastal lõpetas Brown Phillips Exeteri akadeemia ja läks Amhersti kunstikolledžisse. 1991. aastal läks Brown Hollywoodi, et teha karjääri laulja, laulukirjutaja ja pianistina. Elatist teenis ta Beverly Hillsi eelkoolis tunde andes. 1993. aastal kolis Brown tagasi New Hampshire'i osariiki ja hakkas enda vanas koolis inglise keele õpetajaks. 1997. aastal abiellus ta Blythe Newloniga.

Kirjanduslik karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

1996. aastal lahkus Brown õpetaja ametikohalt, et hakata kirjanikuks. 1998. aastal suutis Brown välja anda juba oma esimese raamatu "Digitaalne kindlus". 2000. aastal järgnes sellele "Inglid ja deemonid" ning 2001. aastal "Pettepunkt". Browni esimesel kolmel raamatul oli vähe edu, kuid kui neljas raamat "Da Vinci kood" esimesel müüginädalal bestselleriks sai, tõusid ka teiste raamatute müüginumbrid. Romaani "Da Vinci kood" on maailmas müüdud üle 60 miljoni, mis paigutab romaani läbi aegade enimmüüdud raamatute edetabelis 19. kohale.

2004. aastal olid kõik Browni raamatud samal nädalal New York Times'i bestsellerite nimekirjas[1]. Ajakiri Forbes arvutas Browni aastaseks sissetulekuks 76,5 miljonit USA dollarit.

2009. aastal ilmus Dan Browni romaan "Kadunud sümbol" ("The Lost Symbol"), mis on järg teosele "Da Vinci kood". Raamat räägib vabamüürlusest. Peategelasest professor Robert Langdon satub taas kord põnevasse sündmustejadasse, mis leiab aset 12 tunni jooksul peamiselt Washingtonis. Raamatu kirjutamiseks ning andmete kogumiseks enamasti vabamüürluse kohta kulus Dan Brownil 5 aastat.

2013. aastal ilmus raamat "Inferno", mis on neljas professor Robert Langdonist jutustavate raamatute seerias.

2017. aastal ilmus Robert Langdoni sarja viies raamat "Päritolu" ("Origin").

Isiklik elu[muuda | muuda lähteteksti]

Browni sõnul pidi ta jõulude ja sünnipäevade ajal kinkide leidmiseks läbima aardejahi, järgides salajasi vihjeid ja koode, mille ta isa oli jätnud. Samal moel kirjeldab enda lapsepõlve ka tema tegelaskuju Sophie Neveau raamatus "Da Vinci kood".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. David Mehegan. "Thriller instinct". boston.com, 08.05.2004. Vaadatud 11. märts 2018.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]