Ondatra

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Ondatra
Ondatra zibethicus FWS.jpg
Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik Loomad Animalia
Hõimkond Keelikloomad Chordata
Klass Imetajad Mammalia
Selts Närilised Rodentia
Ülemsugukond Muroidea
Sugukond Hamsterlased Cricetidae
Perekond Ondatra Ondatra
Alamperekond Arvicolinae
Liik Ondatra
Binaarne nimetus
Ondatra zibethicus
(Linnaeus, 1766)
Ondatra levila (looduslik punasega, introdutseeritud rohelisega; Lõuna-Ameerikasse introdutseeritud isendite levilat kaart ei kajastata)
Ondatra levila (looduslik punasega, introdutseeritud rohelisega; Lõuna-Ameerikasse introdutseeritud isendite levilat kaart ei kajastata)

Ondatra ehk piisamrott ehk biisamrott (Ondatra zibethicus) on poolvee-eluviisiga näriline hamsterlaste sugukonnast.

Levila[muuda | muuda lähteteksti]

Ondatra looduslik levila on Põhja-Ameerika. Hiljem on teda viidud paljudesse maailma paikadesse, eriti hästi on ta kohanenud Euraasias. Eestisse on ondatrat introdutseeritud 1947. ja 1952. aastal, olles nüüd naturaliseerunud liik.

Eluviis[muuda | muuda lähteteksti]

Ondatra eelistab elada taimerikastes vaiksevoolulistes või seisuveekogudes, mille kaldaid palistavad tarnad, osjad, pillirood jt kaldaveetaimed. Ta on hea ujuja ja sukelduja, võib vee all viibida kuni 10 minutit. Ta on aktiivne öösel ja hämarikus.

Ondatra eluiga on tavaliselt 2–3 aastat, harvem ka kuni 5 aastat[viide?].

Ondatra peamised vaenlased on rebased, saarmad, suured röövlinnud jt. Inimesed kütivad neid karusnaha pärast.

Ondatra kaevab oma keerulisi käike kaldastangusse ja rajab kaldaroostikesse kanaleid, kasutades neid toidu vedamiseks söögikohta. Maa-aluste käikude läbimõõt on 15-20 cm ja vette rajatud kanalid võivad olla isegi kuni paari meetri laiused. Madalas vees ehitab ondatra taimedest kuhipesi – pesa kuhi on umbes 1,5 laiune ja ulatub kuni meetri kõrgusele üle veepinna. Sissepääs paikneb vee all. Ondatra ei tee oma pesakuhilasse ventilatsiooniavasid, sest ehitusmaterjal laseb seinte kaudu niigi piisavalt õhku läbi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]