Josemaría Escrivá

Allikas: Vikipeedia
Josemaría Escrivá

Püha Josemaría Escrivá de Balaguer (9. jaanuar 190226. juuni 1975) oli hispaania katoliku kiriku preester, Opus Dei rajaja.

Josemaría Escrivá sündis Barbastros, Hispaanias 9. jaanuaril 1902. aastal. Ta ordineeriti preestriks 28. märtsil 1925. aastal. Üheaegselt preestri õpingutega, õppis ta tsiviilõigust ning 1927. aastast elas ta Madridis, kus kaitses doktorikraadi õigusteaduses. Samaaegselt oma õpingutega töötas ta kaplanina vaeste ja haigete seas, lisaks aitas ta paljusid õpilasi, töölisi ning spetsialiste.

2. oktoobril 1928. aastal koges ta jumalikku ilmutust, mille kohaselt Jumal palus tal levitada üleüldist kutset pühadusele ning et selleks avaneks uus tee Katoliku Kiriku sees. Sellest sündis Opus Dei – Katoliku Kiriku personaalprelatuur, mis levitab seda kutset üle kogu maailma. Seda kinnitas ka paavst Johannes Paulus II apostellik konstitutsioon Ut Sit. Sellest ajast alates on Opus Dei'ga liitunud ligikaudu 90 000 inimest üle kogu maailma ning Josemaría Escrivá vaimulik sõnum on jõudnud miljonite inimesteni.

Escrivá vaimulik töö ei piirdunud vaid Opus Dei'ga. Ta aitas paljudel inimestel avastada endas kutsumus saada preestriks, mungaks või nunnaks. 1943. aastal asutas ta Püha Risti Preestrite Ühingu – organisatsiooni, mis kuulub lahutamatult kokku Opus Dei'ga. Sellesse kuulub tuhandeid koguduse preestreid üle kogu maailma. Escrivá kristlik õpetus abielu kohta on olnud eriliseks abiks loendamatule hulgale abielupaaridele, kes püüavad tema õpetust praktiseerida oma igapäevases elus.

Escrivá oli tugev mõistmise ning vastastikuse dialoogi pooldaja ning 1950. aastast alates oli tal Püha Tooli tunnustus lubada Opus Dei'l määrata kaasaaitajaid. Nende hulka võisid kuuluda nii katoliiklased kui ka mittekatoliiklased või isegi mitteusklikud.

Inspireerituna Escrivá õpetusest ning tema üleskutsest kristlaste apostellikule ja sotsiaalsele vastutusele, on paljud Opus Dei liikmed ning kaasaaitajad alustanud sadade evangeelsete ning sotsiaalsete ettevõtmistega üle kogu maailma. Seda eriti vaeste ning rõhutute hulgas.

Avatud muutustele, kuid olles alati ustav Katoliku Kiriku Õpetusametile, oli Escrivá Vatikani II Kirikukogu eelkäija – nii on teda kirjeldanud Rooma paavst püha Johannes Paulus II.

Josemaría Escrivá on mitmete vaimulike raamatute autor, mida on tõlgitud paljudesse keeltesse üle kogu maailma. Tema tundtuim raamat – "Tee", mida on müüdud üle 4 miljoni koopia ning mida on tõlgitud 43 keelde, sealhulgas eesti keelde.

Escrivá suri pühakukuulsuses 26. juunil 1975. aastal Roomas. Ta kuulutati õndsaks – protsess, mis eelneb pühakuks kuulutamisele – 17. mail 1992. aastal Rooma Peetri väljakul. Josemaría Escrivá kuulutati Katoliku Kiriku pühakuks Rooma paavst Johannes Paulus II poolt 6. oktoobril 2002. aastal ning tema pühakuks kuulutamise teenistusele kogunes Rooma üle 350 000 inimese kogu maailmast.