Malli arutelu:Infokast persoon/Wikidata

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Meil on mallides parameetrite nimed reeglina eesti keeles. Need tuleks siin ka tõlkida. Pikne 16. juuni 2019, kell 15:45 (EEST)

Esitäht lahtris[muuda lähteteksti]

Kas saab nii teha, et parameetri väärtus näidatakse väikse algustähega, näiteks ameti jms puhul? Adeliine 2. aprill 2021, kell 19:00 (EEST)

Amet peaks nüüd väikese tähega olema. Teisi sõnu, mis Vikiandmetes on väikese tähega, vist mall ei suurtähesta? Pikne 3. aprill 2021, kell 18:32 (EEST)
Vist on ametitega nüüd parem, aga õppejõuga on endiselt mure, see on ikka suure tähega, ma Wikidatas parandasin, kus leidsin. Mõnes artiklis (praegu näiteid enam ei leia) oli isegi eriti veider ÕPpejõud. Adeliine 3. aprill 2021, kell 18:54 (EEST)
Vist sain õ-tähe ka korda. Pikne 4. aprill 2021, kell 18:16 (EEST)

Malli kasutuselevõtt[muuda lähteteksti]

Viimase päeva jooksul on see kast lisatud hoogtööna siis umbes 500-sse artiklisse. Neis kastides jääb paraku silma üsna palju sobimatuid ingliskeelseid kirju (eriti autasude ja õppeasutuste nimetused, näiteks artiklis Václav Havel on neid hetkel ohtralt). See on üsna halb eeskuju. Kas sellisel kujul peaks ikka seda malli üldse kasutama? Isegi kui heauskselt loota, et kõik need kirjad peagi Vikiandmetes tõlgitakse ja nii ka edaspidi selle kasti lisamisel, siis tõlkimata jäävad ilmselt ikkagi need kirjad, mida kastis lisamise hetkel polnud ja mis tekivad hiljem, kui Vikiandmetes täiendusi tehakse. See kast oleks vähem häiriv, kui saaks teha nii, et näidatakse ainult neid asju, millel on Vikiandmetes eestikeelne silt olemas. Ma ei tea, kas saab.

Mõnes artiklis nagu Adolf Schmal ja Hubert Van Innis on kastis praegu lisaks pildile veel ainult eludaatumid ja ehk ka elukutse, ehk siis see, mis peaks olema niigi esile tõstetud esimeses lauses. Ainult sellise infoga kastidel minu meelest pole mõtet. Pikne 3. aprill 2021, kell 16:54 (EEST)

Saan kahtlustest aru. Olen üksjagu asju juba jooksvalt tõlkinud ka, aga eks see töö saab olema igikestev, kui uusi andmeid lisandub. Samas on Wikidata puhul imeline, et kui tõlgid ühe asja ära, siis on see automaatselt kõigi artiklite kastides tõlgitud. Just like magic :) Ja täiesti imeline on see, et ei pea ükshaaval kõiki neid pilte ja andmeid kusagilt välja koukima ja ükshaaval meie vikisse tippima/kopima, vaid keegi on need juba Wikidatasse ühendanud. Küll need ainult sünniajaga kastid ka täienevad. Ja minumeelest on see kast hea viis, kuidas inimestele (eriti meie oma püsikaastöölistele) Wikidatat lähemale tuua. Malli ennast võiks ilmselt natuke mudida küll, kui on võimalik, või uurida, kust vead tulevad, sest mingeid asju näitab ta vigaselt, nt aastaaru 86 näitab 0086, eKr aastaarvud ei käitu korralikult, mõnes kohas on häirivad esisuurtähed jne. Ja tihti on Wikidatas tegelikult rohkem andmeid olemas, kui see mall näitab. Ma ei räägi sellest, et mall näitab ainult neid andmeid, millel viide olemas (see on iseenesesest pigem hea), vaid et osa parameetreid puudub vist üldse. Adeliine 3. aprill 2021, kell 17:05 (EEST)
Olen neid nüüd paar tükki lisanud, et endale pilti saada, et mis ta nüüd siis on. Nõustun Piknega, ka mind häirivad need asjad. Lisaks häirib mind, et teoste pealkirjad on jutumärkideta ... katsetasin Gabriel García Márquezi artikliga, lisasin wikidatasse teoste pealkirjadele jutumärgid ... aga kui artikkel olemas, siis seda ta ei muutnud. --Mona 3. aprill 2021, kell 17:18 (EEST)
Jutumärkide asja saab äkki siin malli enda koodis korda teha? Adeliine 3. aprill 2021, kell 17:37 (EEST)
Võimalik, ei oska öelda. Aga nüüd ma muretsen ka nende toredate sportlaste artiklite pärast, kust otse kastist saab minna võistluste lehele ja tulemuste juurde. Mis nendest saab? nt Gerd Kanter --Mona 3. aprill 2021, kell 17:52 (EEST)
Ma ei ole praegu mitte ühtegi olemasolevat infokasti asendanud, olen pannud ainult nendele, kus infokasti ei olnud, sest see on hea küsimus, mis nendest saab. Adeliine 3. aprill 2021, kell 17:58 (EEST)
Ära sa neid tõesti kustuta. Presidentide ja peaministrite juures on ka täitsa informatiivsed kastid. --Mona 3. aprill 2021, kell 18:02 (EEST)
Pealkirjade jaoks kopeerisin koodijupi Moodul:WikidataIB/titleformats, aga praegu ma ei hammustanud läbi, milliste pealkirjade juures ja kuidas see täpselt töötama peaks (proovisin lisada P31 väärtusi, aga sellest üksi vist pole abi). Kui selle tööle saab, siis problemaatilised oleks ilmselt ikkagi seda tüüpi teosed, millel võib olla ka nimetus (eriti heliteosed). Vikiandmetesse ainult selle malli pärast pigem küll jutumärke lisama ei peaks. Pikne 3. aprill 2021, kell 18:37 (EEST)
Ajalooliste isikute artiklites jäävad veel silma tõlkimata nimed nagu "Emnilda of Lusatia" (Poola kuninga abikaasa), "House of Palatinate-Zweibrücken" (Rootsi dünastia). Minu meelest tuleks selliseid asju igal juhul vältida. Pikne 3. aprill 2021, kell 18:32 (EEST)
Hmm, jah, mõnel puhul võib veel silma kinni pigistada, kui ei ole eesti keeles, vaid originaalkeeles, aga kui inglise keel ei ole originaalkeel, siis eriti ei sobi tõesti. Adeliine 3. aprill 2021, kell 18:54 (EEST)

Veel üks tähelepanek. Kastis ei muutu aktiivseks need lingid, mis on ümbersuunamised (nt Mette-Marit)--Mona 3. aprill 2021, kell 22:28 (EEST)

Slave trader peaks olema tõlkes orjakaupmees ... paljude kuningate juures kipub see muutuma nende põhiametiks. Sellised infokastid on ka kuidagi imelikud. Või, ... mida kogukond arvab? --Mona 4. aprill 2021, kell 00:53 (EEST)

Probleem on äkki selles, et teiste ametite juures pole viiteid? Ma olen vahepeal, kui viide on hädavajalik (nt muidu surmaaega ei näita ja vanust arvestab tänaseni) pannud viiteks, et imporditud mingist vikipeediast. Ja WD-s peaks saama väärtusi nö tähtsuse järgi järjestada ka, ma pole küll veel ise proovinud, kas see kasti loetelu järjestusele mõjub. Adeliine 4. aprill 2021, kell 01:01 (EEST)
Mul õnnestus nüüd teha inglise viki eeskujul nii, et ei näidata ka neid Vikipeediast imporditud asju, mis on samuti sisuliselt viiteta.
Nojah, Vikiandmetes on ameti alla kokku pandud üldse üsna erilaadseid asju, mis sobivad infokastis erineva pealkirjaga lahtritesse (amet, tegevusala, spordiala või näiteks Mette-Mariti puhul "aristokraat"). Sellise kvaliteediga andmete automaatne kuvamine on minu meelest paratamatult hädapärane lahendus ja käsitsi täidetud infokasti pigem ei asenda. Pikne 4. aprill 2021, kell 18:16 (EEST)
Aitäh, et sa mudid neid asju! Aga siis vist kadus suur hulk andmeid kastidest ära, sest neid importimisi on seal hulgem.
Mulle on tegelikult segane, kuidas sinna päris viidet saab panna, property "allikas" aktsepteerib nagu ainult mingeid kindlaid allikaid, vabas vormis viide ei lähe läbi.
Kas "ameti" asemel ei võiks occupation hoopis tõlkida "tegevusala" (nii mallis kui ka propertyl), oleks veidi parem? Amet tähendab eesti keeles pigem tõesti töökohta, mitte elukutset või muud tegevust. Adeliine 4. aprill 2021, kell 18:55 (EEST)
Võib-olla sobiks ka "elukutse". Ma ei tea, milline variant tegelikult rohkemate kasutustega sobib. Igat pidi jätab lahtri pealkiri osal juhtudel soovida.
"Allikas" (P248) on jah viitamaks kindla väljaande üksusele. Muul juhul saab sisestada viitesse ükshaaval elemendid "URL" (P854), "pealkiri" (P1476) jm. Vt d:Help:Sources.
Seda ka, et vikilinkide lisamine pildiallkirja pole vist kuigi hea. Vt d:Wikidata:Project chat/Archive/2017/10#Wikisyntax in media legend. Pikne 5. aprill 2021, kell 18:13 (EEST)

Vaatasin nüüd, et üsna hõlpsasti saaks jätta näitamata kõik, mis on Vikiandmetes ilma eestikeelse sildita. Mul on kiusatus nii teha, kuna tõlkimata siltidega tundub olevat praegu asi üsna käest ära. Toorem lahendus oleks kuvada ingliskeelse sildi asemel (punast) qid-d ühes lingiga andmeüksusesse, kuhu silt sisestada vmt.

Kastid, kus on ainult sünni- ja surmaaeg tunduvad mulle jätkuvalt mõttetu kordusena. Saaks ju kasti lisada ka hiljem, kui on juba midagi rohkemat näidata (lisaks sellele, mis on niigi esimeses lauses esile tõstetud)? Pikne 5. aprill 2021, kell 18:13 (EEST)

Minupoolest võid ära peita küll. Tõtt öelda, need sisutud kastid ei meeldi ka mulle ja olen püüdnud neid mitte panna või siis täiendanud kõvasti. Üks ettepanek või mõte, kas saaksteha nii, et auhinnad jookseksid ükteise alla ja juures oleks ka aastaarv? Praegu jääb kõik kuidagi väga raskesti loetavaks. Teoste pealkirjad ka :). Aitäh Pikne, et viitsid selle kasti kallal nikerdada;) --Mona 5. aprill 2021, kell 18:37 (EEST)
Samas on paljud asjad sellised, mis on eesti ja inglise (või originaal-) keeles samad (nt paljud isikunimed, ka õppeasutuste nimed võivad sobida originaalkeelsetena eestikeelse puudumisel) ja eestikeelse sildi puudumisel näitab sama asja ära ingliskeelne. Minu arvates on probleem hoopis selles, et kast näitab Wikidatast liiga väheseid parameetreid, saaks näidata rohkem, siis oleks ka infot rohkem kui ainult sünni- ja surmaaeg. Lisaks, kui tulevikus andmeid lisandub, ilmuvad nad automaatselt juba olemasolevas kastis. Minu arvates on see pigem hea, mitte paha. Adeliine 5. aprill 2021, kell 21:02 (EEST)
Isikunimed ehk küll on paljudel juhtudel samad, aga samas ega haruldased pole ka nimed, milles ei kasutata sama latinisatsiooni või mis on tõlkelised. Asutusenimed ja autasude nimetused on veel probleemsemad, kuna originaalkeelse sildi asemel näidatakse enamasti ikkagi ingliskeelset silti. Automaatselt ilmselt ei saa vahet teha, millisel juhul sobiks sama silt ning samas Vikiandmetes vist on eeldatud, et silt tuleks niikuinii lisada kõigis keeltes.
Mulle tundub, et enne uute lahtrite lisamist võiks kriitilisema pilguga üle vaadata siin juba sisalduvad lahtrid. Mõnel juhul võib-olla saaks lahtri pealkirja parandada, teisal, kus lahtri sisu kipub olema imelikuvõitu või lihtsalt vigane, on ehk parem lahter ära jätta (kas või seesama "amet").
Aga ikkagi, miks ei võiks kasti lisada hiljem, kui juba on rohkem andmeid näidata? :) Pikne 6. aprill 2021, kell 16:08 (EEST)
Kas siis lahtrit saab omal soovil ära jätta? Mul jäi mulje, et kui viide on juba Wikidatasse lisatud, siis sellest lahtrist pääsu pole. --Hirvelaid (arutelu) 8. aprill 2021, kell 14:01 (EEST)
Võimalus loetleda kindlas artiklis lahtrid, mida ei näidata, on siin põhimõtteliselt olemas küll. Aga oleks tarvis parameetrid ja lahtrite nimed kõigepealt mallis tõlkida.
Eespool ma pidasin silmas, et kui mõnes lahtris on Vikiandmetest pärit sisu sageli viletsavõitu, siis on ka võimalik mitte näidata seda lahtrit üheski artiklis. Pikne 8. aprill 2021, kell 16:36 (EEST)
Mul on tõsised kahtlused selle kasti vajalikkuses. Kui seal on ainult pilt ja eludaatumid, siis pole sel mingit mõtet. Neis paigus aga, kus ridu näitab enam, on samuti mingit ingliskeelset teksti vahel ja see on päris probleem. Või siis on mingi parameetri väärtustest juhuslikult midagi valitud (nt inimese mitmest tegevusalast loetletud üks). Sellisel kujul ei tohiks seda kasti kasutada. See on täis jama ju. Ivo (arutelu) 8. aprill 2021, kell 21:15 (EEST)
Mis mõte on artiklil "Abhimanyu Singh (sündinud Bihari osariigis) on India filminäitleja."? Adeliine 8. aprill 2021, kell 22:28 (EEST)
Üks hindu tekitas mõne Bollywoodi näitleja kohta artiklinupud, kus infot väga pole. Oled teretulnud esitama need kustutamiseks või neid täiendama. Küll aga on jäletusväärne selliste vabanduste otsimine. Enda jama vabandada sellega, et keegi teine on ka nii teinud. Ivo (arutelu) 9. aprill 2021, kell 20:02 (EEST)

Nomaitea. "Jäle(s?)tusväärne" ikka vist ei ole kohane adjektiiv isegi mitte ühe jama teisega vabandamise arutelus? Isegi kui on üks jama ja teine jama. Ausalt. --.Toon (arutelu) 10. aprill 2021, kell 15:19 (EEST)

Küsimus pole isegi niiväga enda jamade halvas õigustamises, kui nendesamade jamade põhjustamises. Korduvalt on erinevad inimesed probleemidele tähelepanu juhtinud, kuid seda lihtsalt ignoreeritakse ja jätkatakse probleemide põhjustamist. Selle kõrval leiutatakse aga mingeid läbikukkunud õigustusi. Ivo (arutelu) 10. aprill 2021, kell 17:34 (EEST)
Hehee. Ma keskenduks mõttele "oled teretulnud neid täiendama". See oli minu küsimuse point. Miks sa arvad, et ma näiteks toodud artiklit jamaks nimetan või sellega midagi vabandan? Adeliine 9. aprill 2021, kell 20:21 (EEST)
Viimane näide on selles mõttes hea, et kui seal oleks kast, siis saaks sellest pisikesest artiklijupist tema sünniaja ka teada :). Ja see ei ole viimasel ajal sinna tekkinud ;) Mida rohkem WIKIDATAS roboteid tegutseb, aga neid tuleb aina juurde, seda informatiivsemaks lähevad ka meie artiklid ja just sellised, mis väga palju tähelepanu ei saa. Tasub neid ehk ära kasutada --Mona 9. aprill 2021, kell 20:24 (EEST)
Nii lühikese artikli puhul pole ka sellest kastist mitte mingit kasu ning seesama sünniaeg peaks niikuinii olema ka esimeses lauses. Ei ole mingit vahet, kuidas kasutaja Adeliine seda asja nimetab. Oleks see sama hindu neid artiklijuppe massiliselt tekitama hakanud, oleks ta blokeeritud. Jätkuvalt leian, et ei ole administraatorile kohane käitumisviis tekitada probleeme ning vabandada ennast sellega, et igaüks on teretulnud seda koristama.
See mall on lühikese ajaga leidnud tee 1800 artiklisse. Kui poleks nüüd pidurit tõmmanud, siis mitmes artiklis see varsti juba oleks? Meil on teadupärast siin vikis iga neljas artikkel mõne inimese kohta. Et enne lükkame selle malli 10...20 tuhandesse artiklisse ja alles siis hakkame vaatame, et mis edasi?
Tuimalt probleeme ignoreerida ja juurde tekitada ei ole kuidagi aktsepteeritav. Ivo (arutelu) 9. aprill 2021, kell 20:35 (EEST)
Selle arutelu toon läheb käest ära.
Kui argument on, et infokasti tõttu on teistel justkui igal juhul parem edasist kaastööd teha, siis see on ka mulle üsna arusaamatu. Tundub, et nii võiks öelda, et igasugune teadlik ja massiline vigase materjali lisamine on hea, sest kõik on ju teretulnud seda parandama. Või tühjade lehekülgede alustamine on justkui hea, sest vähemasti algus on tehtud. Pikne 11. aprill 2021, kell 15:27 (EEST)

Selle malli üldisema sobivuse, vajalikkuse ja kasutatavuse kohta võiks olla rohkemate kasutajate tagasisidet ning seetõttu võiks selle üle arutelu jätkata üldises arutelus (Vikipeedia:Üldine arutelu#Infokast Wikidata andmetega). Pikne 11. aprill 2021, kell 15:27 (EEST)

List of works[muuda lähteteksti]

Ettepanek see list_of_works parameeter esialgu ära võtta, sest eesti vikis ei ole loomingu loendeid autoriti üldiselt eriti tehtud (veel). Adeliine 8. aprill 2021, kell 21:38 (EEST)

Auhindade täpsustused[muuda lähteteksti]

Ajendiks see, et sama auhinda võidakse saada mitu korda, aga üldse ka, et kas auhindadele saaks juurde näidata ka Wikidatast täpsustusi, näiteks filmiauhindade puhul siis, et mis teose eest (vt nt d:Q1797678, ja võib-olla kõigi auhindade puhul, mis aastal antud jms? Praegu näitab näiteks sünnikoha juures asula järel sulgudes riiki, kui see on täpsustusena märgitud. Adeliine 9. aprill 2021, kell 19:40 (EEST)

Ju saaks, aga selle kõige esitamine piiratud ruumiga tabelilahtris pole minu meelest otstarbekas. Infokastis võiks olla ennem esile tõstetud mõni olulisem auhind, aga seda valikut jällegi ilmselt ei saa automaatselt teha. Pikne 11. aprill 2021, kell 15:27 (EEST)

Auhindade juures on see, et sama auhinda saadakse mitmeid kordi ja wikidatas märgitakse eraldi. Mõnel tuleb ainuüksi Lenini preemiat oioi kui pikk nimekiri. --Mona 13. aprill 2021, kell 09:23 (EEST)

Amet???[muuda lähteteksti]

Elukutse? Tegevusala? Professioon? Mis siia paremini sobiks? Mona 10. aprill 2021, kell 13:43 (EEST)

Tegevusala(d). Vähemalt vaadates, et mida seal justkui loetletakse. Ivo (arutelu) 10. aprill 2021, kell 17:34 (EEST)
Seal on vist enamasti sellised kirjeldused nagu "poliitik", "ajakirjanik" jmt, mis on meil elukutsete loendis. Sellepärast võib-olla "Elukutse". Tegevusalad oleks vastavalt pigem "poliitika", "ajakirjandus" jmt. Aga nagu eespool märgitud, täit ülevaadet ei ole, vastavad avaldused Vikiandmetes võivad vist sisaldavad ka asju, mis on pigem ametid või ka kahtlasemaid asju nagu "aristokraat", mida pole hea automaatselt näidata. Pikne 11. aprill 2021, kell 15:27 (EEST)