Marija Aleksandrovna

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Maria Aleksandrovna)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Maria Aleksandrovna (1857)

Maximiliane Wilhelmine Auguste Sophie Marie (8. august 1824 – 3. juuni 1880) oli Venemaa keisri Aleksander II abikaasa, õigeusku ristituna Maria Aleksandrovna. Ta oli Hessen-Darmstadti suurhertsogi Ludwig II tütar. Aastail 18551880 oli ta Venemaa keisrinna. Marija Aleksandrovna oli Venemaa keisri Aleksander III ema.

Noorpõlv[muuda | muuda lähteteksti]

11-aastaselt emata jäänud Hesseni printsess veetis lapsepõlve Darmstadtis, linnalähedases Jugenheimi lossis, mis kuulus tema vanemale vennale Hesseni Alexandrile (1823–1888). Venemaa troonipärija Aleksander Nikolajevitš tutvus 1839. aastal Euroopas reisides Darmstadti teatris 15-aastase Mariega, kellest sai tema väljavalitu. Septembris 1840 Venemaale kolides sattus Marie luksuse ja suure inimhulga keskele. Kaasa tuli ka vend, prints Alexander, kes astus Venemaal armeeteenistusse.

Abielu[muuda | muuda lähteteksti]

Maria Aleksandrovna nooremate poegade Paveli ja Sergeiga

Marie ristiti õigeusku ning sai nimeks Maria Aleksandrovna. 16. aprillil 1841 abiellus 16-aastane Maria Venemaa troonipärija Aleksandriga, õppis ruttu selgeks vene keele ja temast sai eeskujulik usklik. Õigeusk haaras teda jäägitult. Sügavat religioossust sisendas ta ka oma lastesse. Teine poeg Aleksander on öelnud: "Kõige minus oleva hea eest võlgnen tänu kallile emale." Neil sündis kaheksa last:

Aastal 1855, kui suri Venemaa keiser Nikolai I ja troonile tuli tema poeg Aleksander II, sai Maria Aleksandrovnast Venemaa keisrinna.

3. juunil 1880 suri 55-aastane Maria Aleksandrovna tuberkuloosi. Elu lõpuaastail oli ta väga viletsa tervisega, olukorda halvendas ka avalik saladus abikaasa teisest perekonnast, kus sündisid lapsed juba Maria eluajal.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tema järgi on nimetatud Peterburi Maria teater ja Maarianhamina linn Ahvenamaal.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • E. Radzinski, "Aleksander II", Varrak, 2005