Kasutaja:Paullepp/Kategooria (projekt)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kategooriad (projekt)

Seletus[muuda | muuda lähteteksti]

Esiteks, töötasin esialgse variandi põhjalikult ringi, et lihtsamini oleks saada aru keerulisest, mida me tavaliselt ise keeruliseks teeme. Sama kippus juhtuma minuga. Tegelikkuses on kõik lihtsam, vaid ei tohi siinjuures unustada, et tegemist ei ole piiratud võimalustega nagu arhiivis või raamatukogus, vaid IT süsteemiga, mis avardab kasutamise võimalusi.

Teiseks avastasin, et eraldi spikri lehel, kuidas kategooriat kasutatakse - ei ole vaja, sest struktuurne ülesehitus valmiskujul on ise eeskujuks, kõigi jaoks. Samas saab olema lehel Category:Kategooriad (allpool vt. ülesehitus) artklid: reeglid või mida iganes keegi kategooriatega seoses vajaminevaks loeb. Ka seni arutletud materjalid kategooria kohta.

Kolmandaks, arvestades, et kategooriate korrastamistöö võib muutuda väga mahukaks, siis siingi see palju lihtsam kui ette esialgselt kujutasin. Minu projekt näeb ette, et kõik seni olemasolevad kategooriad saab koheselt kasutada ja suuri muutusi teha ei ole vaja. Suurim töö on lisamine artiklitesse, mis on ilma kategooriateta aga sedagi on aja jooksul aega kõigil teha, nii administaraatoritel kui külastajatel-toimetajatel. Eraldiselleks, ei pea administraatorid ega keegi teine, oma kallist aega pühendama ega raiskama.

Neljandaks, lugenud arutelusi kategoriate kohta, uurinud eriti neid pikki loendeid, kus palju tööd ja aeganõudvat vaeva, siis seda kõike olen arvesse võtnud siin projekti koostamisel. Loomulikult minu visioon on hetkel selline aga kas sellisena ta ka jääb - seda ei tea, sest arvatavalt on veelgi paremaid ideid, mis aja muutudes parendamisega tekivad. See projekt näeb seda ette ja võimaldab lihtsalt viia sisse muudatusi. Näiteks siirdamine teise nime alla või kasutamata ehk üleliigsete kategooriate kustutamist ja nende jälgimist võimaldab juba Vikipeedia programm.


Kateooriate ülesehitus - struktuur:[muuda | muuda lähteteksti]

1. Vikipeedia esileht - Otsing kategooriate järgi (õigus lisada adminil) 2. Leht Kategooriad - Põhilised kategooriad ja artklid 3. Lehed Kategooriad - Niinimetatud allkategooriad

Kategooriad ehk niinimetatud allkategooriad juba kujunevad ise artikleid kirjutades, kus tekib kahe-nelja astmelised kategooriad ja allkategooriad, vastavalt nende keerukusele ja pikkusele (loendid). Nii lihtne see ongi, täpsustavalt allpool:
 • 1. Esilehel on alajaotuses "Entsüklopeedia" enne artiklite valikuid üks rida:
Selline ülesehitus välistab vaidlused, kellele meeldib nii, kellele naa.
See on osa esilehest, kuhu teen ettepaneku lisada rida: Otsing kategooriate järgi
Entsüklopeedia
Otsing kategooriate järgi: Kategooriad
Matemaatika ja loodusteadused
Astronoomia - Bioloogia - jne.
 • 2. Lehel Kategooriad:
  • ülemises jaotuses põhilised kategooriad tähestikuliselt, mis sinna tekivad automaatselt mujal kategooriate lehtedel kategooria lisamisega.
  • keskosas on allkategooriad, mis tekivad sinna, alamal astmel kategooria lehtedel kategooriate lisamisel.
  • alaosas on artiklid kategooriatega seotuv, mis tekivad sinna kui artiklis on lisatud kategooria "Kategooria".

3. Alamastme kategoorialehel on ülajaotuses allkategooriad, mis mujal kategooriate lehtedel lisatud kategooriates ja alajaotuses artiklid, kus artiklites on lisatud kategooriad. Selliselt edasi võib alamastmeid olla veelgi aga soovituslikult mitte üle nelja astme - sel juhul peaks sekkuma administraator. Tegelikkuses nii ei peakski juhtuma, sest selliselt kujunenud ülesehitus seda ei võimalda - tundub küll aga katseliselt üle nelja astme ei saanud, isegi nende keerukamate loendite puhul. Üldjuhul tekkis kolmeastmeline struktuur.


Näidised[muuda | muuda lähteteksti]

 • Minule esileht ja paigutus meeldib aga kui küsida minu käest, mida esilehel eelistada, siis vastaksin, et kategooriad aga mitte artiklid, mis on loogiliselt kõige viimane aste. Kujundus oleks loomulikult samasugune nagu esileht on

Näidisleht "Kategooriad"[muuda | muuda lähteteksti]

 • Tegin vähe värvikama lehe, mis ei ole nii oluline küsimus. Paul 14:06, 6 Dec 2004 (UTC)
Category:Kategooriad

Kategooriad

Matemaatika ja loodusteadused

Kõik kategooriad

Kõik artiklid

A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R S Š Z Ž T U V W W Õ Ä Ö Ü X Y

Erikategooriad


Muud kategooriad

Kasutajatugi

Vikipeedia

Kultuur

Tehnika ja rakendusteadused

Kunst

Ühiskond

Varia


Näidisartikkel "Aegna saar"[muuda | muuda lähteteksti]

Näide selle kohta, kui artiklis "Aegna" on õieti lisatud kategooria "Eesti saared" (vaata all), siis automaatselt kategoorialehel "Eesti saared" tekib tähestikus "A" all artikkel "Aegna". Samalaadselt kõikidest Eesti saartest kirjutatud artklid satuvad kõik sinna - nii tekib "Eesti saarte loend", mis asendab seda tülikat käsitsi lisamist artklisse Eesti saarte loend.

NB! Hetkel toimime nii: näiteks kui kellegist kirjutan artikli, siis pean või keegi teine peaks lisama ka loetelusse Biograafiad tema nime. Kui ma olen kogenud toimetaja siin, juhul kui aega on ja ära ei unusta, siis ma lisan loeteludesse aga kui algaja, siis seda kogemust ei ole ja tavaliselt keegi administraatoritest toimetab neid loetelusi. Mul ei ole selle vastu midagi kui kellelegi meeldib või keegi tahab neid loendeid kirjutada - ise ei toeta seda, sest see on tülikas mitmekordne tegevus ja liialt aeganõudev.

Algajale tegijale aga (ka meeldetuletus kõigi jaoks) võiks artikli redigeerimisel kohe üleval real, (Redigeerimisel on artkkel:Xxx) all või järgi olla väike vihje: Ära unusta lisamast kategooria, täname!" |}

Redigeerimisel on Aegna NB! Ära unusta lisamast kategooria, täname!

Aegna (ka Äigna, saksa keeles Wulf, rootsi keeles Wulfs ö) on Tallinna lahe kirdeküljel, Viimsi poolsaare tipust (Rohuneemest) loodes asuv saar Tallinnas 14 km kaugusel. Saar suleb Tallinna lahe.

Aastaringset asustust saarel ei ole.

Geograafia

 • ...

Loodus

 • ...

Välislingid


Kategooriad Eesti saared


Näidiskategooria "Eesti saared"[muuda | muuda lähteteksti]

Näidiskategooria "Eesti saared"
Category:Eesti saared

Artiklid kategooriast "Eesti saared"


Selles kategoorias on 0 artiklit.


* M S
A N
V
H O
P
Kategooriad [[:Category:Eesti geograafia [[:Category:Saared [[:Category:Euroopa saared Euroopa saared]]

Halvad näited[muuda | muuda lähteteksti]

*Näidis artikkel "Lennart Meri"[muuda | muuda lähteteksti]

Lennart Meri
Var Artikkel Kat. 3-aste Kat. 2-aste Kat. 1-aste Kat. 1-aste Seosed
1. Lennart Meri Eesti poliitikud Poliitikud Inimesed - Poliitiline
2. Lennart Meri Eesti poliitikud Eesti inimesed Inimesed - Poliitiline, ühiskondlik
3. Lennart Meri Eesti kirjanikud Eesti inimesed Inimesed - Kirjanduslik, ühiskondlik
4. Lennart Meri Eesti inimesed Inimesed - - Ühiskondlik
Märkused:
 • Artikkel Lennart Meri on palju halvemini kategoriseeritud kui artkkel Aegna. Mida tuleks parandada aste-astmelt.

Näidis "Parandused"[muuda | muuda lähteteksti]

Lennart Meri
Var Artikkel Kat. 3-aste Kat. 2-aste Kat. 1-aste Kat. 1-aste Seosed
1. Lennart Meri Eesti poliitikud Poliitika Politoloogia Teadused Poliitiline
2. Lennart Meri Eesti poliitikud Eesti inimesed Inimesed Ühiskond Poliitiline, ühiskondlik
3. Lennart Meri Eesti kirjanikud Eesti kirjandus Kirjandus Kultuur Kirjanduslik, ühiskondlik
Märkused:

Märkused ja ettepanekud![muuda | muuda lähteteksti]

 • Olen põhimõtteliselt lõpetanud, kuigi võiks veelgi põhjalikumaks minna. Samas olen valmis kategooriatega tegelema, neid lisama-parandama, vastavalt võimalustele. Kus ise hakkama ei saa, seal karjun appi.
 • Ettepanekud:
  • 1. Esilehele viide "Otsing kategooriate järgi";
  • 2. Kategoorialehe "Kategooriad" ülesehitus ja kujundus;
  • 3. Võtsin ettepaneku maha! Paul 21:42, 6 Dec 2004 (UTC)
  • Variant 2: Viide "Kategooriad" lisada navigeerimiskasti, mis on kogu aeg nähtaval. See on mu meelest veelgi parem mõte kui mu esimene pakutud variant "Otsing kategooriate järgi". Paul 14:35, 6 Dec 2004 (UTC)
Tegin muudatuse, vaata näidislehte "Kategooriad", kus paremal on nüüd "Erikategooriad". folkloristika on vasemal, mis on esmatasandi kategooriad. Paul 13:22, 7 Dec 2004 (UTC)