Kasutaja:Neptuunium/Mordor

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Mordor on piirkond J. R. R. Tolkieni väljamõeldud Keskmaal ja figureerib prominentselt tema triloogias "Sõrmuste isand".


Geograafiline asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Mordori asub keskmaa idaosas suurest Anduini jõest ja Gondorist ida pool.

Mordorit piiravad pea igalt küljelt järsud mäeahelikud Ered lithui (tuhamäed) põhjas ning Ephel duath (välimine varju värav) läänes ja lõunas. Ainus sissepääs mis oli armee jaoks piisavalt suur läbi pääsemiseks oli Uduni väli (languse väli) mis viis Dagorladi tühermaale. Kui oldi Morannonist (must värav) läbi mindud tuli teine kindlalt ehitatud kindlus nimega Carach angren (raudsuu). Sauron hoidis enda kindlust Barad-dûri (tume torn) Ered lithui jalamil, kuid teme kõige kallim vara oli keskmaa ainus vulkaan Orodruin (turmamägi) kuna ta sai kasutada selle tuld ja kuumust otse maa südamest oma loitsimiseks ja sepistamisel. Oma 10 000 orki armeed hoidis ta varustatuna Gorgorothi väljadel (õuduste väli) kus ka ta orjad töötasid kaevates vulkaanilist tuhka. Suurem osa orje kasutati, aga lõunas alal nimega Nurn (kurb) ja elasid Nurni mere (kurbuse meri) ääres. Ida pool asus Lithlad (tuhaväli) ja kaugemal Rhun, Khand ja Harad kus Sauronil oli tugev võim nende rahvaste üle saades neilt relvi, sõdalasi ja teisi ressurse sõja jaoks.

Kuid Sauron polnud ainus kes Mordoris elas mõnda aega enne teda asus Ephel duathi mägedesse elama Shelob hiidämblik viimane Ungoliant laps. Sauron lasi tal jääda sinna kuna Ephel duathi mägedes oli koopa käik mis viis Mordori ja Shelob oli parim kaitsja sellele kohale. Vahel saatis Sauron ka oma orje kellest mingit edasist kasu polnud talle elusast peast söömiseks.

Barad-dûr oli ilmselgelt kõige tähtsam hoone Mordoris kuna Sauron juhtis sealt kõike teine kindlus oli Minas morgul (musta maagia torn) nazgulite kodu selle kohal Cirith ungil (Ämbliku lõhe) mis oli kunagi Gondori vaate punkt kuid hüljati. kolmas oli must värav see ei olnud ei elu koht ega kindlus lihtsalt rauast ja betoonist värav mis oli kui müür ja 4 trolli, et värava pooled avada.

Kuigi Mordori piirkond on vulkaaniline, on muld seal üldiselt viljatu rohelist loodust on sel maal üldiselt väga vähe või puudus üldse enamus taimeliike on tumeda alatooniga. Suurem osa pinnasest on muld ja kivid kuigi see paikneb Gondoriga ühel joonel põhjus oli selles kuna Esimesel ajastul oli Rhun, Mordor ja Khand Helcari mere põhi ja pärst Wrathy sõda muudeti Ardat ning helcari mere põhi tõsteti üles nii sündiski Mordor, Rhun ja Khand. Rhuni ja Nurni mered on Helcari mere jäänused.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Teisel ajastul (TA) samal ajal kui Mordoris valmisid kindlused maskeeris Sauron end Annatariks kingituste isandaks ja hakkas koostööd tegema Eregioni haldjatega saades eriti heaks sõbraks nende kuninga Celebrimboriga. Koos nad sepistasid 16 võimusõrmused kus Sauron ka oma musta kunsti kasutas. Kuid teadmata talle sepistas Celebrimbor veel kolm haldjate sõrmust kus Sauron oma musta kunsti ei saanud kasutada. Hiljem läksid need sõrmused välja Kolma haldaja isandatele, seitse päkkapikutele ja üheksa inimestele, kuid salaja sepistas Sauron veel ühe võimusõrmuse, mis kontrollis teisi. Pannes ühe võimusõrmuse sõrme oli tema tõeline pale nähtavale toodud haldjad eemaldasid oma sõrmused kuna tundsid Sauroni võimu nende taga päkapikud muutusid ahnemaks rikkustes ja leitsid niimoodi hoopis vaesuse, kuid inimestel oli karmim saatus kuna nad said küll jõukust, pika eluea ja võimu kuid muutusid nazguliditeks ja allusid Sauronile. Teised võimusõrmused hoitsid haldjad, aga endale keeldudes need Sauronile andmast kolm haldjate oma, aga peideti haldja lordide vahel ära.

1697.a kui sõrmused anti välja Celebrimbor saatis sõna Gil galadile, et vajavad abivägesid. Gil-galad koos Elrondiga tulid kuid jäid liiga hiljaks Celebrimbor oli langenud ja Eregion põles nad pagesit põhja asutades Rivendeli. Sellega algas Haldjate ja Sauroni sõda (1693-1701 TA) Sauroni orkid rüvatasid ja levitasid kaost kogu lääne maadel. Sõna jõudis numenoorlastele, kes seilasid oma liitlastele appi Gil-Galad kaitses Halle Sadamaid. Koos numeoorlased ja haldjad lükkasid Sauroni väed tagasi ja hävitasid suurem osa neist Gwathlo lahingus (1700 TA). Vihase ja alandatuna taganes tume meister Mordori hakkates oma väge uuesti üles ehitama kuid ta ei kaotand täielikult kuna oli suurt hävitustööd teinud haldjate ja inimeste maadele ja kui numenoorlased tagasi läksid jäeid lääne maad haavatavaks.

Järgmise tuhande aasta jooksul oli suurem osa Sauroni väge taastunud ja ta laienes taas kord läände. Jällegi jõudis sõna numenoorlastele ja, et seekord ründas ta ranniku äärseid linnu võttes endale tiitli Inimeste kuningas lubades, et hävitab Numenoor i Numenoorlaste kuningas Ar-Pharazon vihastus selle peale ja seilas sõtta maabudes marsis ta kohe tumeda isanda järele. Mordori orkid polnud talle mingid vastased ja pimeduse isand alistus talle kohe Pharazon võttis ta vangi ja lasi ta Numenoori viia. Teadmata kuningale oli see kõik Sauroni plaan. et kogu nende saar hävitada olles numenooril veetis Sauron vähe aega kongis kuna tuli välja, et ta on kasulik nõu andja ja lasti vabaks kuid salaja pööras ta rahvast oma isanda Melkori kurjadele teedele. Lõpuks palus ta Ar-pharazonil seilata Valinorile, et saada endale surematuse kink teadmata kuningale oli valarite maale keelatud minna. Kui Pharazoni väed jõudsid kohale hävitati kogu ta vägi ja ka numenor karistuseks.

Pärast numenoori hukku surid kõik kes saarel olid kaasa arvatud Sauron kuid ainult ta füüsiline keha ta hing naasis Mordori ja tänu võimusõrmusele taastus ta jõud ruttu. Koheselt hakkas ta oma väge ülesehitama ja 3429.a ründas ta uuesti käsuga võtta endale Minas Ithil (kuu torn) ja põletada sealne valge puu. Kuninga poeg Isildur läks oma isa juurde abivägesid tooma kuni ta vend Anarion kaitse Osgiliathi. Viimaks Gil-Galad ja Elendil lõid viimse liidu, et hävitada Sauron igaveseks, nii algas Viimse liidu sõda (3430-3441 TA). Koos haldjad, inimesed ja päkapikud võitlesi tumeda isanda vägedega Dagorladi lahingus (3434 TA) lõpuks ajades ta väed tagasi Barad-duri seitsmeks aastaks ja algas Barad-duri piiramine (3434-3441 TA). Kuni tuli ta välja ning võitles ja ka tappis liidu mõlemad juhid, aga andes Isildurile aega, et lõigata üks sõrmus talt käest hävitades taaskord ta keha mite hinge. nii algas ka kolmas ajastu (KA).

Kui kolmas ajastu algas kesti tuhat aastat rahu ning Gondori mehed patrullisid Mordori salaja, aga veetis Sauron aegea idas kui ka lõuna Sünklaane metsas Dol Gulduris surnumanaja nime all kosudes oma väge. samal ajal tema parem käsi nazgulite lord Angmari nõidkunungas asutas oma tumeda kuningriigi kaugel põhjas nimega Angmari kuningriik. Sealt alustas ta oma sõda inimeste põhja kuningriigi Arnori kuningriigiga lõpuks hävines küll Angmar kuid dunedainid (inimeste põhja rahvas) põhjas hävitati peaaegu tõielikult. Oma missiooni edukalt täidedud naases nõidkuningas 2000.a Mordori, et täita oma tumeda isanda järgmist phaasi tema plaanis. 2002.a ajas Nõidkuningas teised sõrmusevaimud kokku ja koos nad võtsid Minas ithili (Kuutorn) ja nimetasid selle ümber Minas Morguliks (Musta maagia torniks).

Mitmete liidrite seas olid küll nazgulid tuntuimad kuid olid ka Sauroni suu Mordori sõnumitooja, Gothmog, Minas morguli leitnant ja Crishnakh Barad-duri kapten.

2941.a sai valge nõukogu aru, et surnumanaja pole musta maagiaga tegelev lihtsurelik vaid Sauron. Rünnaku käigus pages tume isand, et oma jõudu järgmiseks phaasiks hoida. 3017.a olid Nazgulid valmistanud tema tumeda kuningriigi uueks sõjaks ehitades suured orki armeed ja kindlustades võtme positsioonide kaitsed mis oleks valmis lahingut pidama. Ka lääne rahvas kindlustas mitmeid tugi punkte, et kaitsta end Sauroni suurenevate armeede eest teades, et nad on nii või naa numbrites vähemuses. 3018.a KA alanud Sõrmuse sõda (3018-3019 KA) nägi mitmeid lahinguid Pelennori väljade lahing, Oru lahing, Üksildase mäe lahing, Raudlinna lahing, Metsakuningriigi lahing, Lorieni lahing ja Hornburgi lahing kuid üks kõik kui tähtsad need ka olid sõltus võit sellest kumma poole käte jääb üks võimusõrmus. Lõpuks Musta värava lahingu ajal sõrmus hävitati kahe kääbiku läbi. Sel hetkel algas neljas ajastu, Pimeduse Isand Sauron suri, must värav ja tume torn Barad-dur kust kurjus alguse sai varisesid kokku, nazgulid kadusid sõrmuse tõttu viis kotkaste ja kolm lendavate turmamäe laava kivide tõttu.

Mordor vabanes ka kogu pimedusest mis oldi loodud, orjad lasti vabaks ja maa jäeti nende asustada, suurem osa orke surid lahingus vähesed allesjäänud pagesid kaugemale itta muudutes pagulasteks. Ka Sauroni Rhuni, Khandi ja Haradi liitlased hülgasid Mordori kuna nad hakkasid kaitsma oma riike Arnori ja Gondori ühendkuningriigi eest nemad olid ka viimased kes veel jõudsid tüüpilise kurjuse kombel veel paar aastat edasi sõdida isegi pärast oma isanda surma, kuni neil lihtalt lõpuks said kas varud edasi sõdimiseks otsa, sõlmisid rahu või hävitati täielukult, et nad ohtu ei näitaks.