Marija Aleksandrovna

Allikas: Vikipeedia
Marija Aleksandrovna
Marija Aleksandrovna
Marija Aleksandrovna (1857)
Venemaa keisrinna
Ametiaeg
2. märts 1855 – 3. juuni 1880
Eelnev Aleksandra Fjodorovna
Järgnev Marija Fjodorovna
Isikuandmed
Sünninimi Maximiliane Wilhelmine Auguste Sophie Marie
Sündinud 8. august 1824
Darmstadt, Hessen, Saksa Liit
Surnud 3. juuni 1880 (55-aastaselt)
Peterburi, Peterburi kubermang, Venemaa Keisririik
Abikaasa Aleksander II
Vanemad August von Senarklen de Grancy
Vilhelmina Baden
Lapsed Aleksandra Aleksandrovna
Nikolai Aleksandrovitš
Aleksander III
Vladimir Aleksandrovitš
Aleksei Aleksandrovitš
Marija Aleksandrovna
Sergei Aleksandrovitš
Pavel Aleksandrovitš

Marija Aleksandrovna (sünninimi Maximiliane Wilhelmine Auguste Sophie Marie; 8. august (27. juuli vkj) 18243. juuni (22. mai vkj) 1880) oli Venemaa keisri Aleksander II abikaasa. Ta oli Hessen-Darmstadti suurhertsogi Ludwig II tütar. Aastail 1855–1880 oli ta Venemaa keisrinna. Marija Aleksandrovna oli Venemaa keisri Aleksander III ema.

Noorpõlv[muuda | muuda lähteteksti]

11-aastaselt emata jäänud Hesseni printsess veetis lapsepõlve Darmstadtis, linnalähedases Jugenheimi lossis, mis kuulus tema vanemale vennale Hesseni Alexandrile (1823–1888). Venemaa troonipärija Aleksander Nikolajevitš tutvus 1839. aastal Euroopas reisides Darmstadti teatris 15-aastase Mariega, kellest sai tema väljavalitu. Septembris 1840 Venemaale kolides sattus Marie luksuse ja suure inimhulga keskele. Kaasa tuli ka vend, prints Alexander, kes astus Venemaal armeeteenistusse.

Abielu[muuda | muuda lähteteksti]

Marija Aleksandrovna nooremate poegade Paveli ja Sergeiga

Marie ristiti õigeusku ning sai nimeks Marija Aleksandrovna. 16. aprillil 1841 abiellus 16-aastane Maria Venemaa troonipärija Aleksander Nikolajevitšiga, õppis ruttu selgeks vene keele ja temast sai eeskujulik usklik. Õigeusk haaras teda jäägitult. Sügavat religioossust sisendas ta ka oma lastesse. Teine poeg Aleksander on öelnud: "Kõige minus oleva hea eest võlgnen tänu kallile emale." Neil sündis kaheksa last:

Aastal 1855, kui suri Venemaa keiser Nikolai I ja troonile (1855–1881) tuli tema poeg Aleksander II, sai Marija Aleksandrovnast Venemaa keisrinna.

3. juunil 1880 suri 55-aastane Marija Aleksandrovna tuberkuloosi. Elu lõpuaastail oli ta väga viletsa tervisega, olukorda halvendas ka avalik saladus abikaasa teisest perekonnast, kus sündisid lapsed juba Marija eluajal.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tema järgi on nimetatud Peterburi Maria teater ja Maarianhamina linn Ahvenamaal.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • E. Radzinski, "Aleksander II", Varrak, 2005