Languedoc-Roussillon

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Languedoc-Roussilloni piirkond

prantsuse Région Languedoc-Roussillon
katalaani Regió Llenguadoc-Rosselló
oksitaani Region Lengadoc-Rosselhon

Languedoc-Roussilloni vapp
Languedoc-Roussilloni vapp
Languedoc-Roussilloni lipp
Languedoc-Roussilloni lipp

Pindala: 27 376 km²
Elanikke: 2 729 721 (2013)[1] Muuda Vikiandmetes
Keskus: Montpellier
Languedoc-Roussillon'i asendikaart

Languedoc-Roussillon (prantsuse hääldus: [lɑ̃ɡdɔk ʁusijɔ̃]) on Prantsusmaa piirkond (1. järgu haldusüksus) riigi lõunaosas.

Languedoc on kultuuriline, tänapäeval ka administratiivne piirkond (nimega Languedoc-Roussillon) Lõuna-Prantsusmaal, mis kuulub Oksitaania kultuuriruumi. Nime on piirkond saanud keele järgi, milles “jah” ei ole mitte Põhja-Prantsuse “oui” (varem ka “oil”) vaid “oc”. Oksitaani keeles (prantsuspäraselt “langue d’oc”) on mitmeid erinevaid murdeid: auvergnat’, gaskooni, languedoc’i, limousin, provanssaali ja shuadit’ murded. Väga suur osa vanaprantsuskeelseist rüütliromaanidest ja lugulauludest on kirjutatud erinevates oksitaani murretes. Tänapäeval räägib languedoci keelt umbes 5000 inimest Montpellierist Toulouse’i, Bordeaux’, Rodezi ja Albini. Mõningal määral saavad languedoci keelest aru ka gaskooni keelt kõnelevad inimesed.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Languedoc moodustab tohutu loodusliku amfiteatri: Püreneed, Alpid ja Keskmassiiv (Massif Central) on Languedocile looduslikeks piirideks, nagu ka Rhône’i jõgi ühelt ning Aude'i jõgi teiselt poolt. Languedoci rannikuala on liigendatud paljude laguunidega. Aegade jooksul on Languedoci ametlikud piirid mitmel korral muutunud: tänapäevase Languedoci pealinn on Montpellier; idapoolsed alad, sh Toulouse, Albi ja Foix kuuluvad nüüd Midi-Pyrénées’ piirkonda.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Languedoc on traditsiooniliselt olnud suhteliselt vähese tööstusliku arenguga põllumajanduslik piirkond. Tänapäeval on Languedoc tuntud arvutitarkvara ja kõrgtehnoloogiat arendavate firmade, heade veinide ja ilusa looduse poolest. See on ka oluline transiidiala lääne- ja lõunapoolsete Vahemere maade, Põhja-Prantsusmaa ja Kesk-Euroopa vahel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed märgid põlluharimisest Languedocis on leitud perioodist umbes 3500 aastat enne meie ajaarvamist. Languedocist on leitud keldi, etruski, foiniikia ja kreeka asustuse märke. Selle piirkonna kohta on rohkem andmeid alates Rooma impeeriumi ajast.

Pärast Rooma impeeriumi kokkulangemist kuni kõrgkeskajani oli Languedoc (ja kogu Midi – Lõuna-Prantsusmaa) Prantsuse ja Aragóni kuningatega väga lõdvalt seotud. Pööre toimus seoses Albi ristisõjaga 1209–1219, mille tagajärjel läks Languedoc seoses Toulouse’i krahvide liini väljasuremisega aastal 1271 Prantsuse kuninga otsesesse valdusse. Languedoci aadelkond erines ülejäänud feodaalse maailma aadelkonnast selle poolest, et maksis kuningale makse.

Saja-aastases sõjas jäi Languedoc peaaegu puutumata, väga raskelt tabas piirkonda aga Must Surm, sellele eelnenud ikaldusaastad ning järgnenud väiksemad katkulained. Kultuuriliselt jääb Languedoc alates sellest ajast ülejäänud Prantsusmaast ilmselgelt maha; oksitaani keeled hakkavad põhjaprantsuse murrete ees taanduma. Nagu suuremas osas Lõuna-Prantsusmaast, nii oli ka Languedocis protestantluse levik laialdane ning 16. sajandi lõpul toimunud ususõjad (1560–1598) andsid vahepeal taastunud rahvastikule ja kohalike elanike tõusvale eneseteadvusele jällegi tugeva hoobi. Järgnevad ligi kakssada aastat olid Languedoci jaoks rahulikud.

Prantsuse revolutsiooni ajal vähendati Languedoci administratiivset piirkonda. Radikaalselt muutus avalik arvamus ja poliitiline meelestatus: kui Wellington 1815. aastal Toulouse’i sisse marssis, võeti teda seal vastu kui vabastajat. Alates 18. sajandi lõpust saab Languedocist taas veini tootmise ala, suur roll on väiketootjatel, kuid aastal 1907 tabab veinitööstust kriis, mis leiab lahenduse alles 1922. aastal. Üldises plaanis oli aga Languedoci majanduslik olukord 20. sajandi esimesel poolel üsna stagneerunud. Pärast Esimest maailmasõda kerkisid Languedoci poliitikas esile vasakpoolsed liikumised, mis moodustasid Teise maailmasõja ajal (baasiga mägedes) vastupanuliikumise.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Languedoc-Roussilloni veinipiirkonnad