Mine sisu juurde

Morgoth

Allikas: Vikipeedia

Morgoth Bauglir (algselt Melkor) on tegelane J. R. R. Tolkieni Keskmaa legendaariumis. Ta on peamine antagonist "Silmarillionis", figureerib "Húrini lastes" ja on mainitud "Sõrmuste isandas".

Melkor oli võimsaim ainuritest, kuid pöördus Pimeduse poolele ja temast sai Morgoth, Arda põhiline antagonist, kellest kogu Keskmaa kurjus tuleb. Tema mõju püsis maailmal ka kaua pärast seda, kui ta visati maailmast välja. Morgothi lugu püsis hiljem hoiatava eeskujuna uhkuse, kadeduse, viha, ahnuse, võimuiha ja nende hävitava võimu vastu.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Nimi Morgoth on sindarinikeelne ja tähendab "maailma tumedat vaenlast"; Bauglir tuleb samuti Sindarinist ja tähendab "Rõhuja" või "Türann". "Morgoth Bauglir" on tegelikult epiteet: tema nimi, antud Ainulindalës (Keskmaa loomisloos), on Melkor, mis Kvenjas (Quenya) tähendab "Tema, kes tõuseb võimus". Ka Melkor on tegelikult epiteet, kuna tal, nagu kõigil Ainudel, oli ka tõeline nimi Valarinis (Ainude keel enne Aja algust), kuid too on teadmata. Sindarini vaste Melkorile oli Belegûr, kuid seda ei kasutatud kunagi - selle asemel võeti kasutusele Belegurth, mis tähendab "suurt surma".

Melkorit ei nimetatud Morgothiks, enne kui ta hävitas Valinori Puud, mõrvas Finwë ja varastas Silmarilid, mille järel needis Finwë poeg Fëanor ta nime ära. Sellest saati on haldjad teda nimetanud vaid Morgothiks.

Nagu Sauronil, oli temalgi palju tiitleid: Pimeduse Isand, Põhja Tume Võim, ja Suur Vaenlane. Edainid nimetasid teda Tumedaks Kuningaks; Sauroni poolt moraalselt rikutud Númenórlased kutsusid teda Kõige Isandaks ja Vabastajaks.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ainulindalë[1][muuda | muuda lähteteksti]

Enne Arda (maailma) loomist, Melkor oli võimsaim Ainuritest. Ta soovis luua samal viisil kui tema enda Looja, seega aeg-ajalt rändas ta Tühjusesse, otsides Salajast Tuld, mis annaks talle selle võime. Ta ei leidnud seda kunagi, kuna see kuulus ainult Erule. Melkor tahtis täita Tühjuse mõtlevate olenditega ja oli rahulolematu, et Eru oli selle tähelepanuta jätnud. Lootes näidata enda loovust ja ainulaadsust, võistles ta Eruga Ainurite Muusikas, lisades sinna teemasid, mida pidas enda omaks.

Erinevalt oma kaaslasest Aulëst oli Melkor liiga uhke, et tunnistada, et tema looming oli lihtsalt avastus, mille oli võimalikuks teinud Eru. Selle asemel püüdis Melkor tõusta Eru tasemele ja saada ise kõige võimaliku Loojaks.

Püüdes Muusikat muuta ja sinna "oma" elemente lisada, tõmbas Melkor ligi mitmeid nõrgema tahtega Ainusid, luues vastuolu Eru põhiteemaga. Irooniliselt, need katsed mitte ei muutnud Muusikat, vaid täiendasid Eru algset plaani: Eru Muusika muutus sügavamaks ja ilusamaks just nimelt Melkori ebakõlade tõttu.

Kuna Ainude Suur Muusika oli mall kogu ajaloo ja Keskmaa loomiseks (seda lauldi algselt enne Aega ja seejärel loodi universum), oli kõiges, mis Keskmaal, Melkori mõju: kõik oli rikutud. Tolkien toob sellele tähelepanu, joonistades paralleeli Sauroni Võimusõrmuse ja Keskmaa vahel - kogu Keskmaa oli "Melkori võimusõrmus".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. J.R.R. Tolkien (1977). Silmarillion. Suurbritannia: George Allen & Unwin.