Klaudia Taev

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Klaudia Taev (13. aprill 1906 Saaremaa7. juuni 1985 Pärnu) oli eesti lauluõpetaja.

Klaudia Taev sündis õpetaja perekonnas. Huvi laulmise ja muusika vastu tekkis tal juba lapsepõlves. Tallinna Konservatooriumis õppis ta laulmist esimese eesti soost kutselise laulja Aino Tamme käe all, Varvara Malama, Armanda Abbati ja Aleksander Arderi juures. Tema lauljakarjäär jäi lühikeseks. Haiguse tagajärjel kaotas ta hääle ning pühendas oma edasise elu teiste õpetamisele.[1]

II maailmasõja päevil tegutses Taev hääleseadja-lauluõpetajana Eesti NSV Riiklikes Kunstiansamblites Jaroslavlis, kus temalt võttis tunde ka Georg Ots. Eestisse naasnuna asus Taev elama Pärnusse. 19441950 oli ta Endla operetitrupi vokaalpedagoog ning kuni 1954 ka Pärnu muusikakooli lauluõpetaja. Pärast lauluklassi sulgemist Pärnu muusikakoolis andis ta eratunde ning tegutses kultuurikeskustes, õpetades laulmist solistidele, ansamblitele ja hääleseadjana kooridele.

Klaudia Taevi õpilaste arvu ei tea keegi, sest tema juures õppisid ka suviti Pärnus puhanud välismaalased ja nende lapsed. Tema õpilased on ka Rein Veidemann[2], Urve Tauts, Viktor Gurjev, Hans Miilberg, Asta Vihandi, Eve Neem, Silvia Vestmann, Toomas Kuter, Marvi Taggo, Malle Raid, Peeter Kaljumäe ja teised.

Tema auks korraldatakse Pärnus alates 1996. aastast Klaudia Taevi nimelist rahvusvahelist noorte ooperilauljate konkurssi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Klaudia Taev. PromFesti veebisait.
  2. Hallik, Enn. "Rein Veidemann elab vana kodulinna provintsluseilminguid valusalt läbi". Pärnu Postimees. 6.10.2007