Moskvitš

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib autost; laevaklassi kohta vaata artiklit Moskvitš (laevaklass).

Moskvitš Tallinnas (2014)

Moskvitš on sõiduautode tootepere, mida tootis Moskva sõiduautode tehas (Mосковский автомобильный завод, МЗМА, hiljem AZLK).

Tehas alustas tööd 1930. aastal mudelite Ford-A ja Ford-AA tootmisega.

Mudelid[muuda | muuda lähteteksti]

Moskvitši mudelid on järgmised:

Esimene platvorm:

Teine platvorm:

Kolmas platvorm:

Moskvitš 401 mootori (mudel 402 B1) võimsus oli 30 hj, maht 1,22 liitrit. Bensiini kulu 100 km kohta oli alla 8 liitri, maksimaalne sõidukiirus 95 km/h.

Moskvitš 402 mootori võimsus oli 35 hj, maht 1,22 liitrit. Bensiinitarvidus 100 km kohta oli 6,3–6,7 liitrit, maksimaalne sõidukiirus 105 km/h. Toodeti 87 658 tükki.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

M-2141 ja M-2142 mudelitega lõppes Moskvitšite "sugu" ja Moskvitš kui sõiduautode kaubamärk. Iževski tehas on tegelikult vaid Iževski masinaehitustehase autosid tootev osakond ja algselt sisuliselt täiendav Moskvitšite konveier. See alustas tagasildade tootmist Moskva tehasele ja iseseisvus täielikult juba ammu ja töötab siiani, kuigi pole suutnud oma mudeleid massiliselt juurutada. Tema toodetud autod kannavad nime "Iž". Esimesed Moskva tehase dokumentatsiooni alusel valmistatud Iž-412-d valmisid 1966. Tagaveolist laugsabakerega mudelit Iž-2126 ОДА toodeti koos selle modifikatsioonidega vähesel hulgal aastatel 19932005. Selle auto baasmudeli disain sarnaneb M-2141 disainiga, armatuurlaud on koguni peaaegu identne. Praegu tegeletakse seal põhiliselt autode koostamisega valmisdetailidest nii Venemaa (VAZ) kui ka Lõuna-Korea ettevõtetele (Hyundai ja KIA). 2008 omandas VAZ, kelle aktsiapakk läks suures osas hiljuti Renault' kontrolli alla, tehase enamusaktsiad ja plaanib oma tagarattaveoga mudelite tootmise täielikult sinna üle viia.

2006. aasta veebruaris, olles tootnud üle 5 miljoni sõiduauto, läks Moskvitšeid tootev ettevõte ametlikult pankrotti. Uute autode tootmine oli seal lõppenud juba mitu aastat varem. Detsembris müüdi selle osaliselt säilinud varad oksjonil ja ettevõte lõpetas 2007. aastal tegevuse. Selleks ajaks oli osa tehase sisseseadest laiali tassitud. Asukoha tõttu Moskva südalinnas on tehase territoorium olnud kinnisvarafirmade huvi keskmes. Praegu monteeritakse osas tehasekompleksist Renault' (Dacia) autosid.

Pankroti üheks põhjuseks peetakse seda, et autode arendustöös pöörati rõhku uute luksuslike mudelite loomisele (M-2142), mis aga ei olnud välismaiste analoogidega konkurentsivõimelised nii tehnilises teostuses kui ka kvaliteedi osas ja tõid tehasele kahjumit. Sellisele poliitika tõttu jäi unarusse senise mudeli M-2141 arendus ja kvaliteedi parandamine, mis oleks tõstnud tema konkurentsivõimet.

Moskvitšite ja sarnaste Iž-autode tootmise lõppemine viis selleni, et nõudluse puudumise tõttu pidi Ufa mootoritehas, mille põhitoodang on lennukite reaktiivmootorid, lõpetama automootorite tootmise.

Eestiga seotu[muuda | muuda lähteteksti]

1968. aastal osales Uno Aava Londoni–Sydney maratonrallil Nõukogude Liidu meeskonnas Moskvitš 412-ga. Absoluutarvestuses saadi 22. koht.

2003. aastal alustas Moskvich Liiga rahvarallide sarja.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]