Maarianhamina linn

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Maarianhamina

soome Maarianhamina
rootsi Mariehamns stad


Pindala: 11,79 km²
Elanikke: 11 677 (31.12.2017)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 60° 6′ N, 19° 57′ E
Maarianhamina linn (Ahvenamaa)
Maarianhamina linn

Maarianhamina (rootsi keeles Mariehamn) on Soome Ahvenamaa maakonna pealinn. Asub Ahvenanmanneri saarel Põhjalahe ääres.

Seisuga 30. aprill 2014 elas linnas 11 445 inimest. See moodustab ligi poole Ahvenamaa rahvaarvust.

89,5% linna elanikest räägib emakeelena rootsi keelt.

Maarianhamina on enamiku ida poolt Rootsi sõitvate laevade vahepeatus. Tallinki, Silja Line'i ja Viking Line'i reisilaevad, mis sõidavad Tallinnast või Helsingist Rootsi, teevad Maarianhaminas vahepeatuse.

Maarianhaminas on Ahvenamaa meresõidumuuseum ja muuseumlaev Pommern.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Linn asutati 21. veebruaril 1861 ning sai nime 'Maria sadam' Venemaa keisri Aleksander II abikaasa Maria Aleksandrovna järgi. Linna kohal asus varem Jomala valda kuulunud Övernäsi küla, millest on järel ainult üks eluhoone kesklinna kagunurgas, Övernässtugan. Arhitekt Georg Theodor von Chiewitzi koostatud 1871 heaks kiidetud planeeringut järgiti 1960. aastateni.

Linn arenes algul aeglaselt, kuni sinna 1869. aastal elama asunud kaupmees Nikolai Sittkoff muretses oma esimese purjelaeva ning pani aluse Maarianhamina arengule meresõidulinnana. Hilisematest reederitest oli tähtsaim Gustaf Erikson, kes sai meresõidunõuniku tiitli. Eriksonil oli kümneid purje-, auru- ja mootorlaevu, mis moodustasid 1930. aastatel üle poole kõigist Maarianhaminas registreeritud alustest.

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Maarianhamina

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]