Obertilliach

Allikas: Vikipeedia
Obertilliach

Vapp

Pindala 65,1 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke 666 (1.01.2018)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 46° 43′ N, 12° 37′ E
Valla asend Lienzi ringkonnas
Obertilliach (Austria)
Obertilliach

Obertilliach on vald (Gemeinde) Austrias Tirooli liidumaal Lienzi ringkonnas. Vald asub 1450 m kõrgusel merepinnast. Valla pindala on 65,13 km², 1. jaanuaril 2016 elas seal 688 inimest.

Vald paikneb Ida-Tiroolis Gaili jõe ülemjooksu kõrges orus Kartitschi sadulast idas, Gailtali Alpid (Lienzi Dolomiidid) jäävad põhja ja Karni Alpid lõunasse. Orust alla idas asub naabervald Untertilliach, mäehari lõunas tähistab piiri Venezia Cadore piirkonnaga Itaalias.

Valla territoorium koosneb päris Obertilliachist St Ulrichi kihelkonnakiriku ümber ning väikestest küladest Bergen, Leiten ja Rodarm. Võrreldes Pusteri oruga Kartitschi sadulast läänes, valitseb kõrgemas piirkonnas rohkem Alpi kliima karmide talvedega, kuid rohke päikesepaistega. Algselt põllumajandusliku alana sõltub Obertilliach tänapäeval suuresti turismist ning on populaarne sihtkoht laskesuusatajatele ja murdmaasuusatajatele, suvel ka matkajatele, alpinistidele ja tiibvarjuritele.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Bajuvaaride asustust piirkonnas on esmamainitud 11. sajandi lõpus. Varakeskajal kasutasid Itaalia talupojad Cadorest lõunanõlvu veiste karjatamiseks. 8. sajandil loovutas Baieri hertsog Tassilo III ülemise Gaili oru benediktiini munkadele Innicheni kloostrist. Tilliachi ala omandasid Brixeni vürstlikud piiskopid umbes 1075. aastal.

Umbes 1100. aastast koondasid Lienzis resideerivad Baieri Meinhardiinid, nimeliselt Brixeni piiskoppide vasallid, oma võimu Tilliachi piirkonna üle, seistes vastu nii Salzburgi vürstlikele piiskoppidele kui ka Sponheimi Kärnteni hertsogitele idas. Kui viimane Görzi krahv 1500. aastal suri, läksid tema valdused Lienzi ümbruses Habsburgist keisrile Maximilian I-le ja liidendati Tirooli krahvkonda.

Kauaaegne tüli Venezia vabariigiga lahenes, kui piir Venezia Domini di Terrafermaga rajati piki Karni mäeharja. Brixeni vürstlikud piiskopid rõhusid oma feodaalõigustele Tilliachi orus kuni piiskopkonna sekulariseerimiseni 1803. aastal; kuid kauget piirkonda ei suudetud tõhusalt kontrollida. Tänapäevane vald loodi aastal 1852.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]