Kokapõõsas

Allikas: Vikipeedia
Kokapõõsas
Koka-punapuu
Koka-punapuu
Taksonoomia
Riik: Taimed Plantae
Hõimkond: Õistaimed Magnoliophyta
Klass: Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts: Malpiigialaadsed Malpighiales
Sugukond: Punapuulised Erythroxylaceae
Perekond: Punapuu Erythroxylum
Liik: Koka-punapuu
Ladinakeelne nimetus
Erythroxylum coca
Lam.
Sünonüümid

Erythroxylon coca

Kokapõõsas ehk koka-punapuu ehk koka (Erythroxylum coca) on punapuuliste sugukonda kuuluv taimeliik, mis pärineb Lõuna-Ameerika loodeosast. Kokapõõsas on tänapäeval tuntud oma alkaloidi kokaiini poolest, mida eraldatakse taime lehtedest.

Kokapõõsas meenutab laukapuud ning kasvab 2-3 meetri kõrguseks. Oksad on sirged ning selle lehed on õhukesed, rohekad ja ovaalsed. Väikestest õitest tekivad punased marjad.

Liigid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kokapõõsal on kaksteist peamist liiki ning alaliiki (Erythroxylum coca). Kaks alaliiki: Erythroxylum coca var. coca ja Erythroxylum coca var. idapu on fenotüüpiliselt sarnased. Nendega suguluses oleval, kõrge kokaiinisisaldusega kolumbia punapuul on kaks alaliiki: Erythroxylum novogranatense var. novogranatense ja Erythroxylum novogranatense var. truxillense, mis on samuti fenotüüpiliselt sarnased, kuid morfoloogiliselt eristatavad.

Kasvatamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lehed ja marjad

Kokapõõsast kultiveeritakse madalamates kõrgustes Andide idanõlvadel. Varajasest ajast on Venezuela, Colombia, Ecuadori, Peruu, Boliivia, Brasiilia, Põhja-Argentiina ja Trinidadi algasukad kasutanud kokapõõsa lehti nende ergutavate omaduste pärast.

Kasutamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõrgustes kasutatakse kokalehte, et hõlbustada hingamist. Sellel on ka religioosne ning sümboolne tähtsus. Kokaleht sisaldab mitmeid vajalikke toitaineid, proteiine ja vitamiine ning see kasvab aladel, kus toiduallikaid on vähe.

Töödeldud kokalehti eksporditakse, et valmistada koka teed, maitseaineid (nt Coca-Cola tarbeks) ja meditsiiniliseks kasutuseks.

1980-ndatest on kokapõõsa kultivatsioon vastuoluline, kuna seda kasutatakse kokaiini tootmiseks, mida kasutatakse illegaalselt mõnuainena, kuid legaalselt meditsiinis, nt tuimestina.


Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]