Mine sisu juurde

Mania Grandiosa

Allikas: Vikipeedia
Lõppvaatus Pariisi Tallis (Kadrina vallas)

"Mania Grandiosa. Tallinnast Pariisi" oli kunstnike Lisette Sivardi[1] ja Karl Joonas Alamaa[1] loodud viiepäevane kestvus-performance, mille käigus korraldati kümne modelli osalusel Põhja-Eesti maastikel maailma pikim moekõnd Tallinnast Pariisi külla.[2][3][4] See toimus 4.8. juulil 2023.[5]

“Tallinnast Pariisi”[6][7]

[muuda | muuda lähteteksti]

Mõttelise moelava pikkus oli kokku 124 kilomeetrit ja see ulatus Tallinna Lennujaamast peamiselt mööda külavaheteid Pariisi ratsamaneeži.[8]

"Mania Grandiosa. Tallinnast Pariisi" oli mõtteavaldus nii moest, kohalikust kultuurimaastikust kui ka väikeriigi mõttemallidest ja väärtusruumist laiemalt.

Rännakuga nihestasid modellid teele jäävate kogukondade argipäeva, millele vastasid omakorda kohalikud elanikud kogukonnaspetsiifiliste sekkumistega. Läbitavateks paikadeks olid näiteks Maardu, Jõelähtme, Paasiku, Kehra, Mustjõe, Aegviidu, Tapa ja Moe.

Teekonna läbinud olid riietatud samasugustesse magentaroosadesse kostüümidesse.

„Katsumus või proovilepanek on äärmiselt eestlaslik tegevus. Mõtteviis, et sihikindlus viib sihile ning ainus kindel viis leida rahulolu ja õnn on nähes vaeva. Kui lisada eelnimetatuile juurde ka moemaastikul laialt levinud saavutusnälg ning võistlushimu, siis võtab teos ette väikeriigi kultuuritegijate kompleksid ja igapäevakomponendid ning seob need kokku eneseiroonilis-kriitiliseks tervikuks. Kõige pikem, kõige raskem, kõige uhkem - sest nii tegutsedes peaks justkui jõudma kaugele. Teos kasvas välja soovist käsitleda moodi kui meediumit laiemalt, kui seda harjumuspärane moekäsitlus tavaliselt lubab, uurides, milline on moekunstniku koht ja ülesanne kaasaegses ühiskonnas.“

Lisette Sivard ja Karl Joonas Alamaa

8. juulil jõudsid modellid kell 19.00 kohale Pariisi külla Lääne-Virumaal.

Publikul näidati videoklippe eelnenud viiepäevasest retkest, millele järgnes kunstnikuvestlus ja giidituur külaellu. Lõppvaatuse lavastas Henri Hütt.

Teostajate sõnul tõstatas teos küsimuse, mis saab siis, kui unistused teisenevad ja ihaldatu kaugeneb, kui unistatud moepealinna ja metropoli asemel ootab pärast rasket katsumust ees hoopis maakodu? Kas ja millal lõppeb teekond?[9]

Ürituse toetajad olid Eesti Kultuurkapital, EKA Üliõpilasesindus, Tiina Talumees ja Maire Milder. Nautica Keskuse kui peasponsori kõrval spondeerisid üritust Abakhan, Samelin, Moe peenviinavabrik, SYS print, Tartu Mill, Tallinna Lennujaam, Relais Liimock, Tactical Foodpack, Saku Läte ja A. Le Coq.

  1. 1,0 1,1 ""MANIA GRANDIOSA" ehk 100-kilomeetrine moelava Tallinnast Pariisi". www.portail.ee. Portail. 19. aprill 2023.
  2. "Maailma pikim moelava kulgeb Tallinnast Pariisi". www.laanevirumaauudised.ee. Lääne-Virumaa Uudised. 6. juuni 2023.
  3. "Galerii ja videod: üheksa modelli alustas jalutuskäiku Tallinnast Pariisi". menu.err.ee. Eesti Rahvusringhääling. 4. juuli 2023, 17:09.
  4. "Kiirkohting: Lisette Sivard ja Karl Joonas Alamaa". www.muurileht.ee. Müürileht. 29. juuni 2023.
  5. "Hooandja kampaania: Maailma pikim moelava Tallinnast Pariisi". www.hooandja.ee. 19. juuni 2023.
  6. "R2 Pulss. Karl Joonas Alamaa ja Lisette Sivard tutvustavad projekti "Mania Grandiosa"". r2.err.ee. Raadio 2. 9. mai 2023, 13:55.
  7. "EKA tudengid loovad Eestisse maailma pikima moelava". menu.err.ee. Terevisioon. 7. juuni 2023, 16:34.
  8. "MAAILMAREKORD ⟩ Üheksa eestlast kõndisid Tallinnast Pariisi". www.postimees.ee. Postimees. 12. juuli 2023, 15:00.
  9. "Delta. Maailma pikim moelava "Mania Grandiosa Tallinnast Pariisi". Stuudios on Karl Joonas Alamaa ja Lisette Sivard". www.player.fm. Delta. 20. juuni 2023.
  10. "From Tallinn to Paris. The world's longest fashion runway". www.arterritory.com. arterritory. 4. juuli 2023.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]